Skocz do zawartości
ravi

PC do grafiki 2D, bez gpu do 2300zl

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Chcę złożyć dziewczynie komputer potrzebny do pracy na studiach. Komputer będzie wykorzystywany do grafiki 2D (photoshop, illustrator, digital painting itd).
Bez karty graficznej z racji finansowych, no i nie będzie robiła nic w 3d czy obróbce wideo, które wymagałyby mocniejszej gpu (wystarczy integra od intela, jednak PSU powinien mieć zapas mocy, jak coś to mogę wsadzić starszą AMD za grosze od znajomego).
Zależy mi na stabilności i niezawodności działania skoro to ma być sprzęt na co najmniej kilka lat. Dziewczyna lubi sobie też włączyć parę programów naraz i 16gb ramu to mus.
Nie proponuję żadnego zestawu bo niestety moja wiedza o częściach komputerowych jest sprzed paru lat.

 

  • Zastosowanie komputera : grafika 2D - photoshop, illustrator
  • Maksymalna kwota : około 2300 zł
  • Kiedy zamierzam kupić komputer? : w tym miesiącu
  • Których części potrzebuję : buda bez karty graficznej
  • Czy będę podkręcać sprzęt? : raczej nie, chyba że przyrost mocy będzie tego wart
  • Rozdzielczość mojego monitora i model : BenQ G2222HDL 1080p (w przyszłości wymiana na IPS)
  • Specjalne wymagania : SSD min. 128gb, 16gb ram, PSU uwzględniające GPU w dalszej przyszłości
  • Części z poprzedniego komputera (konkretne modele) : monitor + osprzęt oraz oprogramowanie i system z uczelni
  • Własna propozycja zestawu http://i.imgur.com/TZCxkrM.jpg (części wziąłem z proponowanych w innym temacie o podobnej cenie)
  • Inne : nie wiem czy nie lepiej będzie wziąć jakiegoś i7 z uwagi na większą liczbę rdzeni/wątków, dysk 1tb powinien spokojnie wystarczyć na początek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SSD bierz A-Data SP920 128GB za ~200 zł albo dołoż do Goodram Iriudium Pro 240GB za 305 zł ( w innym sklepach może być taniej ) .

 

Reszta może być , choć I7 6700 czy nawet 6700K jest wart rozważenia tyle że to dodatkowe 570-730 zł , przy 6700K musisz także kupić chłodzenie na procka czyli dodatkowe 100+ zł .

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SSD bierz A-Data SP920 128GB za ~200 zł albo dołoż do Goodram Iriudium Pro 240GB za 305 zł ( w innym sklepach może być taniej ) .

 

Reszta może być , choć I7 6700 czy nawet 6700K jest wart rozważenia tyle że to dodatkowe 570-730 zł , przy 6700K musisz także kupić chłodzenie na procka czyli dodatkowe 100+ zł .

Dzięki za info z ssd, chyba dołożę te 50zł do wersji 240gb. Sam mam 128 i muszę dbać o porządek na dysku, bo po roku lubi się zapchać różnymi plikami.

Co do procesora, niestety ale podane modele są zdecydowanie za drogie. Sam komputer pierwotnie miał być za 2k więc 2300 to już ostateczna granica finansowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężko tak dokładnie ocenić, ale robi sporo zdjęć w rawach co też trochę miejsca zajmuje i bez sensu byłoby je trzymać na ssd. 1tb powinien jej wystarczyć na rok, może 2 lata i wtedy się dokupi spokojnie kolejne dyski, ewentualnie przeniesie systemowy na większy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem procesor na minimalnie gorszy ale z dużo wydajniejszą grafiką, ssd za poradami z innego forum, obudowę na taką jaka się spodobała dziewczynie.
Mam wątpliwości co do zasilacza, da sobie radę? W nawiasie dałem jeszcze inne propozycje. Uwzględniam to że w dalszej przyszłości planuje dorzucić tam jakąś budżetową grafikę.
Nie jestem też do końca pewny płyty głównej, nie bardzo wiem czy to dobry wybór w tej cenie.

Jak widać, cena całości jeszcze bardziej podskoczyła, no ale trudno już.
Bardzo proszę o rady czy wszystko w porządku z zestawem.

HDD: Dysk Western Digital Caviar Blue, 3.5'', 1TB, SATA/600, 7200RPM, 64MB cache (WD10EZEX)

CPU: Procesor Intel Core i5-6400, 2.7GHz, 6MB, BOX (BX80662I56400)

MOBO: ASRock H110M-HDV, H110M, DDR4, SATA3, USB 3.0, mATX (90-MXGZU0-A0UAYZ)

Buda: Zalman R1, 2xUSB 3.0, Bez zasilacza, (R1 WHITE)

PSU: Antec vp 500w  (czy lepiej Corsair VS 450W, XFX Core XT 500W)

SSD: GoodRam Iridium Pro 240GB (SSDPR-IRIDPRO-240)

RAM: Corsair Vengeance LPX, DDR4, 16GB(2x8GB), 3000MHz (CMK16GX4M2B3000C15R)

 

Cena całości: 2373zł

 

P.S. Miał ktoś do czynienia z ratami w morele/x-komie? Zastanawiam sie bardziej nad tym drugim ponieważ oferuja 0%, a nie wiem czy tez nie lepsza byłaby opcja wzięcia kredytu w banku, zapłaceniu nim za komputer a raty sobie spłacać w banku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do 2d z prockiem nie trzeba szaleć, starczy i3. Miałem przyjemność pracować równocześnie na 4 i 2 rdzeniach z PS'em w wersji CC z obrazami powyżej A3, i nie zauważyłem żadnej różnicy w wydajności, ale to żadnej. Dysk SSD + Ram więcej zdziała niż CPU w tym przypadku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No własnie wolałem mocniejszy procesor ale bez przesady. Wiem jak bardzo taki illustrator potrafi zdusić cpu przy dużych projektach, a skoro to ma być sprzęt na najbliższe 4 lata to wolałem żeby miał jednak trochę zapasu mocy (tym bardziej, że adobe lubi podbijać wymagania z roku na rok).
Co do dysku i ramu, wyczytałem po innych tematach, że w tej klasie cenowej nie ma nic lepszego niż Iridium Pro, a ramy mają akceptowalną cenę, będą działać w dualu i na 3000mhz.
Nadal jednak mam wątpliwości co do płyty głównej i zasilacza.

Edit: teraz widzę że płyta obsługuje max 2133mhz i muszę zmienić na inną  :sad:

2133

Edytowane przez ravi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Witam.

Chcę złożyć dziewczynie komputer potrzebny do pracy na studiach. Komputer będzie wykorzystywany do grafiki 2D (photoshop, illustrator, digital painting itd).

  • Inne : nie wiem czy nie lepiej będzie wziąć jakiegoś i7 z uwagi na większą liczbę rdzeni/wątków, dysk 1tb powinien spokojnie wystarczyć na początek

 

 

... a widziałeś jak programy typu Photoshop wykorzystują wielowątkowość? To lepiej przyjrzyj się temu, bo kiedyś jak sprawdzałem, to dosyć kiepsko to wyglądało (wiele rzeczy było liczone na max jednym wątku).

 

  • Specjalne wymagania : SSD min. 128gb, 16gb ram, PSU uwzględniające GPU w dalszej przyszłości

 

 

SSD lepiej kup większy, przynajmniej te 240GB.

  • Własna propozycja zestawu http://i.imgur.com/TZCxkrM.jpg (części wziąłem z proponowanych w innym temacie o podobnej cenie)
  • dysk 1tb powinien spokojnie wystarczyć na początek

 

 

Talerzowca bym traktował tylko jako archiwum ... więc osobiście wolałbym kupić np. 2x2TB na USB 3 i trzymałbym na obu dyskach to samo, dla bezpieczeństwa danych. Kolejna sprawa, to małe talerzowce (1 TB 3,5" ) są bardzo nieekonomiczne (za niecałe 2x tyle kupisz 3x pojemniejszy 3,5" talerzowiec)

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

... a widziałeś jak programy typu Photoshop wykorzystują wielowątkowość? To lepiej przyjrzyj się temu, bo kiedyś jak sprawdzałem, to dosyć kiepsko to wyglądało (wiele rzeczy było liczone na max jednym wątku).

Dlatego też wybrałem i5 6400 (dużo lepszy hd 530 względem 510 w 100mhz szybszym modelu i5 6402p), który w tym przedziale cenowym chyba nie ma lepszej konkurencji. Oczywiście mógłbym celować w szybsze intele i z odblokowanym mnożnikiem, ale jak pisałem w 1 poście, mam ograniczony budżet którego nie mogę nagiąć (niezależny ode mnie).

 

 

 

SSD lepiej kup większy, przynajmniej te 240GB.

Widać nie przeczytałeś mojego ostatniego postu z aktualizacją zestawu, wyraźnie napisałem że wybiorę GoodRam Iridium Pro 240GB

 

 

 

Talerzowca bym traktował tylko jako archiwum ... więc osobiście wolałbym kupić np. 2x2TB na USB 3 i trzymałbym na obu dyskach to samo, dla bezpieczeństwa danych. Kolejna sprawa, to małe talerzowce (1 TB 3,5" ) są bardzo nieekonomiczne (za niecałe 2x tyle kupisz 3x pojemniejszy 3,5" talerzowiec)

Cena cena i jeszcze raz cena. Chętnie bym wziął większe dyski na archiwum, ale niestety budżet nie pozwala. Łatwiej będzie za pół roku - rok dorzucić kolejny hdd.

 

 

Chciałbym jeszcze dodać że ramy jednak wezmę ciut wolniejsze na 2400mhz, z racji że i tak płyta nie obsłuży szybszych. Nie wiem czy tez nie lepsze mobo nie byłoby np MSI H110M PRO-D a co do zasilacza to nadal nie wiem czy wybrać Antec VP 500 - 500W czy Corsair VS 450W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, Illustrator.

Otwierałem nim projekty całych budynków i nie dawał rady. On po prostu jest kiepsko napisany. Przykładowo rzut architektoniczny całej kondygnacji budynku zajmuje 30MB, po otwarciu program rezerwuje 800MB Ramu i angażuje ok 60% 1 rdzenia podczas operacji, rzadko dobija 80/90%, a i tak ślimaczy.

Lepiej się nie sugerować takimi programami, dla nich zawsze jest za mało, bo są po prostu źle napisane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to poczekaj miesiac i dozbieraj ew. kup 8gb ram, kość ram łatwiej dołożyć. 

Po co mam czekać kolejny miesiąc skoro to nic nie zmieni, pisałem na samym początku że komputer jest przeznaczony dla kogoś innego i budżet jest sztywny. A 16gb ramu to mus, jeśli chce się komfortowo pracować.

 

No tak, Illustrator.

Otwierałem nim projekty całych budynków i nie dawał rady. On po prostu jest kiepsko napisany. Przykładowo rzut architektoniczny całej kondygnacji budynku zajmuje 30MB, po otwarciu program rezerwuje 800MB Ramu i angażuje ok 60% 1 rdzenia podczas operacji, rzadko dobija 80/90%, a i tak ślimaczy.

Lepiej się nie sugerować takimi programami, dla nich zawsze jest za mało, bo są po prostu źle napisane.

No niestety komputer będzie przeznaczony głownie pod pakiet adobe, także nad tym ubolewam.

Edytowane przez ravi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...