Jump to content
Sign in to follow this  
jarosword14

Router i switch (NAS, ploter, drukarka i 4 PC),

Recommended Posts

Potrzebuję router pod lokalnego dostawcę neta (tylko 8 Mbit/s), pod który będzie podpięty switch. Na switchu zamierzam podpiąć 3-4 komputery, NAS (QNAP TS-451), drukarkę i ploter, więc zakładam zakup 8-portowego.

Mam kilka wątpliwości i pytań:
1) czy podpięcie kompów pod switch sprawi, że będą one w tej samej sieci lokalnej co ewentualnie komputer podpięty bezpośrednio do routera (czyli będę mógł mieć 7 urządzeń na switchu i 3 na routerze w tej samej sieci)? Chodzi mi o sytuację, gdzie dajmy na to pod switch podepnę drukarkę/ploter a kompa bezpośrednio pod router (czy wtedy będzie można na tych sprzętach drukować z komputera podpiętego bezpośrednio pod router)?
2) przy założeniu, że router będzie 10/100 Mbit/s a switch 10/100/1000 Mbit/s to wtedy sprzęty podpięte pod switch działałyby między sobą z prędkością 1 Gbit/s, a z tymi podpiętymi pod router tylko z szybkością 100 Mbit/s (przy założeniu twierdzącej odpowiedzi na poprzednie pytanie)?
3) przy zakupie obu urządzeń z portami 1Gbit/s gdzie lepiej podłączyć NAS, drukarkę i ploter? Router będzie z wi-fi, więc drukarkę i ploter chyba lepiej bezpośrednio do routera, ale z NAS mam wątpliwości czy lepiej go trzymać na switchu czy bezpośrednio w routerze (skłaniam się do switcha, choć to też zależy od odpowiedzi na poprzednie pytania)? A może to nie ma żadnego znaczenia skoro będą wszystkie na sieci 1Gbit/s?

Zarekomendujcie jakieś dobry router z wifi i switch na 8 portów, oba sprzęty raczej na 1Gbit/s, razem do wydania maks 350 zł (kilknaście złotych da radę dorzucić)?
Raczej w tym nie siedzę, więc nie wiem czy jakieś sprzęty by się ze sobą nie gryzły, a wiem, że są tutaj doświadczeni eksperci, więc zdam się na ich rady. Cała ta sieć będzie stać w małej formie a priorytetem jest stabilność i niezawodność. 

Edited by Klaus

1 Tak komputery i inne urządzenia będą w tej samej sieci

2 Tak, jeśli oba  komputery będą podpięte pod switcha 1Gbit/s a switch będzie podpięty pod router 100Mbit/s to kompy będą się komunikować z szybkością 1Gbit/s ( w teorii w praktyce będzie to około 80 Mbit/s sprawdzone ). Z kompem wpietym pod router 100Mbit/s  wiadomo wolniej

3 Jeśli oba urządzenia będą 1Gbit/s to niema różnicy gdzie podepniesz.

Polecany router to TP-LINK TD- W8970 jesli to adsl  a switch TL-SG1008D powinno się zmieścić w granicy i jeszcze zostać na kabel.

Edited by minihaker2