Skocz do zawartości
KotwicaWeWodzie

Jakie wentylatory do obudowy i na cpu ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

Przymierzam sie do gruntownej wymiany prawie wszystkich wentylatorów w budzie. Są stare i prawie wszystkie tyrkoczą. Obudowa to NZXT Phantom 410. 

Długo nie siedziałem w temacie wentylatorów dlatego proszę o porady i sugestie jakichś sprawdzonych modeli. Po krótkiej analizie netu spodobały mi się corsair AF i SP ale może polecicie coś lepszego, no chyba ze corsairy to dobry wybór. 

 

Do wymiany:

 

1. Front - 2x wdmuchujące 120mm  (obecnie fabryczne NZXT) - tu chciałem założyć Corsair AF120 

 

2. Góra - 2x wydmuchujące 120mm (obecnie Silentium Zephyr 120) - tu również planowałem Corsair AF120

 

3. Tył - 1x wydmuchujący 120mm  (obecnie Enermax UCTB12) - tu pewnie też wsadziłbym AF120 :)

 

4. Cooler procesora (NZXT Havik 140 z 2 fabrycznymi wentylatorami) - wentyle nzxt havika chciałem wymienić na Corsair SP140 ale coś nie moge ich znaleźć zwykłych a ledowych nie chcę - jakieś sugestie jakie wentyle 140 na radiator procka w konfiguracji push-pull ? 

 

5. Boczna ściana 1x 140mm nadmuch (obecnie fabryczny 140 NZXT) - tu wsadziłbym pewnie Corsair AF140 

 

 

W podłodze siedzi jeszcze scythe slim ale nie używam go więc może sobie zostać. Wszystkie wentylatory oprócz tylnego 120 są podpięte pod regulator obrotów Lamptron FC6 w zatoce i chciałbym żeby nowe wentyle to nie były jakieś cuda na kiju z wtyczkami 5pin (tak jak thermaltake riing) tylko żeby też dało się pod regulator podpiąć.  

Czy corsairy na wlot (front) i wylot (góra i tył) to dobry wybór (seria AF) ?  Jakie wentyle dać na radiator procka ? Cena za jeden wentylator jaka moge wydać to przedział 50-80zł.

 

Z góry dzięki za pomoc i sugestie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem Corsair zarówno AF jak i SP, i jeśli chodzi o wydajność to są super. Natomiast ciche są tylko wtedy gdy są wyłączone. Może jestem zbyt wyczulony na hałas kompa.

 

Wszystko zależy od tego ile chcesz wydać (bo za 80nzl to juz można kupić naprawdę dobre wentylatory) oraz czy stawiasz na ciszę czy wydajność. Bo nawet w najdroższych cisza nie idzie w parze z wydajnością.

 

Domyślam się że w cenie tych Corsair da się znaleźć równie wydajne a cichsze wentylatory. Ja niestety poszedłem w stronę maksymalnej ciszy i miałem najpierw NB eloop b14-ps (ciche, dosyć wydajne) a aktualnie be quiet silent wings 3 (bardzo ciche, ale niestety mniej wydajne od eloop co mi szczególnie nie przeszkadza bo temperatury i tak są ok). Natomiast największą wadą eloop i silent wings jest ich cena którą oscyluje w okolicach 90 zł za sztukę.

 

W tej cenie możesz kupić phobya eloop (to samo co noiseblocker tylko całe czarne).

 

Możesz również pomyśleć o Noctua. Tutaj wydajność naprawdę niezła a poziom hałasu bardzo akceptowalny. Moim zdaniem największą ich wada jest wygląd i dla mnie są poprostu brzydkie ale o gustach się nie dyskutuje :)

Edytowane przez mseredin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maniakiem ciszy nie jestem ale też bez przesady - jak chcę usłyszeć szum to włączam odkurzacz. 

To wygląda tak że kiedy nie zależy mi na ciszy (np. podczas gier) odkręcam regulator na max i jazda. Kiedy nie gram to regulatorem skręcam wentyle na procku na 700 obrotów i tak samo ustawiam wentyle na froncie i na górze, boczny czasami wyłączam zupełnie. Podejrzewam że nawet w przypadku głośniejszych wentylatorów, kiedy skręciłbym je do takich wartości to i tak byłoby cicho. Z temperatur jestem obecnie mega zadowolony, chcę wymienić jedynie dlatego że wentyle są juz przechodzone i niektóre klekoczą, działają wyraźnie głośniej (łożyska) niż jak były młode. W obudowie jest też okno więc od razu spodobały mi się Corsairy AF i SP z wymiennymi "obręczami" - komplet takich daje fajny efekt bez przesadyzmu. Dalej nie wiem co założyć na CPU ? Może zupełnie wymienie havika 140 na wodne H100i?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U siebie mam H110i GTX a wcześniej miałem Rajintek Tisis Core i temperatury w stresie są jakieś 5-6 stopni niższe niż na powietrzu. Natomiast w idle są dokładnie takie same. Blok wodny mam założony bezpośrednio na rdzeń (bez IHS) z pasta Gelid. Ogólnie wymiana wydajnego chłodzenia powietrznego na AIO moim zdaniem nie ma żadnego sensu. Chyba że potrzebujesz miejsce w budzie bo jednak AIO zajmuje znacznie mniej miejsca. Ja akurat potrzebowałem coś co nie blokuje miejsca na pamięci bo mam zajęte wszystkie 4 a kości są bardzo wysokie (TridentX).

 

Aktualnie mam na chłodnicy 4x silent wings 3 (push pull) i jedyna zaletą AIO jak dla mnie jest to że jest niesłyszalne. Co pewnie bym również osiągnął zakładając na Tisis nowe wentylatory :). Jednak i tak do końca roku planuje zbudowanie jakiegoś porządnego LC.

 

No mnie zarówno SP jak i AF skręcone na 5v i tak bardzo irytowały. Nawet noiseblocker eloop przy 700 obrotach były wyraźnie słyszalne. Dlatego poszedłem w Silent wings 3 które do 800 obrotów są niesłyszalne. Przynajmniej w mojej będzie gdzie jest 5xHDD 7200 obr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co Ci aż tyle wentylatorów? 2 aż nadto wystarczą (przód+tył, lub przód+góra) i będzie też w ten sposób znacznie ciszej (mniej źródeł dźwięku). Corsairy AF i SP to niezłe modele, polecam też Noiseblockery Blacksilent i Enermaxy T.B Silence.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co Ci aż tyle wentylatorów? 

 

Są miejsca na wentyle to wykorzystuje :) 

 

Zmieniłem trochę koncepcję odnośnie chłodzenia CPU. Obecny havik 140 zamienię na be quiet dark rock 3. 

 

Odnośnie wentylatorów obudowy to pozostanę przy Corsairach AF120 (najbardziej mi się podobają wizualnie) - 2 na przód jako nawiew, 2 na górę jako wydech, jeden na tył jako wydech i jeden 140 na ściankę boczną.    

 

Tutaj mam tylko jedno pytanie. Zauważyłem ze corsairy z serii AF dzielą się na dwie podgrupy: silent (prędkość obrotowa max 1100obr) i extreme performance  ( prędkość od 1600 do 2100 ale ponoć strasznie głośne tyle że tańsze :))  Pewnie wszystkie wezmę te cichsze ale gdyby wziąć dwa na front z tych głośniejszych extreme to czy po podpięciu do regulatora obrotów Lamptron FC5 dałoby radę zejść poniżej tych 1600 obrotów powiedzmy tak na 1000, czy jednak poniżej 1600 będą się wtedy wyłączać zupełnie ?

Edytowane przez KotwicaWeWodzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Podepnę się do tematu.

 

Potrzebuję 3 wentylatorów 120. Jeden przód - wprowadzający, góra - wprowadzający i tył - wyprowadzający. Mam 100 złotych. Niestety przy zmianie karty grafiki teraz mam 75 stopni i obudowa aż parzy.

 

(mam i7 3700 z 980ti zotaca amp).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dlate

(mam i7 3700 z 980ti zotaca amp).

 

dlatego ja zawsze uważam że do nie przewiewnych obudów lepsze są referenty.

Może takie

Niestety nie jest podane ciśnienie statyczne a to przy nie przewiewnej obudowie dość istotny parametr

http://www.aab.com.pl/product-pol-228-AAB-Cooling-Black-Jet-Fan-12.html

http://www.aab.com.pl/product-pol-376-BitFenix-Spectre-120mm-black.html

 

Ten jest cichy ale parametrów innych brak

http://www.aab.com.pl/product-pol-314-Akasa-Ultra-Quiet-Series-Smokey-Black-120.html

 

No i niesłyszalny ale też nie supermocny chociaż 25cfm to nie tak źle jak na hałas na poziomie 7,5dB

http://www.aab.com.pl/product-pol-94-Scythe-Slip-Stream-120mm-500-rpm.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ostatnio wpadł mi w łapska wentyl Gelid Silent 12 FN-SX12-10, za 16zł nie spodziewałem się cudu, ale miło sie rozczarowałem, na 12v pracuje na tysiąc obrotów, jest słyszalny szum powietrza, na 7v już jest praktycznie niesłyszalny dla zwykłego usera, dodatkowo kable w oplocie, oraz kołeczki montażowe w zestawie+naklejka Gelid, jak dla mnie mocny konkurent SilentiumPC Zephyr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem na allegro AAB Silent 14 http://allegro.pl/aab-super-silent-fan-14-cichy-wentylator-8db-i6359089679.html

oraz Fractal Design R3 http://allegro.pl/fractal-design-wentylator-silent-series-r3-120mm-i5339285279.html

już jakiś czas temu, i powiem szczerze, ze po wymianie Corsairów na nie jest bardzo przyjemnie, lekki szum spod biurka słychać, ale bez przesady. Nie mam sonometru bo bym zrobił pomiary. Niestety, ale na słowo wierzcie mi, że jest cicho.

A wentyle ustawione są na jakieś 600-720rpm na panelu Lamptron FC6

Edytowane przez SpiderMAN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...