Skocz do zawartości
kurczakin

szukanie wąskiego gardła starszego systemu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, pracuję w szkole, która ma problem z jedną z 4 pracowni komputerowych i jakoś nie mogę dojść co gra nie tak.

System operacyjny to niestety jeszcze Vista, i przez ten rok musi jeszcze tak zostać, potem mocno sugeruję dyrekcji wywalenie całego sprzętu.

Niestety w tym roku mamy liczniejsze klasy i nie możemy 21 osób wpuścić do 12 lub 14 osobowej pracowni z win10 w drugiej pracowni z vistą (teoretycznie słabszej) mamy 17 stanowisk i tam ledwo się "mieszczą" Dodajmy że w tym samym czasie wszystkie pracownie są zajęte i przenoszenie kompów też nie wchodzi w grę.

 

Na czym polega problem pracowni 22 stanowiskowej

Otóż mamy tam stosunkowo mocne wydawało by się staruszki fujitsu,( relatywnie rzecz ujmując kompy to złom elektroniczny ale nie powinien aż tak źle pracować )

Dwa modele , e5625 i e5615

każdy wyposażony w

2 gb ddr2 w konfiguracji 533mhz w dualu

procki to mix pentium dual core 2.2-2.5 ghz lub athlon64 x2 2.4-2.8 ghz

grafy zintegrowane jakieś intele 946 lub geforce 6150le w amd-kach, pamięć graficzna ustawiona na 128mb

Dyski twarde to chyba wszystko seagaty 80gb sata2 działające w trybie ahci

świeża instalacja systemu vista buisness 32b sp2 ze wszystkimi sterownikami i aktualizacjami rozpowszechniona jako obraz dysku

 

komputery działają w domenie ad ale to akurat nie jest problem, ponieważ poza domeną nie są nic szybsze

 

Zachowanie jest następujące:

po załadowaniu systemu i zalogowaniu kompy stają dęba. na wszystko trzeba czekać wieki, otworzenie paska start trwa 3 do 15 sekund od kliknięcia, word włącza się czasem po 15 sekundach, czasem po 2 minutach od kliknięcia i tak dalej. Areo glass chodzi czy nie, najczęściej wyświetlane są puste ramki okienek, co jest o tyle dziwne , że w indeksie wydajności systemu wszystko poza grafą jest w okolicach 5,1-5,9. Grafa w areo dostaje równe 3. Tak więc coś jest nie tak, zwłaszcza ,że druga vistowa pracownia jest teoretycznie słabsza a i tak działa dużo sprawniej (dual core 1,8ghz, reszta teoretycznie identyczna)

 

Przez ten rok jeszcze musimy przebiedować, ale chciał bym chociaż wiedzieć co mogło tak spowolnić wydawało by się sprawny sprzęt.

Dodam że jeden z tych kompów jest w stałym użyciu jako serwer sql i chodzi non-stop od 4 lat i jemu jakoś nic nie jest, Pracuje adekwatnie do swoich podzespołów i nawet przy 50-60% stresie jaki normalnie dostaje od całej pracowni programów typu insertgt, Można się na nim  normalnie zalogować i przeglądać internet czy pisać w wordzie, bez większych problemów wydajnościowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeden z tych dysków w domu

up time 15600 godzin

brak bad sektorów

wykres wydajnosci w hd-tune jest normalna schodkowa parabola bez dołków na poziome 54-31 mb/sek  burst 121mb/sec czas wyszukiwania 14ms cpu usage 1%

crystal mówi stan dobry

 

Co do starosci dysku to się zgodzę, ale fragmentacja po świeżej instalacji systemu? Pliki nie miały się kiedy pofragmentować,z reszta wgrywałem partycje jako obrazy

Fragmentacji bardziej spodziewał bym sie po serwerze sql , który pracuje na bazach danych 4 lata non stop. Też na viście, też na tym samym sprzęcie, a jemu jakoś nic nie jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeden z tych dysków w domu

up time 15600 godzin

brak bad sektorów

wykres wydajnosci w hd-tune jest normalna schodkowa parabola bez dołków na poziome 54-31 mb/sek

 

niestety, ale to są wartości bardzo budżetowego kilkuletniego dysku do laptopa, mam szybszą kartę microSD :unsure:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dyski twarde to chyba wszystko seagaty 80gb sata2 działające w trybie ahci
świeża instalacja systemu vista buisness 32b sp2 ze wszystkimi sterownikami i aktualizacjami rozpowszechniona jako obraz dysku

 

może ten obraz coś nie do końca optymalny dla tych kompów 

i spróbowałbym w zwykłym trybie [może ahci to za wiele dla nich]

 

po instalalacji może potrzeba pogrzebać w ustawieniach visty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mało RAM, wolne HDD.

Rozwiązanie.

Komputerów nie wyłączamy tylko usypiamy. Programy używane przez dzieci, odpalone na stałe.

Załadować do RAM, co potrzeba(co się da) i minimalizować udział HDD w działaniu.AHCI ma zostać.

Bez inwestycji w upgrade nic się nie da zrobić więcej.

 

PS Odnośnie ilości dzieci, to chyba prościej podzielić klasy na grupy. To w szkołach przecież powszechna praktyka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

niestety, ale to są wartości bardzo budżetowego kilkuletniego dysku do laptopa, mam szybszą kartę microSD

Szybsze nigdy nie były a jakoś działały szybciej. Fajnie by było jednak mieć pewność , że winę ponosi dysk, zanim szarpnę budżetem szkoły. Wykres w hd-tune pokrywa się z kilkoma znalezionymi w googlu  pod numerem modelu dla nowego dysku  (ten jest akurat wdc wd800jc na allegro nowy taki kosztuje 50zł, ponoć 7200rpm)

 

W zasadzie nie wiem co siedzi w reszcie kompów, wydaje mi się ,ze to seagaty (ale może mylę z inna pracownią) mogę się mylić , bo ten akurat jest wd jak się okazuje. Mam jeszcze chyba pod ręka jakiegoś samsunga którego też miałem sprawdzić.

 

 

może ten obraz coś nie do końca optymalny dla tych kompów 

i spróbowałbym w zwykłym trybie [może ahci to za wiele dla nich]

 

po instalalacji może potrzeba pogrzebać w ustawieniach visty

powiedz dokładniej , bo właśnie to chcę ustalić. Może diabeł leży po stronie Fujitsu moze ja czegos nie wgrałem ale poprzednim razem gdy robiłem obraz przed wymianą procków (celerony d i semprony ) wszystko działało w miarę normalnie a nie robiłem nic inaczej niż zwykle.

 

zdjąć partycje, stworzyć nowe setupem visty, potem wgrać system, sterowniki, aktualizacje i programy nic poza normalna instalacja systemu. powinno działać a nie chce.

 

 

Pomysł z powyższego posta nie jako odpada, dzieci to technikum i każda grupa pracuje na innym zestawie aplikacji

Edytowane przez kurczakin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysł z powyższego posta nie jako odpada, dzieci to technikum i każda grupa pracuje na innym zestawie aplikacji

Pomysł nie odpada. Wiadomo przecież, która grupa w których godzinach ma zajęcia i na jakim zestawie aplikacji pracuje. Pozakładać konta użytkowników z odpowiednimi aplikacjami w autostarcie. Wchodzi IB, restart po sieci i odpala się użytkownik IB i jest co ma być. Nawet jak zaraz po IB, wchodzi IVC to na przerwie po sieci restart kompów dla IVC. Jak przychodzą to już wszystko na pulpicie i w RAM-ie (co się zmieści w 2GB-128MB).

Nic się więcej nie uwalczy. Dysk musi załadować do RAM-u na starcie system+wszystko co w autostarcie. Zresztą popatrz w monitorze zasobów na dysk, transfery, długość kolejki.

Rozumiem, że jak te kompy były nowe, to działały szybciej. Ale to nie była Vista z tą liczbą poprawek, nie te sterowniki, nie te aplikacje na starcie np. antywirus. Firefox w 2006 to miał 1/10 wielkości tego co dziś. Inne aplikacje niewiele lepsze.

To, że kiedyś można było odpalić Win XP SP1 z 512GB RAM na P III 500MHz, z Avastem i spokojniew  Firefox grzebać w sieci, to nie znaczy, że dziś z XP SP3 (i pełnym zestawem aktualizacji), nowym Avastem i Firefox można to robić tak samo wydajnie jak 10 lat temu.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Vista instalowana z oryginalnego nośnika czy jakiegoś cudownego obrazu?

 

Czemu w takim razie nie zrobisz obrazu Visty z tej działającej pracowni i nie rozprowadzisz go po tej pracowni?

 

Instalacja na jednej konfiguracji i odtwarzanie obrazu na innej - to może się nie udać.

 

Na początek w menadżerze urządzeń odinstaluj kontrolery dysków i uruchom kompa ponowie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 ale poprzednim razem gdy robiłem obraz przed wymianą procków (celerony d i semprony ) wszystko działało w miarę normalnie a nie robiłem nic inaczej niż zwykle.

może bios trzeba zaktualizować

 

jak masz jakis szybszy dysk to podepinj go do jednego kompa i zobacz jak system chodzi

 

a antywirus nie zamula? 

 

sterowniki do chipsetów odpowiednie

może wiecej ramu trzebaby przydzielić zintegrowanej grafie [jakm masz 2 giga to grafie spóbuj 512mb]

 

ja u siebie w robocie to mam archiwum względem twoich maszyn ;) cielak, 1 giga ddr, i dysk 80 gb - ale to lata na xp

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tym ładowanie programów problem polega na tym, ze każdy uczeń ma oddzielne konto w domenie, która pracuje we wszystkich pracowniach (utk, prace biurowe, systemy operacyjne, pracownia ekonomiczna) i bibliotece, Grupy się zmieniają i muszą się przelogować. Kwestia ilości licencji na programy i ilości godzin które dany nauczyciel może pracować też ma swoje znaczenie. uczniów w duzej grupie jest prawnie zbyt mało na podział grupowy a jednocześnie za dużo na jedna grupę. Podmiot prowadzący nie zgodził się na podział, bo za tym idą pieniądze dla nauczyciela, który by drugą (w tym przypadku trzecią) grupę miał prowadzić. Klasa jest już podzielona na specjalizacje, cała klasa ma ponad 30 osób

 

vista instalowana z oryginalnego nośnika vista z sp1 z pominięciem wpisywania klucza i potem od razu sp2 (aktywowane już po wszystkim)

 

Mamy do czynienia z trzema odmiennymi modelami komputerów. Dwa ślimaki to Fujitsu, te szybko działające to actiny z darów unii. Do każdego modelu procedura ta sama.Wywalam partycje, tworze nowe i formatuje, instaluję viste, aktualizacje, sterowniki, programy. i do każdego modelu robię oddzielny obraz. Gdzie obydwa modele fujitsu o lepszych  prockach chodzą wolno jak...

a Actiny chodzą jak powinny, jedyne gdzie się tną to youtube 1080p (co jest zrozumiałe, procki są marne) poza tm chodzą sporo lepiej niż o 1/4  szybsze fujitsu.

obrazu actiny do fujitsu nie przełożę z racji ipata i dodatkowej partycji flash na płycie głównej actiny (ipat, klucz systemu, bootloader) poza tym licencje na programy mi się nie zgadzają.nie mówiąc już o tym, że ponad połowa fujitsu chodzi na amd.

 

tak więc każdy obraz mam przypisany do modelu płyty głównej i klonowałem je tylko na ten sam model.

Rozrzut w cpu wynika z tego, że były rok temu wymieniane z celeronów d 2.13ghz i jednordzeniowych sempronów 1.8.ghz właśnie w celu przyspieszenia jednostek, spowodowało to jednak skutek przeciwny.

 

sztuczki z usunięciem kontrolera nie próbowałem, ale instalowałem sterowniki nforce co niby w amd-kach zmieniło sterownik kontrolera.Ze starych czasów pamiętam, że na moim nforsie wystarczało zmienić port sata żeby odblokować hamulec ręczny windowsa z dysku, ale to były jeszcze czasy xp.

 

sprawdziłem też pulpitem zdalnym co siedzi w działajacym fujitsu z tym sql-em

ti tam jest jakiś 2 razy szybszy dysk seagate sata2 160gb działajacy w trybie ide udma-6 hd. tune daje mu ponad 100-50mb/s szybkości.. Mozliwe że wszystki intele są w trybie ide. amd na pewno są w trybie sata native ahci, jak któryś był w ide to nie dało rady zbootowac obrazu.

 

tak czy siak, dyski do sprawdzenia

 

czy jeszcze coś oprócz kontrolera dysku może blokować świeżej viście dostęp do dysku? chodzi mi o rzeczy oczywiste i łatwe do przeoczenia :]

 

a antywirus nie zamula? 

 

sterowniki do chipsetów odpowiednie

może wiecej ramu trzebaby przydzielić zintegrowanej grafie [jakm masz 2 giga to grafie spóbuj 512mb]

nie zauważyłem różnicy po instalacji antywirusa :]

sterowniki chipsetów odpowiednie ze strony fujitsu , mimo to windows instaluje nowsze z windows update, z n forsem w amd nie aktualizije moich

grafa ma w amd max 128mb w intelu 256mb ale zmiana ze standardowo ustawionych 16 mb na 128 daje tylko możliwość włączenia areo. W wydajności nie zauważyłem zmian.

 

intel to q35/ gma 3100 (sql-a mam na podglądzie zdalnym)

amd nforce 4 410/ geforce 6150le (niestety tego nie mam na podglądzie)

Edytowane przez kurczakin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

więc tak

dyski to seagate st380815as

 

wywalenie kontrolera i restart powoduje brak widocznej poprawy, dysk raz czyta 100mb/s raz 0,8mb/s przynajmniej wewnętrzny test w sterowniku na to wskazuje

 

właśnie klonuje dysk na średnio nowego samsunga 500gb 7200rpm z 16 mb cache zobaczymy czy to coś da, ale jak na razie clonezilla pokazuje transfer dysk-dysk na poziomie 4gb/min bez dołków 40 gb zajętego miejsca przeleciało w 11

minut

 

update1

zmiana dysku daje sporą różnicę, niemniej nie montowałem go w standardowym miejscu co w tym modelu jest tuż pod zasilaczem który w dodatku jest firmowy fujitsy we wszystkich kompach z problemem (niezależnie od procesora i płyty)  identyczny oemowski szajs,

muszę sprawdzić czy instalacja dysku z daleka od zasilacza da efekt

 

update2

zasilacze chyba są winne, przynajmniej trochę.

po zwykłym położeniu kieszeni dysku na dvd z drugiej strony obudowy  komp działa żwawiej, ale na oryginalnym dysku jest to niewiele lepsza wydajność

Zauważalna, ale nadal żółw. office ze świeżego rozruchy startuje 40 sekund :P było 2 minuty, jest poprawa(na samsungu trwa to 8 sekund)

 

jedno co jest zauważalne z zewnątrz, światełko dysku  przy samsungu mruga co sekundę, światełko przy seagacie raz na sekundę przygasa :]

 

tak więc dyski pewnie kaplica. 10 lat mieszkania pod zasilaczem robi swoje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmieńcie dyski na SSD ( nawet najtańsze Goodramy) i bedzie po kłopocie. Sam tak zrobiłem w pracowni i komputery odżyły. A jak kupimy nowe to bez dysków i użyje ze starych. Vista + 2GB Ram = porażka, choć z SSD jeszcze jakoś działa. Nie daj Boże jeszcze jakiś program typu Internet Security ( Panda, czy inny ślimak...).

Edytowane przez BeeDead

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...