Skocz do zawartości
deamian_pl

Komputer do salonu. NUC (lub podobne) czy składak ?

Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy Medrcy ! ;-)

 

Temat troche natury filozoficznej.

 

W moim salonie stoi telewizor FHD.

Przyjemnie na nim czasem cos obejrzec w dobrej jakosci z komputera. Od seriali czy filmow w dobrej jakosci na Twitchu skonczywszy (stream twitcha przez chromecasta ma troche slaba jakosc).

 

Do telewizora podlaczony  wspomniany wyzej chromecast, ktory niestety nie dziala jak mobilny odtwarzacz VLC, co jest głównym powodem stworzenia niniejszego tematu ;-)

 

Co prawda mocny PC stoi w drugim pokoju, ale ciagniecie 10 metrow kabla hdmi nie wchodzi w gre, a przez sciane tez sie nie moge przebic. Pojawilo sie troche luznej gotowki, wiec zastanawiam sie nad podstawieniem czegos kolo telewizora.

Bieganie z kilkunastokilogramowym komputerem z pokoju do pokoju, kiedy chcemy obejrzec serial na duzym ekranie nie napawa specjalna radoscia.

 

Wymagania nie sa specjalnie wyzylowane - najbardziej zalezy mi na sprawnym odtwarzaniu filmow FHD (ale i za plynne 4k bym sie nie obrazil, telewizor w koncu kiedys pojdzie do zmiany).

 

Teraz pytanie:

 

1. Czy kupic jakies malenstwo w postaci NUCa, Asusa Vivo Pc, czy innego Acera, jesli tak to ktory (w ogole nie ogarniam wydajnosci mobilnych GPU)

a moze zlozyc cos samodzielnie w mozliwie malej obudowie? 

 

Jestem calkowicie zielony jesli chodzi o minimalizm komputerowy - do dzis twierdze, ze najlepiej miec obudowe full tower, niestety za takie cudo w salonie zona by mnie oskalpowala, wiec pasywna grafika, male plyty i obudowy to dla mnie wyjatkowo czarna magia.  

 

Stad tez prosba o radę.

 

Dzieki i pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to ma być odtwarzacz filmów muzyki zdjęć to nie ma sensu stawiać NUC który w dodatku jeszcze dziś nie radzi sobie z 10bit filmami, Lepiej playerek na Androidzie za 300zł z Amlogic S905X

http://allegro.pl/nowosc-x96-android-6-0-amlogic-s905x-2-16gb-tv-box-i6540638554.html

 

Odtwarza to co będzie potrafił NUC na wiosnę 2017 roku :) Wtedy gdy wyjdzie z Intel Kaby + HDMI 2.0.

Playerki na S950X już dziś po podłaczeniu do 4K odtwarzają HEVC/VP9 do 4K 60fps i 10bit. Czyli wszystko co starczy na najbliższe 8 lat :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie zawsze wygrywa x86, micro ATX/ITX z jakimś celeronem i miniaturową obudową. Wrzuci się na to wszystko - kodibuntu, androida, windowsa. Obsłuży każdego pilota i inne peryferia. A z nietypowym kodekiem poradzi sobie w software. Odrobina pomysłowości, zmyślna obudowa i już jest do tego NASem. W moim HTPC siedzi już 8TB (w dyskach 3.5"), obudowa jest wielkości amplitunera kina domowego i zasadniczo jest do niego podobna. Jest wszystkim - klientem torrent, serwerem WWW, serwerem FTP, zapinarką VPN. Może być rejestratorem telewizji przemysłowej, nagrywać programy TV... I nie ma opcji, że producent nie wypuści nowego firmware i przestanie mi działać YT.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie zawsze wygrywa x86, micro ATX/ITX z jakimś celeronem i miniaturową obudową. Wrzuci się na to wszystko - kodibuntu, androida, windowsa. Obsłuży każdego pilota i inne peryferia. A z nietypowym kodekiem poradzi sobie w software. Odrobina pomysłowości, zmyślna obudowa i już jest do tego NASem. W moim HTPC siedzi już 8TB (w dyskach 3.5"), obudowa jest wielkości amplitunera kina domowego i zasadniczo jest do niego podobna. Jest wszystkim - klientem torrent, serwerem WWW, serwerem FTP, zapinarką VPN. Może być rejestratorem telewizji przemysłowej, nagrywać programy TV... I nie ma opcji, że producent nie wypuści nowego firmware i przestanie mi działać YT.

Jak tobie to odpowiada to ok. Ja mam palyerka i NAS. Playerek ciągnie z NAS/sieci treści multimedialne. NAS jest wszystkim tym co napisałeś o x86. Playerka trzeba kupować z głową. A ty chyba marzysz, że jakikolwiek Celeron czy Pentium pociągnie po software YT 4K, albo 4K 10bit materiał :) Przypominam, że teraz, gdy ruszył już Ultra bluray to będą niemal wyłącznie w sieci materiały 4k x265 10bit, a pewnie enkodować do x265 FHD też będą w 10bit.

YT 4K 60fps, do odtwarza płynnie dopiero i7 haswell na 4,5GHz :)

http://pclab.pl/art63078.html

To samo robi playerek za 300zł, pobierając 5W :), a na uśpieniu 1W i włączają się w ułamku sekundy z uśpienia, w dodatku są pasywne i zajmują miejsce 4 paczek papierosów.

Spróbuj takie coś na swoim x86 HTPC :)

http://www.exsite.pl/filmy_video_movies/filmy-4k-uhd/

 

Jak przestanie działać YT to kupię następny na którym działa, przecież wydam tylko 300zł. Na różnicy poboru prądu w 3 lata zyskam te 300zł względem x86 HTPC :)

Poza tym na YT to nie ma się co tak oglądać, są też takie materiały, powodzenia z najwyższą opcją :) No chyba, że 2x Xeon E5 min 2x8core.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio coraz czesciej korzystam z Twitcha - wkurza mnie, ze przez chromecast nie moge ustawic jakosci transmisji i ze stream jest MAX w 720p,

zeby obejrzec jakas transmisje w FHD musze przytaszczyc drugi komputer i podpiac go pod telewizor. Plecy bola ! :P

 

Wiec problemy i watpliwosci ograniczaja sie do dwoch kwestii:

 

1.Odtwarzanie pliki wideo FHD i wyzej z NAPISAMI

tutaj pojawia sie kilka pytan:

- czy chinskie playerki odtwarzaja napisy ?

- Jak rozumiem film moge puscic z dysku zewnetrznego podpietego do playerka przez USB?

 

2. Twitch i jakosc transmisji.

 

Do reszty mam chromecasta.

 

Do telewizora podlaczylem po kablu optycznym glosniki Logitech Z-5500, z drugiej strony podpialem Chormecast. Daje mi to sensowne rozwiazanie - dobre (dla mnie w zupelnosci wystarczajace) naglosnienie i mozliwosc streamowania z telefonu czy tabletu. Spotify, Youtube czy inna telewizja brzmi calkiem niezle. 

 

Gdyby chromecast mial mozliwosc streamowania plikow wideo z napisami to nie byloby problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Play

 

Ostatnio coraz czesciej korzystam z Twitcha - wkurza mnie, ze przez chromecast nie moge ustawic jakosci transmisji i ze stream jest MAX w 720p,

zeby obejrzec jakas transmisje w FHD musze przytaszczyc drugi komputer i podpiac go pod telewizor. Plecy bola ! :P

 

Wiec problemy i watpliwosci ograniczaja sie do dwoch kwestii:

 

1.Odtwarzanie pliki wideo FHD i wyzej z NAPISAMI

tutaj pojawia sie kilka pytan:

- czy chinskie playerki odtwarzaja napisy ?

- Jak rozumiem film moge puscic z dysku zewnetrznego podpietego do playerka przez USB?

 

2. Twitch i jakosc transmisji.

 

Do reszty mam chromecasta.

 

Do telewizora podlaczylem po kablu optycznym glosniki Logitech Z-5500, z drugiej strony podpialem Chormecast. Daje mi to sensowne rozwiazanie - dobre (dla mnie w zupelnosci wystarczajace) naglosnienie i mozliwosc streamowania z telefonu czy tabletu. Spotify, Youtube czy inna telewizja brzmi calkiem niezle. 

 

Gdyby chromecast mial mozliwosc streamowania plikow wideo z napisami to nie byloby problemu

Playerki odtwarzają filmy z napisami, można podpiąć HDD na USB, ale po co, mają DLNA serwer/klienta, SMB/CIFS serwer i klienta. Przecież tam jest Android, zawsze ze sklepu Play można doinstalować odpowiednią aplikację.

Dziś już sprzedają plajerki z Amlogic S905X z Andoidem 6.01 za 300zł. Odtwarza takie coś wszystko FHD i wszystko 4K do 60fps w tym YT w VP9 i wszystko w 10bit. Takie coś na razie potrafi tylko Nvidia Pascal. Ma KODI, super obsługa pilotem. Poza tym jest pasywnie chłodzone, bierze 4W podczas odtwarzania. Mam playerek na Amlogic, Jak masz pytania konkretne pisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Play

 

Playerki odtwarzają filmy z napisami, można podpiąć HDD na USB, ale po co, mają DLNA serwer/klienta, SMB/CIFS serwer i klienta. Przecież tam jest Android, zawsze ze sklepu Play można doinstalować odpowiednią aplikację.

Dziś już sprzedają plajerki z Amlogic S905X z Andoidem 6.01 za 300zł. Odtwarza takie coś wszystko FHD i wszystko 4K do 60fps w tym YT w VP9 i wszystko w 10bit. Takie coś na razie potrafi tylko Nvidia Pascal. Ma KODI, super obsługa pilotem. Poza tym jest pasywnie chłodzone, bierze 4W podczas odtwarzania. Mam playerek na Amlogic, Jak masz pytania konkretne pisz.

Wybacz, w ferworze poczatku tygodnia zapomnialem calkowicie o tym poscie.

No to chyba mnie przekonales, chodzi mi po glowie cos takiego: http://www.gearbest.com/tv-box-mini-pc/pp_443591.html?wid=21

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybacz, w ferworze poczatku tygodnia zapomnialem calkowicie o tym poscie.

No to chyba mnie przekonales, chodzi mi po glowie cos takiego: http://www.gearbest.com/tv-box-mini-pc/pp_443591.html?wid=21

Fajny, mocny playerek starczy dopóty dopóki materiały które będziesz odtwarzał nie przekroczą 4K 60fps 10bit. A zanim kupisz TV 8K to pewnie trochę lat upłynie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przypominam, że teraz, gdy ruszył już Ultra bluray to będą niemal wyłącznie w sieci materiały 4k x265 10bit, a pewnie enkodować do x265 FHD też będą w 10bit.

 

 

1080P jest w użyciu już ile? Z 10 lat? Każdy sensowny tytuł do dziś jest do zdobycia również w 720p a nawet niżej, bo ludzie wciąż oglądają na komputerach, tabletach i telefonach. Do tego zakodowany na kilka różnych sposobów, z tegoż samego względu. Na razie (4 kwartał 2016) udział TV 4K w rynku to 23%, na 4 kwartał 2017r szacuje się, że będzie to 28%. Naprawdę, większość ludzi nie jest nerdami rzucającymi się na każdą nową technologię. Więc wybacz, ale nie będę nawet próbował obejrzeć tego testowego materiału w 4K żeby downscalować go do 1080p, tylko znajdę sobie ten sam materiał w 1080p.

 

Przypomina mi to taki obrazek sprzed kilkunastu lat, kiedy cyfrowe lustrzanki zdobywały rynek konsumencki:

post-165-0-14472100-1427493671.jpg

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym ciagnal kable - jak nie masz dobrej wiertarki to popytaj po znajomych lub pora kupic, a kable mozna ladnie ukryc (listwy przy panelach zawsze maja miejsce na przewody, albo poddaszem puscic i wejsc w rurki od pradu - zalezy od domu/mieszkania)

 

efekt: mniej niepotrzebnej, starzejacej sie i tracacej na wartosci elektroniki - jedna, mocna maszyna (ktora i tak bedziesz upgreadowal na bierzaco) ze wszystkim lokalnie

 

takiej responsywnosci zadnym NUC-iem z mobilnym procesorem nie osiagniesz, a androidowe propozycje bym mocno przemyslal bo wspolczesne, pelnopradowe i3 potrafi sie spocic w dzisiejszych czasach (starczy 60fps i duzy bitrate, nawet nie musi byc 4K) - za 300 zeta z androidem to sa cuda na kiju albo wszystko na styk + buforowanie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...