Skocz do zawartości
ms1979

6700K - problem z temperaturami :/

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo proszę wszystkich zainteresowanych o pomoc..

Sprawdziłem temperatury mojego nowego 6700k programem Prime 95 - test Small FFT.

Po 35 minutach testu temperatury w Corsair Link (później sprawdziłem ich poprawność z HWMonitor) wyglądały w ten sposób:

(obciążenie procesora 100%)

 

Core #1 Min. 25C Max. 83C
Core #2 Min. 25C Max. 85C
Core #3 Min. 22C Max. 79C
Core #4 Min. 23C Max. 80C

 

Gdy gram w Wiedźmina 3 temperatury wynoszą około 70-75C.

 

Procek nie był podkręcany.

Coś mi się wydaje, że temperatury są za wysokie.

Mój sprzęt to:
procesor - 6700K
płyta główna: Asus Z170-Permium
RAM: 4x8GB Corsair DDR4 3333mhz
Zasilacz: Be Quiet 850W
Chłodzenie: Corsair H80i GT
GPU: Gigabyte GTX 670

 

Co o tym sądzicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat chłodzenie może być dobrze przymocowane , inna kwestia to jego wydajność - przez gluta pod IHS-em to pseudo WC nie pracuje na 100% .

 

Prime 95 to syntetyk , wygrzewa procka aż miło a jak używa instrukcji AVX to już w ogóle .

 

W W3 też temperatury normalne patrząc na procka , jak chcesz mieć lepsze temperatury to tylko skalpowanie CPU i nałożenie lepszej pasty niż glut pomoże .

 

Pomijam samą jakość tego kompa , złożony bez ładu i składu .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat chłodzenie może być dobrze przymocowane , inna kwestia to jego wydajność - przez gluta pod IHS-em to pseudo WC nie pracuje na 100% .

 

Prime 95 to syntetyk , wygrzewa procka aż miło a jak używa instrukcji AVX to już w ogóle .

 

W W3 też temperatury normalne patrząc na procka , jak chcesz mieć lepsze temperatury to tylko skalpowanie CPU i nałożenie lepszej pasty niż glut pomoże .

 

Pomijam samą jakość tego kompa , złożony bez ładu i składu .

 

Tak to już jest gdy kompa składa się trochę z części otrzymanych od innej osoby, trochę ze swojego starego sprzętu a trochę z nowych..

Bywało, ze procki k w trybie turbo miały po 1,4V, gdy wystarczało im 1,2V.

 

W porywach voltage core skacze do 1.420V ale mój AI Suite chyba nie działa właściwie  :/ W zakładce CPU Core Voltage mam możliwość zmiany o wartość 0.005V ale po zmianie tej wartości nie jest ona uwzględniana..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.42 V to o wiele za dużo .

 

Tą zakładkę CPU Core Voltage to masz w biosie/uefi czy w jakimś sofcie ?

 

Nie jak teraz to wygląda ale swego czasu w płytach Asusa trzeba było przestawić jedną opcję aby mieć dostęp do regulacji FSB/BCLK , mnożnika , dzielników czy napięć .

 

Może tak samo ty masz .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.42 V to o wiele za dużo .

 

Tą zakładkę CPU Core Voltage to masz w biosie/uefi czy w jakimś sofcie ?

 

Nie jak teraz to wygląda ale swego czasu w płytach Asusa trzeba było przestawić jedną opcję aby mieć dostęp do regulacji FSB/BCLK , mnożnika , dzielników czy napięć .

 

Może tak samo ty masz .

 

Ta zakładka jest w AI Suite 3.

 

Zrobiłem jeszcze raz stres test na starszej wersji Prime95 (26.6). Temperatury przy obciążeniu w 100% procka nie przekroczyły 75C. Core voltage wahało się w granicach 1.250-1.300 max. Te skoki do 1.420 mają miejsce w czasie zwykłego użytkowania kompa.

 

Gdybym miał zablokowaną możliwość zmiany cvoltage opcja ta byłaby wygaszona. Tak miałem z pamięciami. Tymczasem ja mogę zmienić wskaźnik dot. cvoltage ale w hwmonitor (i cpuz) wciąż pokazuje od czasu do czasu pik do 1.420V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpuść sobie zmienianie napięc czy jakiekolwiek OC z poziomu softu ( nie licząc programów do testowania stabilności w rodzaju Prime czy OCCT albo soft do monitoringu temperatur/napięć  ) .

 

Takie zabawy to tylko z poziomu biosu/uefi .

 

Ustaw w UEFI na sztywno 1.2 V lub mniej dla procka i sprawdź stabilność / temperatury .

 

Wchodzisz do UEFI , wciskasz F7  , potem zakładka AI Tweaker , szukasz opcji CPU Core/Cache Voltage i przestawiasz ją na offset , powinna ci się pojawić nowa opcja - CPU Core Voltage Override - tutaj wpisujesz ręcznie 1.2 V lub mniej .

 

Możlwe że trzeba będzie też przestawić AI Overlocker Tuner na manual aby opcja regulacji Vcore się pojawiła .

 

Generalnie rozdział 3.5 manuala do płyty odnosi się do OC .

Edytowane przez reyden

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ustawiam 1.2v przy 4.5 ghz i jest stabilnie więc... Temperatury max 65'C w Witcher 3 czy Crysis 3. Więc u Ciebie 1.42v po prostu podbija temperatury. Max 1.2 v ustaw i będzie ok.  Jak Reyden radzi robimy to z poziomu biosu.  AI Suite jest dobry do regulacji wentylatorów. Do regulacji napięcie bym go nie używał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpuść sobie zmienianie napięc czy jakiekolwiek OC z poziomu softu ( nie licząc programów do testowania stabilności w rodzaju Prime czy OCCT albo soft do monitoringu temperatur/napięć  ) .

 

Takie zabawy to tylko z poziomu biosu/uefi .

 

Ustaw w UEFI na sztywno 1.2 V lub mniej dla procka i sprawdź stabilność / temperatury .

 

Wchodzisz do UEFI , wciskasz F7  , potem zakładka AI Tweaker , szukasz opcji CPU Core/Cache Voltage i przestawiasz ją na offset , powinna ci się pojawić nowa opcja - CPU Core Voltage Override - tutaj wpisujesz ręcznie 1.2 V lub mniej .

 

Możlwe że trzeba będzie też przestawić AI Overlocker Tuner na manual aby opcja regulacji Vcore się pojawiła .

 

Generalnie rozdział 3.5 manuala do płyty odnosi się do OC .

 

W UEFI pod CPU Core/Cache Voltage wybrałem Manual Mode a później CPU Core Voltage Override. Wprowadziłem wartość 1.200V. Teraz tak UEFI jak i AI Suite pokazuje mi nominalną wartość 1.200V. Niestety w HWMonitor voltage skacze mi do 1.420-1.430V. Podobnie w CPUZ. Coś mnie tu oszukuje...

 

Dodam jeszcze, że po wybraniu w UEFI opcji Offset Mode pojawiły się dwie zakładki: Offset Mode Sign oraz CPU Core Voltage Offset. Voltage Override dostępne jest w trybie tylko Manual Mode.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdzie masz zamontowaną chłodnice? Jak u góry bądź z tyłu obudowy, to masz odpowiedź dlaczego wysoka temperatura podczas grania. Grafika podgrzewa temperaturę całej obudowy, łącznie chłodnicy.

 

Temperatury podczas testu syntetycznego są mało istotne, glut pod ihs i vcore na automacie robią swoje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdzie masz zamontowaną chłodnice? Jak u góry bądź z tyłu obudowy, to masz odpowiedź dlaczego wysoka temperatura podczas grania. Grafika podgrzewa temperaturę całej obudowy, łącznie chłodnicy.

 

Temperatury podczas testu syntetycznego są mało istotne, glut pod ihs i vcore na automacie robią swoje.

 

Chłodnica jest z tyłu. Zmniejszyłem napięcie dla procka i temperatury spadły o około 8-10C. Tak, GPU jest do wymiany nie tylko ze względu na to że się grzeje.. po prostu przestaje się wyrabiać w grach :/

Akurat chłodzenie może być dobrze przymocowane , inna kwestia to jego wydajność - przez gluta pod IHS-em to pseudo WC nie pracuje na 100% .

 

Prime 95 to syntetyk , wygrzewa procka aż miło a jak używa instrukcji AVX to już w ogóle .

 

W W3 też temperatury normalne patrząc na procka , jak chcesz mieć lepsze temperatury to tylko skalpowanie CPU i nałożenie lepszej pasty niż glut pomoże .

 

Pomijam samą jakość tego kompa , złożony bez ładu i składu .

 

Po zmianie Vcore temperatury spadły o około 8-10C. Wydaje mi się że HWMonitor nie pokazuje mi prawidłowego napięcia. Dziękuję za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Podpinam się do tematu, mój zestaw to:

 

Cpu : I7 6700K Skylake

Gpu : Intel HD później może gtx 1080

Psu : Corsair VS 650 80+

Mobo : Asus Z170 Pro Gaming

Ram : Kingston HyperX Fury 2x 8Gb 2400 Mhz

Ssd : GoodRam CX200 120GB

Hdd segate 7200 500gb

Cpu Fan : Silentium Pc Fortis 3

Case Silentium Pc Brutus M20

 

Mam problem z tempami, a w mojej płycie nie mogę ustawić napięcia 1,165 na sztywno. Bo jak wracam do Windowsa w programach jest odczyt, że mam 1.32v jak standardowo płyta podbiła w domyślnych.

 

Na ten czas zostawiłem ustawienia stockowe.

 

W occt pod obciążeniem w VIN6 i VIN12 voltage spada w dół sobie z kolejną minutą i powstaje parabola, załączam

 

20a48ffb8d604d6ef06d7a69d0d9af9a.jpg

 

7d0f05f2f454a1602b4e8cb26ebe3de6.jpg

 

 

 

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

14-10.zip

Edytowane przez setti96

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku OCCT jest ta sama sytuacja co z Prime 95 i innymi programami .

 

1,32 V dla niekręconego procka to dużo , chyba że soft coś przekłamuje , sprawdź jakie masz napięcie w biosie/uefi .

 

A niemożność ręcznego ustawienia Vcore może się wiązać z zablokowaną opcją OC - w wielu płytach trzeba przestawić jedną lub 2 opcje aby uaktywnić możlwość OC w tym zmiany napięć .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw sprawdź co pokazuje bios/uefi .

 

Nie zaszkodzi też użyć innego softu do mierzenia Vcore - HW Info czy CPU-Z .

 

Nie wiem czy da się sprawidzić miernikiem Vcore .

 

Z tego co wiem to pod VN6/Vin12 nie koniecznie może się kryć napięcie CPU - to może być mnóstwo innych rzeczy , napięcie NB , jakieś napięcia z karty gfraficznej albo jeszcze coś innego .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...