Jump to content
Sign in to follow this  
jarosword14

Router i switch (NAS, ploter, drukarka i 4 PC),

Recommended Posts

Potrzebuję router pod lokalnego dostawcę neta (tylko 8 Mbit/s), pod który będzie podpięty switch. Na switchu zamierzam podpiąć 3-4 komputery, NAS (QNAP TS-451), drukarkę i ploter, więc zakładam zakup 8-portowego.

Mam kilka wątpliwości i pytań:
1) czy podpięcie kompów pod switch sprawi, że będą one w tej samej sieci lokalnej co ewentualnie komputer podpięty bezpośrednio do routera (czyli będę mógł mieć 7 urządzeń na switchu i 3 na routerze w tej samej sieci)? Chodzi mi o sytuację, gdzie dajmy na to pod switch podepnę drukarkę/ploter a kompa bezpośrednio pod router (czy wtedy będzie można na tych sprzętach drukować z komputera podpiętego bezpośrednio pod router)?
2) przy założeniu, że router będzie 10/100 Mbit/s a switch 10/100/1000 Mbit/s to wtedy sprzęty podpięte pod switch działałyby między sobą z prędkością 1 Gbit/s, a z tymi podpiętymi pod router tylko z szybkością 100 Mbit/s (przy założeniu twierdzącej odpowiedzi na poprzednie pytanie)?
3) przy zakupie obu urządzeń z portami 1Gbit/s gdzie lepiej podłączyć NAS, drukarkę i ploter? Router będzie z wi-fi, więc drukarkę i ploter chyba lepiej bezpośrednio do routera, ale z NAS mam wątpliwości czy lepiej go trzymać na switchu czy bezpośrednio w routerze (skłaniam się do switcha, choć to też zależy od odpowiedzi na poprzednie pytania)? A może to nie ma żadnego znaczenia skoro będą wszystkie na sieci 1Gbit/s?

Zarekomendujcie jakieś dobry router z wifi i switch na 8 portów, oba sprzęty raczej na 1Gbit/s, razem do wydania maks 350 zł (kilknaście złotych da radę dorzucić)?
Raczej w tym nie siedzę, więc nie wiem czy jakieś sprzęty by się ze sobą nie gryzły, a wiem, że są tutaj doświadczeni eksperci, więc zdam się na ich rady. Cała ta sieć będzie stać w małej formie a priorytetem jest stabilność i niezawodność. 

Edited by Klaus

Share this post


Link to post
Share on other sites

1 Tak komputery i inne urządzenia będą w tej samej sieci

2 Tak, jeśli oba  komputery będą podpięte pod switcha 1Gbit/s a switch będzie podpięty pod router 100Mbit/s to kompy będą się komunikować z szybkością 1Gbit/s ( w teorii w praktyce będzie to około 80 Mbit/s sprawdzone ). Z kompem wpietym pod router 100Mbit/s  wiadomo wolniej

3 Jeśli oba urządzenia będą 1Gbit/s to niema różnicy gdzie podepniesz.

 

Polecany router to TP-LINK TD- W8970 jesli to adsl  a switch TL-SG1008D powinno się zmieścić w granicy i jeszcze zostać na kabel.

Edited by minihaker2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

Aktualności

Artykuły×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.