Skocz do zawartości
FireBird

Restart komputera po odpaleniu RealBench, Kombustor, OCCT - Stress Test

Rekomendowane odpowiedzi

Zamontuje ten zasilacz uwaznie tak, zeby zbednych sladow na nim nie zostawic i jesli problem bedzie dalej wystepowal, to najwyzej go zwroce.

Niestety integry w tym procku ni ma (albo stety), wiec jedynie downclock w gre wchodzi.

Myslicie, ze moglo sie cos teraz uszkodzic (CPU, GPU etc.) podczas tych stress testow, jesli wina lezy po stronie zasilacza?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość damian25

Sprawdzałeś z tym power limit na min na gpu w msi afterburner ?

Powinno sie dac zjechac z 275 w na 155  .Poleca mhz i vgpu na gpu ale tym tak na prawde nie sprawdzisz czy gpu czy zasilacz jedynie zobaczysz czy lata gicio

A czy uszkodzić? raczej marne szanse bo byś nie pisał tego juz xD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dobre wieści - po wymianie zasilacza wszystko co się wysypywało obecnie hula. Pojawiły się jednak nowe problemy:

 

1. Na automatycznych ustawieniach BIOSu procesor (i7 5820k) mimo, że wykorzystywany w 100% w żadnym z benchmarków i stress testów nie mógł wskoczyć wyżej niż 3400 MHz (a tryb Turbo ma 3600 MHz) - poprzednio od razu wskakiwał na 3599 MHz. W BIOSie włączony jest tryb Turbo i ustawiony fabrycznie na 3600 MHz, więc nie wiem skąd ten problem?

Wybaczcie za głos, ale byłem zmuszony mówić wyjątkowo cicho:

- najpierw stress test całego zestawu:


 

- a teraz głównie CPU:


 

2. Nowy zasilacz (Corsair RM750x 750 W) wydaje niepokojące odgłosy podczas obciążenia GPU - w CineBenchu (OpenGL), RealBenchu (kiedy wchodzi obraz), benchmarku Heaven, MSI Kombustor 3 (przy wyborze bardziej wymagających testów). Natomiast przy testach obciążających wszystkie inne komponenty - cisza. Co dziwne, podczas testu AIDA64 i zaznaczeniu również obciążenia GPU zasilacz też jest cichy. Trafiła mi się wadliwa sztuka?

 


 

Zauważyłem też, że zasilacz bardzo piszczy przy pewnych operacjach/w pewnych momentach - na pewno tak się dzieje podczas wyłączenia benchmarka Heaven. Nagrałem to na poniższym filmie. W 5 sekundzie uruchamia się bodaj benchmark i zaczyna hałasować, a od 18 zasilacz staje się jeszcze głośniejszy (na żywo jest to jeszcze wyraźniej słychać - warto znacząco podgłośnić!):

 


 

3. Po uruchomieniu AIDA64 z zaznaczoną opcją obciążenia GPU (nawet samej, bez innych) cały system zaczyna działać obrzydliwie wolno - to norma? Na filmie najpierw odznaczone GPU, aby pokazać, że wszystko działa sprawnie - latanie kursorem po ekranie:


 

4. W benchmarku Heaven czasami pojawiają się mikro przycięcia - to normalne, czy coś jeszcze może być nie tak?

 

5. Poza piszczeniem zasilacza terkocze/klika coś czasami w obudowie - wydaję mi się, że to wentylator od coolera, ale głowy sobie uciąć nie dam - macie może pomysł?

Od 17 sekundy i później 28:


 

6. To już trochę poza tematem samych benchów i zasilacza, ale wydaję mi się, że cewki w mojej 980 Ti są wyjątkowo głośne - macie jakieś porównanie i też tak czujecie? Co prawda odzywają się tak głośno dopiero przy ~200/250 fps w górę, ale chyba zdarzają się też mniej wyjące egzemplarze (na YT ktoś wrzucił miesiąc temu "MSI GTX 980 Ti piszczące cewki" i jest znacznie ciszej). Od 17 i 21 sekundy:


 

Jednocześnie chciałem wszystkim dotychczasowym osobom, które zabrały w tym temacie głos, bardzo podziękować, bo zaangażowaliście się w pomoc dosyć mocno i wygląda na to, że udało nam się rozwiązać problem. Niestety pojawiły się kolejne, ale ten, który bardziej mnie nie pokoi, może się okazać łatwy do pokonania - jeśli jest to faktycznie felerny egzemplarz PSU...

Edytowane przez FireBird

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość damian25

jak ci coś nie pasuje co do odgłosów zaislacza  to oddaj bo sam nie zrobisz .A nawet gdyby to z jakiej racji jak to ma 1 dzień

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszczenie cewek na karcie czy w zasilaczu (zwłaszcza nowym) to nic nadzwyczajnego, zwłaszcza przy wysokiej liczbie kl./s. Nie stanowi to o wadzie karty/zasilacza, po prostu niektóre egzemplarze tak mają. Jeśli pod obciążeniem zasilacz trzyma napięcie na linii +12 V w granicach normy ATX, to nie ma się czym martwić.

 

Cewki w mojej karcie ucichły dopiero po roku użytkowania i to też nie na 100%. Także samo piszczenie, choć irytujące, jest niegroźne ;)

 

Jeszcze kilka słów o piszczeniu. W przypadku zasilacza tak się dzieje czasem, że jeśli jest dobrany mocno na wyrost (tzn. pracuje poniżej 50% swojej mocy znamionowej, co może występować w Twoim przypadku), to piszczenie jest bardziej prawdopodobne. Optymalne obciążenie dla zasilacza to ok. 60-80%, bo wtedy osiąga swoją największą sprawność. Dlatego na przyszłość pamiętaj o odpowiednim doborze mocy zasilacza do realnego zapotrzebowania sprzętu. Więcej Watt nie znaczy lepiej ;)

Edytowane przez grzechotnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za dluga i merytoryczna wypowiedz :)

Zdecydowalem sie na 750 W, bo po rabacie byl jedynie 30 zl drozszy od wersji 650 W - doskonale wiedzialem, ze to "overkill", ale kulture pracy wersja 750 W ma lepsza, a przynajmniej tak wynika z wykresow w ich specyfikacji i rady Klausa, ktory slusznie mysle zauwazyl, ze mocniejszy PSU bedzie dluzej chodzil bez zalaczania wentylatora - i to tez pokazuja wykresy producenta.

 

Mnie sie wydawalo, ze moze cos nie styka do konca, jakies koncowki kabli przy zasilaczu i stad taki halas, ktory pojawia sie dopiero przy maksymalnym obciazeniu. Troche mi to przeszkadza, bo mam dobrze wyciszona bude i raczej ciche komponenty w srodku i jak zaczyna tak "pierdziec", to zanim sie wlacza wentylatory GPU/coolera/obudowy na wyzsze obroty dosyc znaczaco sie ten halas wybija. Ale i tak najbardziej mnie nie pokoi to ostre piszczenie, np. po wylaczeniu Heaven - to jest wlasnie wynik dobrania zbyt mocnego PSU?

Przed zakupem czytalem tez kilka opinii, jakoby te Corsairy (moze tez inne, juz nie pamietam) niektorym osobom tez dziwnie piszczaly/halasowaly i caly czas zastanawiam sie, czy to nie jakas przypadlosc wielu zasilaczow tego producenta. Wstepnie myslalem o Be Quiet!, ale zostal mi raczej odradzony, ze wzgledu na to, ze placi sie sporo za sama marke i niczym sie nie wyrozniaja. A na oku mialem serie Power Zone, ew. Pure Power L9. Zastanowie sie jeszcze, co z tym fantem zrobic - jeszcze raz dzieki za przedatne informacje :)

 

W takim razie glownie mnie jeszcze nurtuje sprawa tego nie w pelni wykorzystania CPU (taktowanie) i halasu wentylatora Thermalrighta, bo to chyba on tak terkocze. Pierwszy problem w sumie rozwiazalem wybierajac profil XMP w BIOSie, wtedy wskakuje na 3.6 GHz normalnie, ale czemu jest problem na ustawieniach Auto, zwlaszcza, ze wczesniej dzialalo tak jak powinno, a w BIOSie jest wyraznie zaznaczony tryb Turbo i wybrana wartosc 3600 MHz? Wydaje mi sie, ze aktualizacja BIOSu to skopala, ale glowy nie dam sobie uciac. Ponadto tak jak wczesniej po wybraniu profilu XMP mmoznik automatycznie zmienial sie automatycznie na 125 MHz, tak teraz juz jest to 100 MHz. Dla mnie nawet lepiej, bo ponoc ta platforma lepiej sobie przy tej wartosci radzi, niemniej dziwne, ze to tez uleglo zmianie.

Edytowane przez FireBird

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za dluga i merytoryczna wypowiedz :)

Zdecydowalem sie na 750 W, bo po rabacie byl jedynie 30 zl drozszy od wersji 650 W - doskonale wiedzialem, ze to "overkill", ale kulture pracy wersja 750 W ma lepsza, a przynajmniej tak wynika z wykresow w ich specyfikacji i rady Klausa, ktory slusznie mysle zauwazyl, ze mocniejszy PSU bedzie dluzej chodzil bez zalaczania wentylatora - i to tez pokazuja wykresy producenta.

 

Mnie sie wydawalo, ze moze cos nie styka do konca, jakies koncowki kabli przy zasilaczu i stad taki halas, ktory pojawia sie dopiero przy maksymalnym obciazeniu. Troche mi to przeszkadza, bo mam dobrze wyciszona bude i raczej ciche komponenty w srodku i jak zaczyna tak "pierdziec", to zanim sie wlacza wentylatory GPU/coolera/obudowy na wyzsze obroty dosyc znaczaco sie ten halas wybija. Ale i tak najbardziej mnie nie pokoi to ostre piszczenie, np. po wylaczeniu Heaven - to jest wlasnie wynik dobrania zbyt mocnego PSU?

Przed zakupem czytalem tez kilka opinii, jakoby te Corsairy (moze tez inne, juz nie pamietam) niektorym osobom tez dziwnie piszczaly/halasowaly i caly czas zastanawiam sie, czy to nie jakas przypadlosc wielu zasilaczow tego producenta. Wstepnie myslalem o Be Quiet!, ale zostal mi raczej odradzony, ze wzgledu na to, ze placi sie sporo za sama marke i niczym sie nie wyrozniaja. A na oku mialem serie Power Zone, ew. Pure Power L9. Zastanowie sie jeszcze, co z tym fantem zrobic - jeszcze raz dzieki za przedatne informacje :)

 

W takim razie glownie mnie jeszcze nurtuje sprawa tego nie w pelni wykorzystania CPU (taktowanie) i halasu wentylatora Thermalrighta, bo to chyba on tak terkocze. Pierwszy problem w sumie rozwiazalem wybierajac profil XMP w BIOSie, wtedy wskakuje na 3.6 GHz normalnie, ale czemu jest problem na ustawieniach Auto, zwlaszcza, ze wczesniej dzialalo tak jak powinno, a w BIOSie jest wyraznie zaznaczony tryb Turbo i wybrana wartosc 3600 MHz? Wydaje mi sie, ze aktualizacja BIOSu to skopala, ale glowy nie dam sobie uciac. Ponadto tak jak wczesniej po wybraniu profilu XMP mmoznik automatycznie zmienial sie automatycznie na 125 MHz, tak teraz juz jest to 100 MHz. Dla mnie nawet lepiej, bo ponoc ta platforma lepiej sobie przy tej wartosci radzi, niemniej dziwne, ze to tez uleglo zmianie.

Witaj, Cieszę się, że udało się ustabilizować pracę, co do ustawień konfiguracji poproś @Gosu,@Rauf pomogą Tobie ładnie poustawiać i będziesz zadowolony z pracy swojego zestawu. Co do PSU to zawsze możesz wymienić na nie piszczący, to jak już ktoś zauważył występuje wszędzie, zależne od danej sztuki.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, ciekawe - nie wpadłbym na to, że tylko 1-2 rdzenie mogą fabrycznie pracować z taktowaniem wyraźnie wypisanym w specyfikacji na stronie producenta. Niemniej w jaki sposób wytłumaczyć w takim razie fakt, że bez podkręcania wszystkie rdzenie normalnie pracowały z takimi taktowaniami (3598 MHz) wcześniej? To by jednak przeczyło informacjom na cpu-world. Zresztą sami zobaczcie w załączniku, bo robiłem od samego początku screenshoty - prawy dolny róg, podpunkt "Clocks".

 

Co do zasilacza i jego hałasu - też uważacie, że dobieranie jego mocy nad wyrost zwiększa prawdopodobieństwo występowania takich nieprzyjemnych objawów?

post-177331-0-27465100-1472984055_thumb.jpg

Edytowane przez FireBird

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejna przykra wiadomość - Corsair RM650x bzyczy tak samo jak RM750x. Czy może to być normalne? Mogę zaryzykować jeszcze z jakimś Be Quietem, jeśli wykracza to poza normy. Ustawcie głośniej słuchawki/głośniki i posłuchajcie (tylko uważajcie w 30 sekundzie, bo się odzywam i może Wam buchnąć głośno). Zaczyna bzyczeć od ~5 sekundy - trzeba się mocno wsłuchać i zrobić dosyć głośno (na żywo jest to bardziej słyszalne i siedząc przy kompie z zamkniętą obudową trochę mnie drażni) - to bzyczenie słychać zarówno przy PSU jak i coolerze CPU - natężenie tego dźwięku jest identyczne, więc to coś związanego z przepływem prądu myślę:

 

Edytowane przez FireBird

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serio? Bo wyczuwam trochę ironii. Nie wiem, na ile jest to powszechne zjawisko w zasilaczach - wydaję mi się, że w poprzednim nie było takiej przypadłości, ale wtedy też miałem cały system głośniejszy, więc zwłaszcza tego cichszego bzyczenia mogłem nie słyszeć po prostu.

 

EDIT. To jednak nie była ironia - dostałem wyczerpującą odpowiedź na PW - to tak dla przyszłych forumowiczów mających podobne problemy.

Edytowane przez FireBird

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...