Skocz do zawartości
Metzz

Modernizacja czy nowy sprzęt? [1500zł]

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

W moje ręce wpadł komp kuzyna. Niestety konfiguracja biedna straszliwie. Aktualnie:

 

Intel Pentium 4 520 2.80 GHz
Foxconn G31MXP
2x2GB DDR2 400 MHz
Dysk 500 GB

Zasilacz LPK2-25E 420W

 

Budżet jaki mam na zrobienie czegokolwiek z tym sprzętem to 1500 zł. Budżet dotyczy tylko jednostki. System, peryferia i monitor (FHD) już czeka.

Przeznaczenie to oczywiście średnio wymagające gry jakaś FIFA, LOL czy inne cuda ;)

 

Chciałbym poprosić Was o pomoc w decyzji czy modernizować to co jest czy pójść w nową jednostkę w oparciu o jakiegoś Pentiuma G3900?

Najchętniej poszedłbym w coś nowego kosztem wydajności ze względu na to, że rodzinka boi się trochę używek, a nie mam siły ich przekonywać ;)

 

Z góry dzięki za wszystkie podpowiedzi.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SSD wolalbym zostawić 240GB ze względu na to, że wtedy mógłby to być jedyny dysk na system i 2-3 gierki spokojnie wystarczy.

Zmieniłem na Goodrama j.w.

 

Właśnie jak pisałem wyżej szukam nowych części ze względu na gwarancję i własny spokój ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ehh, z uwagi na wysoce niefartowną płytę, która wspiera max 4GB jedynie wymiana, jeśli chodzi o komputer do gier.

Twój zestaw OK, ale dodał bym jeszcze 4GB RAM. Dziś 8GB to minimum. No i zasilacz. Do tego zestawu starczy. Ale jak za jakiś czas zechcesz modernizować ten komp, włożyć i5 + np. GTX1060 to już będzie za mało. Jak kupisz firmowy 450W, to starczy również na upgrade w przyszłości.

No jeszcze na system trzeba 400zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie i tutaj jest zonk ;) Kuzyn system w wersji BOX posiada jednak niestety w wersji 32bit i dopóki nie dozbiera grosza na system to zostaje to co jest. Dołożenie dodatkowej kości przy zmianie systemu nie będzie problemem i dlatego właśnie poszedłem w kierunku dysku SSD, żeby tutaj zyskać na szybkości straconej w innym miejscu. Nie wiem czy to dobry tok rozumowania, dlatego właśnie piszę tutaj :)

 

Zasilacz np ten?

https://www.morele.net/zasilacz-thermaltake-tr2-450w-japan-cap-w0432ne-712960/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SSD ura

 

Właśnie i tutaj jest zonk ;) Kuzyn system w wersji BOX posiada jednak niestety w wersji 32bit i dopóki nie dozbiera grosza na system to zostaje to co jest. Dołożenie dodatkowej kości przy zmianie systemu nie będzie problemem i dlatego właśnie poszedłem w kierunku dysku SSD, żeby tutaj zyskać na szybkości straconej w innym miejscu. Nie wiem czy to dobry tok rozumowania, dlatego właśnie piszę tutaj :)

Jeśli chodzi o pracę systemu i wielu aplikacji to SSD oczywiście bardzo pomoże. Ale niektóre gry bez 8GB RAM się strasznie zaczynają ciąć, SSD niewielu tu pomoże. Poza tym system 32bit widzi pewnie 3,2-3,5GB, a to już bardzo mało jak na nowe gry, nawet te mało wymagające.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Keepie

Monitor podłączony będzie do GTX'a, a on posiada 3 złącza (D-SUB, HDMI i DVI) więc to raczej nie problem pod co będzie podłączony :)

 

 

@barwniak

Nowsze gry w tym przypadku odpadają, ale przy tym budżecie, gdzieś oszczędności trzeba było szukać :) A wydaje mi się, że najprostsza jest właśnie rozbudowa przez dołożenie kości ram i reinstall systemu, na który pieniądze będzie musiał dozbierać :)

Edytowane przez Metzz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@barwniak

Nowsze gry w tym przypadku odpadają, ale przy tym budżecie, gdzieś oszczędności trzeba było szukać :) A wydaje mi się, że najprostsza jest właśnie rozbudowa przez dołożenie kości ram i reinstall systemu, na który pieniądze będzie musiał dozbierać :)

W takiej sytuacji (brak możliwości obsadzenia min 8GB RAM ze względu na system) to się zastanawiam, cz nie lepiej dziś oszczędzić i kupić do tego starego kompa SSD i GTX 750Ti (w końcu później można oba przełożyć) + wymiana CPU na C2Q 9550 za 200zł (ewentualnie E8600 za 80zł). Wyjdzie znacznie taniej, a szybkość będzie też taka sama. Ten C2Q to za 2 lata sprzedasz za 75% tego co dziś kupisz :)  Q9550 pociągnie spokojnie GTX 750Ti. 

Edytowane przez barwniak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby tak, jednak tutaj przechodząc na LGA1151 będę w stanie szybko przeskoczyć na mocniejszy procesor bez zmiany pozostałych podzespołów (ew. RAM trzeba dorzucić ;) )

Jakie szybko? będzie trzeba nowym system instalować jeszcze raz (jak kupi się win10 64bit), przenosić dane jeszcze raz. Więcej pracy jak odkręcenie kilku śrubek.

Bez RAM-u dla gier nie ma sensu, różnicy w pracy między Q9550, a tym Pentium Skylake to nie zauważy ani Word, ani gra z tą GTX 750Ti. Przy upgrade obędzie się bez reinstalacji systemu. Wystarczy najpierw włożyć CPU i GPU, po instalować stery, a później zrobić obraz i wrzucić obraz na SSD. No chyba, że jest na dysku taki śmietnik, że strach. A nawet w sumie jak do gier, to można zostawić stary dysk na razie kupić tylko CPU i Grafikę. W grach to ma znaczenie. CPU i GPU pomoże też w internecie i multimediach. Wtedy pracy jeszcze mniej, a w grach (i nie tylko) zmiana będzie wyraźnie odczuwalna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie niestety śmietnik, że strach cytując kolegę ;) Aktualnie reinstall systemu z podniesieniem backupu danych to chwilai przede wszystkim kuzyn da sobie z tym radę sam.

Jednak kluczowe pytanie. Pewien popularny serwis podpowiada, że są dostępne 2 sztuki nowych q9550 z 2letnią gwarą jednak każdy za 360 zł ;) Za archaiczną konstrukcję.

360+330+450 daje już 1150 zł ;) A przy takiej matematyce wolę przejście na nową platformę niż ratowanie 775..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie niestety śmietnik, że strach cytując kolegę ;) Aktualnie reinstall systemu z podniesieniem backupu danych to chwilai przede wszystkim kuzyn da sobie z tym radę sam.

Jednak kluczowe pytanie. Pewien popularny serwis podpowiada, że są dostępne 2 sztuki nowych q9550 z 2letnią gwarą jednak każdy za 360 zł ;) Za archaiczną konstrukcję.

360+330+450 daje już 1150 zł ;) A przy takiej matematyce wolę przejście na nową platformę niż ratowanie 775..

Przepraszam, ale Goodram iridium pro i GTX 750Ti na nowej platformie to świeżynka, a na starej to staroć. To ten sam sprzęt. CPU q9550 tylko Allegro/OLX za 200zł. Do gier single core, to nawet lepiej za 80zł E8600 bo ma wyższy zegar. Poza tym nie kupujesz pamięci, zasilacza itd. Dysku bym nie zmieniał teraz. jak kuzyn poradzi sobie z reinstalacją, to wymienił bym mu tylko CPU i GPU i niech reinstaluje. To będzie 450zł+80zł=530zł lub 450zł+200zł=650zł. Gry będą działały, multimedia dzięki wsparciu GTX 750Ti dla h264/AVC też ruszą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pogadane z rodzinką :) Napaleni są na "nowe części i koniecznie z gwarancją" (cytując ;) ), więc zabawa wraca na tory PentiumG4400.

 

Co do posta wyżej nie jestem takim hipokrytą jak to mogło wyglądać^^ O ile dysk zdecydowanie często przewija się jako polecany komponent, o tyle ten GTX wynika wyłącznie z budżetu i tego, że da się dorwać nowy egzemplarz w sklepie ( a nie wiem czy coś o wyższej wydajności w tej półce cenowej w sklepie uda się znaleźć). I właśnie, aby poprosić o pomoc zgłosiłem się tutaj ;) 2 kompy po poradach z tego forum działają jak marzenie tylko tutaj no budżet już nie ten.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to rodzinka musi się nastawić na większy wydatek. PentiumG4400 jest dobry wyborem do GTX750ti, choć poczekał bym na ceny/wyniki wydajności GTX 1050. Ale do następnego upgrade to i tak trzeba będzie zmienić CPU. Już dla RX470, czy GTX 1060 to ten Pentium w niektórych tytułach będzie ograniczeniem. Płyta H110, na Z170 nie zmieści się w budżecie, RAM bym brał 2x8GB, no i Goodram Iridium Pro 240GB, system też bym już teraz kupił 64bit.

Jak chcą nowe to niech płacą. CPU 250+płyta 250+RAM 350+dysk 300+grafika 450+system 400zł =2000zł :) To jest ekonomiczne minimum. Tania płyta, tani proc, tani ram, tanie gpu, tani dysk, tanio system. No ponieważ zasilacz który jest w tym kompie to szmelc, to lepiej go wymienić czyli kolejne 200zł. Obudowa pewnie stara nie ma np. przewodów na USB 3.0 na przód, czyli kolejne 150zł. Wycena końcowa to 2350zł :)

Teraz spytaj rodzinę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po dłuższej przerwie kiedy rodzinka miała czas na przemyślenia co do finansów, Stanęło na kwocie 2000 zł (bez system, bo windowsa w wersji box mają z poprzedniego kompa), Zrezygnowałem z dysku ssd i zmieniłem proc na i3 polecana w zestawach z tego przedziału kwotowego. Poproszę o jeszcze jedną ocenę i wszelkie uwagi.

 

http://www.morele.net/inventory/info/POPcAv/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo chętnie poszedłbym w tym kierunku. Dostępność narazie 1050 jest strasznie biedna. Zdaje sobię sprawę, że ograniczając się tylko do jednego sklepu tak to właśnie wygląda, ale morele oferują tylko 1050Ti w cenie ~800 zł. Wtedy ewentualnie można zejść z i3 na G4400 i zamiast 750Ti dać 1050Ti, ale nie wiem czy w tym przypadku jedno nie będzie mocno ograniczać drugiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt dojechał. Testy u mnie przeszedł pozytywnie, po czym pojechalem do rodzinki zadowolony jak cholera, że dzieciaki pograją w coś więcej niż pasjansa i sapera po czym patrzę na ich monitor, a tam złącze VGA. I tutaj pojawia się zonk.. U siebie podłączyłem kompa do monitora przez DVI-D, bo karta posiada DVI-D, HDMI i DP... Tutaj jednak jest to niemożliwe.. Poczytałem już, że nie ma szans na przejściówkę VGA - DVI-D ze względu na rodzaj przesyłanego sygnału... Znalazłem adapter VGA - DP (https://www.morele.net/kabel-lechpol-displayport-na-vga-czarny-kom0849-747275/) i chciałem zapytać czy ktoś się z tym spotkał i czy będzie to finalnie działać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam przejściówkę VGA/DVI-D działać działa, tylko monitor nie obsługuje trybu oszczędzania energii.

W sprawie możliwego  pogorszenia obrazu  niech się wypowie ktoś bardziej obeznany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...