Skocz do zawartości
ogrodov

Karta dźwiękowa w asus z170 pro gaming

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Sprawa wygląda następująco. W kompie mam płytę główną asus z170 pro gaming, podłączyłem do niej kabel optyczny, który sparowałem z amplitunerem harman kardon avr170, zestaw głośników jamo s606, 5.0 bez suba.

Mam zainstalowane najnowsze stery realtek hd audio ze strony asusa. problem polega na tym że, nie mam możliwości konfiguracji ilości głośników w opcji dźwięk, urządzenia do odtwarzania, realtek digital output. 

Jest możliwość wyboru tylko i wyłącznie stereo, opcja "konfiguruj" w której mógłbym konfigurować ilości głośników, w ogóle nie jest aktywna. Dziwne o tyle, bo gdy mam podłączony amplituner do karty grafiki gtx 1070 poprzez kabel dvi-hdmi, mogę w pełni konfigurować ilości głośników.

 

Podczas oglądania filmów wszystko jest ok, dźwięk jest zawsze dekodowany przez ampli, do DTS przez kabel optyczny i do DTS HD Master Audio przez hdmi.

Problem jest z grami, tutaj jest tylko stereo...da się z tej karty dźwiękowej wydusić coś więcej, niż tylko stereo w grach? I dlaczego nie można skonfigurować ilość kanałów przy podłączeniu kablem optycznym? 

Edytowane przez ogrodov

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki puścisz sygnał taki po optyku leci.

Jak w opcjiach gry ustawisz 5.1 to nie wypluwa 5.1?

Przykładowo w nowym Tomb Raiderze nie ma żadnych ustawień formatu dźwięku, cały czas leci stereo, tylne głośniki milczą, w Forzie 6 apex, po zmianie na kino domowe, również nic się nie zmienia.

 

W najnowszych sterach na stronie asusa, jest aplikacja DTSStudioSoundGuiPlugInInstaller, która w ogóle nie chce się zainstalować. 

Edytowane przez ogrodov

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W10  jest mądrzejsze i instaluje swój sterownik jako lepszy wymuś instalacje sterownika do swojej karty, po poprawnej instalacji powinna pojawić sie ikonka na pasku zadań.

Chodzi o to, że jest zainstalowany sterownik dźwięku do karty, z oficjalnej strony asus, jednak w menedżerze realtek hd audio, nie ma możliwości zwiększenia liczby kanałów do 5.1, czy DTS są tylko do wyboru 2 kanały i tyle. Nie wiem czy to ma związek z tym, że w grach również jest tylko i wyłącznie stereo. Skoro gry mają 'wbudowany' dźwięk, przynajmniej w dolby digital.

Problem z instalacją jest tylko w przypadku aplikacji DTSStudioSoundGuiPlugInInstaller...jakie funkcje daje ta aplikacja? Nie wiem :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, nie znam się ;)

Jak nie Ty, to kto? ;) 

 

Podłączyłem kartę grafiki gtx1070 kablem hdmi-hdmi bezpośrednio do tv. Drugim kablem dvi-hdmi podłączyłem tą samą kartę do amplitunera, na tym też kablu puściłem dźwięk na amplituner. Dźwięk w filmach pełen DTS, jak i DTS HD Master Audio, w grach nadal tylko stereo. O ch tu chodzi? Byłbym wdzięczny o podpowiedź, jak rozwiązać problem wielokanałowego dźwięku w grach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dźwięk w filmach masz DTS/DD, ponieważ odtwarzacze filmów same streamują zakodowany dźwięk z odtwarzanego materiału z pominięciem sterowników.

 

Gry natomiast tych sterów potrzebują i jeżeli sterowniki same z siebie nie potrafią pobrać z gry dźwięku przestrzennego (o ile gra taki tworzy - to też ważne!!!) i przesłać go cyfrowo dalej (przez DD/DTS, czy przez PCM 5.1/7.1) to zapomnij. Pozostaje Ci wtedy osobne połączenie analogowe.

Edytowane przez Dammeron

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

X-fi titanium ma wbudowany enkor dd/DTS z tego co kojaze tylko że wtedy masz sekundzie opóźnienie w dźwięku. Puść to po HDMI jak działa i po problemie

Karta z 600 zł generuje dźwięk z sekundowym opóźnieniem?? Paranoja...:] HDMI nic nie zmienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karta z 600 zł generuje dźwięk z sekundowym opóźnieniem?? Paranoja...:] HDMI nic nie zmienia.

 gdzie ty tam zobaczyłeś HD ?

 

no niestety karta musi przekonwertować 5.1 do dd/dts co w locie jest średnio możliwe nie wiem jak to robią nowsze karty bo jakoś mnie to nie interesowało ostatnio 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dźwięk w filmach masz DTS/DD, ponieważ odtwarzacze filmów same streamują zakodowany dźwięk z odtwarzanego materiału z pominięciem sterowników.

 

Gry natomiast tych sterów potrzebują i jeżeli sterowniki same z siebie nie potrafią pobrać z gry dźwięku przestrzennego (o ile gra taki tworzy - to też ważne!!!) i przesłać go cyfrowo dalej (przez DD/DTS, czy przez PCM 5.1/7.1) to zapomnij. Pozostaje Ci wtedy osobne połączenie analogowe.

Będę musiał spróbować z tym analogowym. Byłbym wdzięczny gdybyś napisał jakiego/jakich kabli potrzebuje żeby odpowiednio sparować kompa z amplitunerem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do 5-ciu kanałów potrzebujesz 3 kable minijack 3,5mm -> 2x RCA.

Dzięki za odpowiedź.

Wydaje mi się, że sprawę rozwiązałem w inny sposób, cyfrowo, bez analogowej miedzi ;)

Obraz puściłem bezpośrednio na tv przez hdmi, drugim kablem dvi-hdmi podłączyłem kompa bezpośrednio do amplitunera, w panelu sterowania nvidii stworzyłem dwa ekrany, tv philips i amplituner, tym drugim puściłem dźwięk, teraz w grach mam multi-ch pcm. Przy podkręceniu głośności w ampli, głośniki trochę trzeszczą, ciekaw jestem, czy to nie wina kabla dvi hdmi. Z tego co czytałem na forach i pytałem w sklepie, panuje opinia że kabel dvi służy jedynie do przesyłu obrazu...Mam jeszcze w karcie grafiki display port, i teraz pytanie. Czy nie lepiej byłoby wypuścić drugi ekran z dźwiękiem właśnie poprzez displayport z przejściówką na hdmi? czy dvi-hdmi ma jakieś ograniczenia jeśli chodzi o dźwięk, względem displayport-hdmi? Wiem że na pewno są ograniczenia w video.

 

Sorry za patologiczne zgłębianie tematu, ale to są moje pierwsze kroki, jeśli chodzi o walkę z dźwiękiem z kompa :] 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy przy tyum multi-ch pcm jesteś w stanie zrobić z poziomu windowsa test głośników (5.0) i wszystkie się zgłaszają?

Mam wrażenie że może to być upmix robiony przez amplituner.

Co do twojej sytuacji.

 

Masz 3 wyjścia:

-analog integra

-analog dodatkowa karta

-ddl/dts interactive dodatkowa karta (ale to już droższy wariant)

 

Moja rada to bierz analoga jeśli masz możliwość puszczenia 3 kabli najlepiej jakaś dodatkowa karta za 300zł już dorwiesz coś sensownego co zdeklasuje integre

Co do ddl/dts...pamiętaj o ograniczeniach w tym przypadku.

DDl ~640 kbit/s

DTS ~1,5Mbit/s

Analog=brak ograniczeń (jedynie kabel za 5zł z allegro odpada, bo najtańsze są podatne na uszkodzenia mechaniczne itd)

Ja osobiście w niektórych tytułach (gry) słyszę dużą różnicę  na korzyść analoga, z drugiej strony to też zależy od przetworników więc na jamo s606 gra może nie być warta świeczki.

Popróbuj najpierw z integrą analog, jak ci spasuje daj sobie spokój.

 

Edita.

Googlowałem na szybko by sprawdzić czy ten twój realtek po pewnych zabawach (stery) nie powinien wspierać DDL

http://forums.astrogaming.com/index.php?threads/a50-realtek-hd-audio-alc1150.82714/

Edytowane przez HeatheN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, w windzie mogę  skonfigurować zestaw głośników, od stereo do 7.1. W moim przypadku konfiguracja głośników 5.1 surround, podczas testu odzywają się wszystkie głośniki. W grach występuje pozycjonowanie dźwięku, nie jest idealnie, ale źródło dźwięku odzywa się we wszystkich głośnikach, w zależności od miejsca z którego dobiega. 

 

Myślałem o karcie dźwiękowej: Asus xonar dx/xd, albo o używce xonar d2/pm, ale skoro piszesz o ograniczeniach DDL i DTS...nie wiem czy gra jest warta ceny. Nie wiem też, jak będą te karty współpracować z w10, nigdzie w opisach nie widzę info i kompatybilności. 

 

Czytałem o hakowaniu sterów...jednym działa, innym nie, na w10 są z tym ponoć największe problemy. Tak więc na razie, chce tą możliwość odpuścić.

 

Reasumując, czyli mam dwa najlepsze wyjścia, analog na integrze i analog na dodatkowej karcie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie.

Zacząłbym od integry. 

Opticalem pozostawisz połączenie do filmów DTS/ analogiem polecisz w grach muzie...

Jak będzie ci czegoś brakowało dokupisz kartę, a wcześniej pobawisz się equalizerem itd.

Te xonary to dobre wyjście, ale także do analoga;)

 

Zacznij jednak od jednej rzeczy.

Puść dobrą muzę w stereo. Na spdif (PCM) i po analogu.. jeśli nie odczujesz wyraźnej różnicy w dynamice, głębi itd... to nie ma co kombinować i zostaw tak jak teraz masz, zmień jednak kabel na hdmi=hdmi i tak połącz GPU z ampem

 

Co do pozycjonowania może to kwestia pomieszczenia, akustyki lub też rozmieszczenia głośników

Edytowane przez HeatheN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Zacznij jednak od jednej rzeczy.

Puść dobrą muzę w stereo. Na spdif (PCM) i po analogu.. jeśli nie odczujesz wyraźnej różnicy w dynamice, głębi itd... to nie ma co kombinować i zostaw tak jak teraz masz, zmień jednak kabel na hdmi=hdmi i tak połącz GPU z ampem

 

 

Niestety nie bardzo mam możliwość puścić dźwięk przez hdmi-hdmi, w gpu mam jedno wyjście hdmi, tutaj mam podłączony monitor. Oczywiście mam jeszcze hdmi w płycie głównej, ale chyba nie ma takiej opcji aby jednocześnie puścić sygnał z karty grafiki przez hdmi i w tym samym czasie z płyty głównej, próbowałem i nic z tego. Chyba że o czymś nie wiem, i jest to możliwe?

Edytowane przez ogrodov

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Co do dylematu: DVI - Digital Video Interface, wczesne wersje w ogóle nie obsługiwały dźwięku, późniejsze już tak, ale wiadomo jak to jest kiedy dodaje się coś do czegoś co działa ;)

HDMI - High Definition Multimedia Interface, tu już masz pełną obsługę Audio Video (każda kolejna wersja zwiększa przepustowości)

 

Najprostszym wyjściem byłoby: podłączyć HDMI GPU -> AMP -> HDMI TV, czyli kabel od kompa do Ampli i do monitora i wszystko kablami HDMI (tak jak podłącza się odtwarzacze video do Ampli itp.)

 

Tak poza tym to ja też jestem za wyjściem aby dźwięk puszczać po analogu (wtedy i tylko wtedy masz kontrolę nad typem odtwarzanego dźwięku: 2.0, 5.0, 5.1, 7.0 i 7.1). Ponadto gdzieś wyczytałem, że nie wszystkie Realteki obsługują dźwięk jak puszcza się go cyfrowo, tzn. dźwięk puszczony po analogu jest przetwarzany przez układ dźwiękowy, a puszczony cyfrowo jest przepuszczany bezpośrednio do urządzenia odtwarzającego. Tzn. z pominięciem rasteryzera i miksera karty dźwiękowej jako RAW jest puszczany do odtwarzacza (w twoim przypadku Amplitunera).

Edytowane przez Viliae

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

ogrodov

A nie możesz kablem dvi na próbę puścić obrazu  z gpu, a hdmi wykorzystać do próby z dźwiękiem?

Tak też robiłem, wynik następujący. Dźwięk przez hdmi w grach brzmi lepiej, czyściej, szumy w głośnikach pojawiają się zdecydowanie później (gdy podkręcam volume) Ale, przez hdmi nie ma za to dźwięku w filmach od DTS w górę :]  Podczas odpalania filmu przez media player classic, w ogóle nie uaktywnia się opcja zarządzania dźwiękiem LAV audio decoder, gdy dźwięk puszczam przez dvi (na identycznych ustawieniach w media playerze i takiej samej konfiguracji głośników w windowsie) dźwięk w DTS, DTS HD Master Audio, wszystko gra jak należy. Nie mam zielonego pojęcia o co w tym wszystkim chodzi. 

 

Najprostszym wyjściem byłoby: podłączyć HDMI GPU -> AMP -> HDMI TV, czyli kabel od kompa do Ampli i do monitora i wszystko kablami HDMI (tak jak podłącza się odtwarzacze video do Ampli itp.)

 

Tak poza tym to ja też jestem za wyjściem aby dźwięk puszczać po analogu (wtedy i tylko wtedy masz kontrolę nad typem odtwarzanego dźwięku: 2.0, 5.0, 5.1, 7.0 i 7.1). Ponadto gdzieś wyczytałem, że nie wszystkie Realteki obsługują dźwięk jak puszcza się go cyfrowo, tzn. dźwięk puszczony po analogu jest przetwarzany przez układ dźwiękowy, a puszczony cyfrowo jest przepuszczany bezpośrednio do urządzenia odtwarzającego. Tzn. z pominięciem rasteryzera i miksera karty dźwiękowej jako RAW jest puszczany do odtwarzacza (w twoim przypadku Amplitunera).

Nie mogę podłączyć gpu pod ampli, bo ampli nie obsługuje wyższych rozdzielczości niż 1080p :] W ampli hdmi tylko 1.4

Dlatego muszę podłączyć gpu bezpośrednio do tv hdmi 2.0.  Stąd moje kombinacje z dźwiękiem za pomocą kabla dvi do ampli.

 

Sprawa analoga, mój ampli ma tylko 4 wejścia audio i dwa wyjścia(przynajmniej tak to jest opisane na panelu tylnym, wygląda to tak:

 

https://www.google.pl/search?q=harman+kardon+avr+170+tylny+panel&espv=2&biw=1280&bih=595&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjhwNy00vvOAhXFDSwKHYVSDhoQ_AUIBigB#imgrc=4KUlYo2AacQggM%3A

 

Teraz pytanie, czy tutaj można podłączyć 3x 2RCA. Dodam że chodzi tylko o głośniki 5.0, bez suba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim układzie jedynie stereo sobie podłączysz... po analogu.

 

 

dygresja:

Boże co oni z tymi AV wzmacniaczami powariowali?

 6xHDMI

Brak pre outa na wszystkie kanały

Analog in tylko na stereo

240W pobór mocy

Cena 1700zl

:O

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...