Skocz do zawartości
FireBird

Restart komputera po odpaleniu RealBench, Kombustor, OCCT - Stress Test

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Sprzęt dopiero co kupiłem i złożyłem, więc wszystko jest nowe (oprócz zasilacza - ok. 1 rok). Otóż po kliknięciu startu Stress Testu RealBencha przez chwilę coś ładuje w tym górnym oknie (jakiś kod leci), a kiedy ma się (chyba) zacząć główny Stress Test wywala mi całego Windowsa do czarnego ekranu i komputer się restartuje - a dodam, że nic jeszcze nie było podkręcane. Próbowałem już kilka razy i za każdym razem to samo - za pierwszym razem restart, a za każdym kolejnym nie chce się nawet podnieść sam i muszę sam go zrestartować, bo wisi na czarnym ekranie i coś chyba mieli. Resztę testów przeleciał bez problemu (AIDA64 i CineBench) - co mogę zrobić w takiej sytuacji? Na forach jest mało dokładnie takich problemów opisywanych. Będę wdzięczny za jakiekolwiek porady.

 

W budzie siedzi:

- ASUS X99 A II
- i7 5820k
- 980 Ti MSI Gaming 6G
- 16 GB RAM Kingstona 2666 MHz
- Antec TruePower 550W (80 PLUS Gold)
- system i wszystkie programy (na ten moment wręcz wszystko, wszystkie pliki) na SSD GoodRam Iridium Pro 240 GB
- system Windows 10 64 bit - wersja 1511
 
Rozkładam ręce, bo do tej pory wszystko śmigało (chociaż żadnych ciężkich rzeczy jeszcze nie robiłem - ani nie włączałem gier, ani specjalistycznych programów). Zasilacz jest wystarczający, zwłaszcza do komponentów nie podkręconych, więc gdzie może leżeć problem?
 
Wersja RealBenchu jest najnowsza, ściągana prosto ze strony ASUSa. Wersja 2.44.
 
Śledziłem temperatury i one były w normie - bodaj ok. 50/60 stopni dla CPU i może poniżej 50 dla GPU. Na filmach poniżej można dostrzec, jeśli się przypatrzy na pełnym ekranie.
 
EDIT.
Tak to wygląda za pierwszym razem, kiedy po wywaleniu restartuje kompa:
 
 
 
A tak za każdym kolejnym. W 29 sekundzie słychać dźwięki systemowe - potem już nic się nie dzieje. Dopiero po skończeniu nagrywania znowu zaczęły się jakieś odzywać - bodaj podobne, albo nawet identyczne do tych, co się odtwarzają przy podłączaniu lub odłączaniu zewnętrznych urządzeń po USB.
 
Edytowane przez FireBird

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od ustawienia ręcznie napięć w UEFI. Wartości pozostawione na AUTO potrafią być niestabilne w specyficznych sytuacjach. No chyba że potrzebujesz coś więcej niż RealBench bo jeśli tylko w tym wywala to na Twoim miejscu darowałbym sobie ustalanie przyczyny dla jednego programu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wielkie wszystkim za odpowiedzi. Zaraz wezme sie do zastosowania do polecen po kolei.
Kosci RAM mam 4 po 4 GB kazda - Quad Channel. Nic nie jest podkrecane, ani zmieniane w BIOSie/UEFI - wsio stock.
I tez sie zastanawiam jak pierwszy kolega, czy jesli jedynie w tym programie taki problem wystepuje, to czy jest sens szukania dziury - bo rozumiem, ze czasami z jakichs bardzo ciezkich do zidentyfikowania przyczyn dany program moze nie wspolpracowac z danym zestawem. Ale znowu - setki tysiecy osob normalnie na RealBenchu testuje i nic im sie takiego nie dzieje, a problemow z restartem komputera zaraz po uruchomieniu tego testu nie moglem nawet znalezc, wiec chyba warto sprobowac temu zaradzic.

Sprawdze jeszcze OCCT i jego stress test - nie wiem, czy jest jeszcze jakis inny program, ktorym warto pomeczyc kompa. AIDA64, CineBench R15, RealBench i wlasnie OCCT wydaja sie wystarczajace i najczesciej polecane. Przeleciec jakims Valley jest sens w tym przypadku? Czy typowe stress testy mocniej obciazaja podzespoly? (Prime95 sie troche boje ze wzgledu na liczne glosy, jakoby stresowal sprzet do niebezpiecznego poziomu przy dluzszym dzialaniu).

 

EDIT.  Sprawdziłem RealBencha na dwóch poprzednich wersjach (2.43 i 2.42) i niestety dokładnie to samo. Odinstalowałem praktycznie wszystkie programy (komputer jest świeży, więc nie było to ani bolesne, ani czasochłonne) i też to samo. DirectX'a mam 12 - zaktualizował się pewnie z Windowsem, więc w tym też nie tkwi problem. Coś mi się zdaje, że czego bym nie zrobił, to ten RealBench Stress Test u mnie nie pójdzie. Chyba spróbuję z tymi napięciami, ale jeśli wszystko jest na stockowych zegarach, to nie powinno to niczego zmienić. Za kolejne porady będę niezmiernie wdzięczny.

Edytowane przez FireBird

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Caly dzien sprawdzam na roznych Benchach z roznymi zmianami, ale w UEFI jeszcze nie grzebalem - niedlugo do tego przejde jak na obecnych ustawieniach OCCT przeleci bez problemu. Az ciezko uwierzyc, ze przy fabrycznych ustawieniach cos ma nie wspolgrac. Ale sprawdze to na pewno. Tylko jakie napiecie ustawic? Przy testach na pelnych obrotach chodzi na 1.005V. Ustawic stale 1.1V? Przy tym napieciu powinien juz do 4 GHz sie krecic wg wielu forumowiczow roznych portali.

 

EDIT. Kurde - w MSI Kombustor tez sie wykrzacza przy Stress Tescie... Czy to nie wskazuje na problem karty graficznej? Ew. zasilacza?

Edytowane przez FireBird

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podniosłem napięcie na rdzeniach do 1.1V i niestety niczego to nie zmieniło. W międzyczasie przeprowadziłem sporo testów we wspomnianym wyżej MSI Kombustorze i tak ich rezultaty wyglądały:

* te, które nie pykły:

- komputer wysypuje się przy każdym benchmarku z teselacją X32 w górę praktycznie zaraz po odpaleniu danego benchamrka - niezależnie od wybranej rozdzielczości i stopnia antyaliasingu. Przy Tessellated Spheres najczęściej dopiero przy drugim obiekcie. Zaraz przed wysypaniem się i restartem zaczyna chodzić głośno wentylator od PSU.
- wysypał się także przy tym samym benchmarku (Lakes of Titan v1) z teselacją x16 po ok. 8 minutach (temp. GPU wynosiła wtedy 75 stopni)
+ po wielu różnych testach później, Lakes of Titan v1 X16 się nie wysypał - testowałem przez ponad 15 minut i GPU trzymało temp. 71/72 stopnie do końca i ok. 97% wykorzystania GPU. Powtórzyłem więc ten test jeszcze raz, tym razem przez lekko ponad 8 minut i również się nie wysypało. Odpaliłem od razu też ten sam benchmark z teselacją X32 i od razu się wysypał. Włączyłem następnie ponownie z teselacją X16 i przed 8 minutą się wysypał... Włączyłem jeszcze raz i zaraz po 8 minucie znowu się wysypał. Spróbowałem jeszcze raz i tym razem wysypał się jakoś po 6 minucie. Stwierdziłem, że sprawdzę ostatni raz i tym razem wysypał się niedługo przed 8 minutą. Zaktualizowałem wtedy sterowniki GPU (miałem o jedne wstecz, bo mniej negatywnych opinii miały) do najnowszych (poprzez usunięcie najpierw starych programem DDU) i niestety to samo - zaraz po 8 minutach testu wykrzaczył się.
- wysypał się po jakichś 4 minutach w GPU core burner v2 (Furry PQTorus) - temp. GPU ok. 74 stopni - po ponownym włączeniu go, zaraz po restarcie, wywalił się już na samym początku. Powtórzyłem test po paru innych i uzyskałem prawie 6 minut również przy 74 stopniach, po czym znowu się wysypał.
- po zaktualizowaniu sterowników GPU i odpaleniu testu GPU w OCCT na DirectX9 i FullScreenie od razu wywaliło. Natomiast po zmianie na DX11 zaraz po kliknięciu start wyskakuje informacja "Stopped - User Cancelled" (widoczne też na filmie poniżej).
 
* a teraz te, które przeszły bez problemu:
+ PhysX 3 Fluids (GPU) się nie wysypał - testowałem przez 8 minut i GPU trzymało temp. 69 stopni do końca
+ PhysX 3 Fluids (CPU) się nie wysypał - testowałem przez 8 minut i GPU trzymało temp. ok. 65 stopni do końca
+ PhysX Rigid Bodies (CPU) się nie wysypał - testowałem przez 8 minut i GPU trzymało temp. 72 stopni do końca
+ GPU memory burner (6GB) się nie wysypał - testowałem przez 8 minut i GPU trzymało temp. 70 stopni do końca
+ GPU core burner v2 (Furry Donut) - testowałem przez ponad 8 minut i GPU trzymało temp. 73 stopnie i 100% wykorzystania GPU
+ GPU core burner (Furry MSI) - testowałem przez ponad 15 minut i GPU trzymało temp. 70 stopni i 100% wykorzystania GPU
+ GPU core burner (Furry Donut) - testowałem przez ponad 8 minut i GPU trzymało temp. 70 stopni i 100% wykorzystania GPU
+ HDR+Shadow+DoF v1 - testowałem przez 8 minut i GPU trzymało temp. 71/72 stopni i 98/99% wykorzystania GPU
+ [EXP] GL440: Bindless Furry Torus - testowałem przez 8 minut i GPU trzymało temp. 72 stopni i 99% wykorzystania GPU
 
 
Generalnie słabo - jutro przelecę jakimiś benchmarkami w stylu Heaven, czy Valley, może 3D Mark, chociaż nie wiem, czy jest sens. Ewidentnie coś jest skopane, pytanie tylko co? Problem może leżeć chyba w tylu miejscach, że nie da się jednoznacznie stwierdzić gdzie... Jak Wy czujecie?
 
 
EDIT.
Film z problemem odpalenia OCCT (GPU test):
 
 
 
I mocno szumiący wiatrak od chyba PSU przy największym obciążeniu (najgłośniejszy z całego zestawu wydaję mi się):
 
Edytowane przez FireBird

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm - no to muszę zakupić taki, bo niestety pod ręką mocniejszego nie mam, ani znajomi.

 

Jest jeszcze kwestia podłączenia karty graficznej tylko jedną wiązką, która na końcu się rozdwaja - ale to chyba akurat poprawne podłączenie - zamieszczam w załączniku (zresztą to z tego tematu: http://forum.purepc.pl/topic/373233-pod%C5%82%C4%85czenie-psu-do-gpu-jedn%C4%85-wi%C4%85zk%C4%85/).

A co do samej kwestii jego mocy, to ze wszystkich testów, które czytałem wynikało, że taki zestaw nie będzie pobierał więcej niż ok. 400W, a zasilacz jest chyba dobry, więc i tak powinno być zapasu - źle myślę? Przez rok chyba się nie zdegradował aż tak - siedział w budzie z Athlonem X4 i Radkiem HD4850 - nic nie kręcone.

 

Dzięki za zainteresowanie. Mam niezłą zagwozdkę z tym problemem - w końcu uzbierałem kasę na porządny sprzęt do pracy z filmami, a tu nieprzyjemności już po samym złożeniu :(

 

EDIT. To może w sumie wsadzę starego Radka, bo jeszcze mam go przy sobie. Nie przeprowadzałem też jeszcze żadnych benchów pod kątem RAMu - może w nim tkwi problem, ale wątpię, skoro to przy obciążeniu GPU się z tego co rozumiem wysypuje.

 

P.S. Dodałem dwa filmy pod ostatnim postem - problem z przeprowadzeniem testu GPU w OCCT i głośny wiatrak bodaj zasilacza.

post-177331-0-66901900-1472784191_thumb.jpg

Edytowane przez FireBird

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

30A na każde z dwóch 12V.

 

EDIT. Za radą Klausa zaktualizuje jeszcze BIOS do najnowszej wersji - mam bodaj z maja wersję (fabryczna), a najnowsza stabilna jest z końcówki lipca, więc może cały ten temat szlag trafi, a ja powinienem dostać ciężką kłodą drewna po głowie za pominięcie tego elementarnego etapu... Dam znać.

post-177331-0-30827600-1472816854_thumb.jpg

Edytowane przez FireBird

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość damian25

30A to bez problemu starcza nawet dla niereferencyjnej 980ti  w tym wypadku 275 W .

Moze byc zasilacz co najwyzej uszkodzony .Równie dobrze moze gpu uszkodzone lub soft

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i niestety chyba faktycznie cos jest skopane - BIOS zaktualizowany, puscilem pierwszego lepszego bencha, przy ktorym sie wysypywal wczesniej i nie inaczej bylo teraz - wykrzaczyl sie od razu kiedy tylko zobaczyl pierwsze klatki bencza z teselacja X32. Zaraz zamawiam nowe PSU i jesli jutro chce odebrac, to zostaje tylko X-KOM. Myslalem o Be Quiet! Pure Power albo Power Zone (warianty 650W w gore). Klaus odradzil i bardziej poleca stajnie Corsaira. Cena praktycznie ta sama, wiec poczytam jakies testy i zaraz zamawiam.

EDIT.
Po restarcie wyswietlil informacje przed wlaczeniem Windowsa: "Power supply surges detected during the previous power on. Asus Anti-Surge was triggered to protect system from unstable power supply unit!".
No to chyba wszystko jasne - PSU do wymiany, zgadza sie?

 

Tutaj cały komunikat:

P60902_141013.jpg

Odpalilem jeszcze dla swietego spokoju RealBencha i ku mojemu zaskoczeniu - idzie. Juz 11 minuta leci. Ale nie bez problemow - zaraz po starcie wykazal RUNTIME ERROR: Unable to read texture map: scenes/room/floor.png.

 

EDIT.2 No i zakończył tego RealBencha (Stress Test 15 minut). Oto wartości pod koniec jego działania:

- CPU: 
~ 54 stopni
~ 0.970 V
~ 3398 MHz
- 100% utylizacji
 
- RAM:
~ 40 stopni
 
- GPU:
~ 50 stopni
Edytowane przez FireBird

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość damian25

Wez sobie obniż maksymalnie power limit w msi afterburner czyli prawdopodobnie 155 W  i wtedy sprawdz . Co prawda nie ustalisz czy to zasilacz czy gpu ale zobaczysz choć czy lata

Kazdy zasilatorek z 1 linia 12 V i 550w o ile sprawny da rade jesli zostawisz boosta 2.0 .Ja na swojej 980ti zmeczyłem po czasie TT 530w ale ona nie miała zadnego power limitu ;)

Edytowane przez damian25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po restarcie wyswietlil informacje przed wlaczeniem Windowsa: "Power supply surges detected during the previous power on. Asus Anti-Surge was triggered to protect system from unstable power supply unit!".

 

Ta ochrona  Asus Anti-Surge jest w jakiś sposób konfigurowalna w biosie? można ją wyłączyć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta ochrona  Asus Anti-Surge jest w jakiś sposób konfigurowalna w biosie? można ją wyłączyć?

Czytam właśnie o tym Anti-Surgu i jest sporo głosów, że jest zbyt wyczulony i faktycznie warto go wyłączyć - ale innym normalnie działa i nie wywala podczas gdy jest włączony. Warto też ponoć sprawdzić instalację elektryczną w domu. Zaraz może podepnę wszystko pod gniazdko na dole i sprawdzę.

 

@damian25 Niestety na 100% nie jestem w stanie powiedzieć - dopiero teraz ten komunikat zauważyłem - ale chyba po raz pierwszy się pokazał, bo zatrzymał się na tym ekranie i musiałem sam do BIOSu wejść i z niego wyjść, żeby załadował Windowsa, a tego wcześniej nie musiałem na pewno robić. Poza tym do tej pory (kilka dni dopiero działam na tym kompie) restartował się tylko przy tych benchmarkach.

Edytowane przez FireBird

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość damian25

Jednak watpie czy to" bada" zasilacz .Pewnie po restartach masz to i tyle .Skoro restartuje sie przy benchamrka to jednak obstawim zasilacz nie karte .jakiś kondensator napuchniety i tyle bo 30A to starcza .jak ci nie zalezy na oc to zawsze mozesz zapodac tam z 1 V i 1300mhz

Edytowane przez damian25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Usunalem RealBencha i wypakowalem go na nowo (pierwszy raz po updat'cie BIOSu) i po odpaleniu Errora zadnego juz nie bylo, za to byl ponownie piekny crash i restart zaraz po wyswietleniu jakiejs pierwszej grafiki. Docisne kabel od zasilacza na MOBO - w dalszej kolejnosci jak to nic nie zmieni podepne wszystko pod gniazdko na dole. Trzecia opcja to albo wylaczenie tego Anti-Asusa, czego wolalbym raczej uniknac, albo tel. do sklepu po nowe PSU.

Edytowane przez FireBird

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego procka masz 140W grafa 275W a masz jedna linie 30A do zasilenia. Zmień kartę na słabsza lub zmień zasilacz na wydajniejszy bo przy takich zabawach uszkodzisz mobo lub proca przy przepięciach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość damian25

Poległo poległo .Pewnie kondensartor za 1 zł  bo zasilacz jest gicio .Ja miałem zasilatorek z 18A i 980ti z napieciem 1.2 V latał jedynie furmark go wyłaczał ale ja tam nie miałem zadnego limitu TPD więc pewnie cos 400W leciało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Setnik - sa dwie linie 30A i w sumie daja 540 W. Jest wciaz zapas mocy przy 5820k i 980 Ti. Mozliwe, ze cos w tym zasilaczu jednak poleglo, dlatego dzisiaj odbieram Corsaira RM750x i zobaczymy.

To są teoretycznie 2 linie a w praktyce to dwie linie połączone wystarczy, że jak kolega pisał siadł w jednej kondensator to masz tylko 30A na tym polega awaria

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość damian25

No jednak aż tak prosto to to nie działa .Tutaj zasilacz nie jest w stanie dostarczyć odpowiedniego pradu i tyle . Oczywiście o ile to zasilacz

Ja miałem awarie w chieftecu 650 W taka ze sie właczał po 30 sekundach zanim kondensatory sie naładowały bo jeden taki najmniejszy był napuchniety a  TT 530 se sie zmeczył na 1.99V i działał prawidłowo tylko z 1.62 V . Jako ze z 980ti TT 530W nie jest całkowicie cichy to zmodowany chieftec na 4v powrócił bo warto było go uratowac dla ciszy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze by tak jak za dawnych czasow, probuj z 1 koscia ram, proc na downclocku, bez grafy lub integrze lub downclock i po kolei wylaczasz kazda mozliwa przyczyne...

Zycie nauczylo ze komp to naczynia polaczone i czasem takie szukanie jak niektorzy proponuja bedzie kosztowne czasowo i sprzetowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość damian25

http://images62.fotosik.pl/775/dc93197d9be94c37gen.jpg

http://images64.fotosik.pl/776/942eca7ccfafdfb4gen.jpg

http://images63.fotosik.pl/774/dcffd283db040322gen.jpg

Poszedł ten malutki kondensatrorek koło czerwonych cewek

http://images65.fotosik.pl/775/1a79ad9e910fa754gen.jpg

http://images63.fotosik.pl/774/6ccc7a501bafc466gen.jpg

http://images65.fotosik.pl/775/c2b19b91fe4d789egen.jpg

Ale go odrestaurowałem i działa od 2008 roku na 4 V z rozłaczoną kostka kontrolera obrotów .

Takze pomimo ze stara konstrukcja lata gicio z najnowszymi grafami i trzyma ładnie 12V  ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...