Skocz do zawartości
TayeeN

Wymiana antycznego komputera

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Posiadam sprzęt, który ma już około 10 lat no i pora na jego wymianę. Specyfikacja:
- Celeron 420 1.6GHz
- Gigabyte Technology Co. Ltd. 945GCMX-S2 (Socket 775)

- 1GB DDR2 334MHz CL5

- Asus GeForce 210 512MB
- 232GB SAMSUNG HD250HJ (SATA)

 

Chciałbym wymienić całą platformę najlepiej na 1151. System jaki posiadam to będzie Win 7. I teraz pytania:

- Nie byłoby żadnych problemów z Win 7 i 1151? 

- Czy dysk mógłby zostać? Wystarcza mi te 200GB, a dopiero po kupnie nowego kompa zabiorę się za porządniejszy upgrade. Budżet to około 1200 zł.

Myślałem o czymś takim: https://www.morele.net/inventory/info/XsGt5/

Przeznaczenie na chwilę obecną to mniej wymagające gry, ale chciałbym też pograć w coś nowszego.

Za rok planuję dalszy upgrade tego kompa.

A więc, co robić? :P

Edytowane przez TayeeN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wygląda źle, zapewne są jakieś alternatywy co do ramu/zasilacza/mobo, acz przeskok i tak będzie kolosalny.

Gorąco polecam zakup SSD od razu (olej napęd!) dla dopełnienia efektu. :D

 

Win7: instalka systemu wymaga dogrania sterowników, Google podpowie co i jak. Z aktualizacjami M$ ugiął się i będzie łatał do 2020.

Edytowane przez AragornPL
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak:

Twój zestaw z twoim starym dyskiem w przyjemności korzystania z systemu i oprogramowania nie będzie się wiele różnił.

SSD da najistotniejszy powiew świeżości. No chyba, że myślisz o grach. W zasadzie to powinieneś napisać do czego ma być komputer.

 

Twoja stary komp ze zmianami na 2x2GBGB DDR2(100zł)+E8600(100zł)+Goodram Iridium pro 240GB(300zł) vs twój nowy zestaw (1200zł) ze starym dyskiem, to w pracy biurowej/internet stawiam na odczucia w korzystaniu na upgrade. Z win 7 i DXVA 2 twoja stara grafika poradzi sobie świetnie z h264, więc nada się do multimediów.

Ja bym zrobił tak jeśli faktycznie komp do internet/biuro/mullimedia, a nie gry czy zadania CAD/CAM itp.

Zainwestuj DDR2+E8600 lub E8400+SSD który napisałem. Jak pisałeś, że za rok planujesz większy upgrade, to wtedy kupisz nowy komp na chipsecie 2xx pod Kabylake z i3 kaby, a dysk SSD już będziesz miał. Teraz wydasz 500zł, a zobaczysz różnicę niebo a ziemia. Jak nie dołożysz do SSD do swojego nowego zestawu to stary HDD będzie ciągnął w dół całą wydajność nowego zestawu.

Te części które kupisz do starego kompa, sprzedasz praktycznie za tą samą cenę za rok co kupiłeś, to już nie tanieje. A jak poczekasz kilka lat z tym E8600 w szufladzie, to podwoisz albo lepiej jego wartość. Topowe stare CPU się ceni w RetroPC.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wygląda źle, zapewne są jakieś alternatywy co do ramu/zasilacza/mobo, acz przeskok i tak będzie kolosalny.

Gorąco polecam zakup SSD od razu (olej napęd!) dla dopełnienia efektu. :D

 

Win7: instalka systemu wymaga dogrania sterowników, Google podpowie co i jak. Z aktualizacjami M$ ugiął się i będzie łatał do 2020.

A czy nie będzie problemu z zainstalowaniem Win7? Czytałem gdzieś o tym, że na Skylake nie da się nic zrobić w instalatorze.

 

Powiem tak:

Twój zestaw z twoim starym dyskiem w przyjemności korzystania z systemu i oprogramowania nie będzie się wiele różnił.

SSD da najistotniejszy powiew świeżości. No chyba, że myślisz o grach. W zasadzie to powinieneś napisać do czego ma być komputer.

 

Twoja stary komp ze zmianami na 2x2GBGB DDR2(100zł)+E8600(100zł)+Goodram Iridium pro 240GB(300zł) vs twój nowy zestaw (1200zł) ze starym dyskiem, to w pracy biurowej/internet stawiam na odczucia w korzystaniu na upgrade. Z win 7 i DXVA 2 twoja stara grafika poradzi sobie świetnie z h264, więc nada się do multimediów.

Ja bym zrobił tak jeśli faktycznie komp do internet/biuro/mullimedia, a nie gry czy zadania CAD/CAM itp.

Zainwestuj DDR2+E8600 lub E8400+SSD który napisałem. Jak pisałeś, że za rok planujesz większy upgrade, to wtedy kupisz nowy komp na chipsecie 2xx pod Kabylake z i3 kaby, a dysk SSD już będziesz miał. Teraz wydasz 500zł, a zobaczysz różnicę niebo a ziemia. Jak nie dołożysz do SSD do swojego nowego zestawu to stary HDD będzie ciągnął w dół całą wydajność nowego zestawu.

Te części które kupisz do starego kompa, sprzedasz praktycznie za tą samą cenę za rok co kupiłeś, to już nie tanieje. A jak poczekasz kilka lat z tym E8600 w szufladzie, to podwoisz albo lepiej jego wartość. Topowe stare CPU się ceni w RetroPC.

Napisałem przecież, że przeznaczenie nowego kompa na chwilę obecną to mniej wymagające gry, ale chciałbym też pograć w nowsze tytuły na najniższych ustawieniach przynajmniej. Monitor mam 1280x1024.

Co do twojej propozycji to nie chcę się już pchać w 775 :lol2:

 

Wymieniłbym tylko na jedną kość pamięci żeby w przyszłości dorzucić drugie 8 GB i koniecznie dysk 128 GB.

Dałem 2x4GB żeby była większa wydajność integry. Chyba, że tak nie jest? :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy nie będzie problemu z zainstalowaniem Win7? Czytałem gdzieś o tym, że na Skylake nie da się nic zrobić w instalatorze.

Przy instalacji z płytki i przy klawiaturze podłączonej do PS2 instaluje się bez kombinowania, wykorzystanie pendrive'a do tego celu wymaga dogrania sterowników USB.

Tak wygląda proces w narzędziu od MSI. :D

 

Wracając jeszcze do spraw spzętowych:

* SSD 120/128GB są nieopłacalne (na przykładzie tego Goodrama - sześć dych różnicy [brutalniej: cztery paczki fajek :P] za 2x większą pojemność i wyższą wydajność)

* Dużo dual daje dla iGPU Skylake'a? Jedna ósemka brzmi lepiej pod kątem przyszłej rozbudowy

Edytowane przez AragornPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracając jeszcze do spraw spzętowych:

* Dużo dual daje dla iGPU Skylake'a? Jedna ósemka brzmi lepiej pod kątem przyszłej rozbudowy

Wziąłbym jedną gdybym miał zewnętrzną kartę graficzną, a że będę siedział rok na integrze to zawsze jest lepiej mieć kilka fps więcej :smile2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zostaw sobie starą obudowę i napęd DVD, to akurat będzie na drugą kość RAM.

Choć 16GB do grania na integrze, to trochę jak strzelanie z armaty do wróbli.

 

Zależy w jakie GPU celujesz za rok. Zgaduje, że w coś do medium, a nie High/Ultra. Wydaje mi się, że wtedy i tak byś nie wykorzystał tych 16GB.

Na twoim miejscu teraz kupiłbym 2x4GB. A kiedyś w przyszłości ewentualnie jedną kość 8GB, aby mieć 12GB, jeśli byłaby taka potrzeba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja myślałem, że jestem masochistą, ale z takim fajnym klamotem chcesz się dusić na integrze? Przecież ta i3 sparowana z przyzwoitą kartą graficzną pozwala grać z mnóstwo gier przy naprawdę sensownych ustawieniach i płynności. Ja rozumiem, że pieniądze to problem, ale ten sprzęt się po prostu marnuje.

SSD to musowy zakup. Ja reanimowałem 2 miesiace temu 8 letniego kompa - dzięki SSD jest po prostu przyjemnie i płynnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...