Skocz do zawartości
cripple

Problem z uruchamianiem komputera

Rekomendowane odpowiedzi

Od około tygodnia mam problem, gdyż po włączeniu komputera wszystkie diody na obudowie się palą, wydaje standardowy dźwięk przy starcie, włącza wentylatory, ale nie ma obrazu na monitorze (przełącza się w tryb energy saving). Dzisiaj zauważyłem, że gdy nie włącza się monitor nie włączają się też diody na klawiaturze i myszce. By móc korzystać z komputera włączam i wyłączam go kilka razy, aż zaskoczy i zawsze za którymś razem odpala się prawidłowo monitor i diody na perfyferiach i potem można korzystać z niego i cały dzień. Komputer wczoraj rozkręcałem, dociskałem kartę graficzną. Poinformowałem już Della o sprawie i planują podmienić mi monitor, jednak teraz nie jestem pewny czy problem nie tkwi gdzie indziej. Nie chcę też wymienić monitora na jakiś refurbished (podobno takie zawsze dają), jeżeli to nie tam tkwi problem.

 

Komputer nie był ruszany do końca września wszystko działało bez zarzutu. Byłbym wdzięczny za jakieś rady gdzie można poszukać ewentualnej usterki.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Awarie komputera z uruchomieniem sprawdza się po kolei:

1) Zmiana gniazda, do którego podpięty jest komputer, najlepiej na gniazdo na innej fazie/wypięcie UPS-a.

2) sprawdzenie przewodu zasilającego (podmiana)

3) Sprawdzenie zasilacza(podmiana)

4) Sprawdzenie pamięci(podmiana)

5) Sprawdzenie grafiki(podmiana)

 

Jeśli się posiada kartę post lub płyta ma post to sprawa jest prostsza, bo widać na czym się zatrzymało uruchomianie.

 

Sprawdzenie monitora, to podpięcie innego komputera, np. laptopa do tego monitora.

 

Jeśli się nie ma powyższych elementów, to można sobie gdybać do woli. Oczywiście można to wszystko sprawdzić specjalistycznym sprzętem, ale nawet testery napięć zasilacza pod obciążeniem, to już wydatek ponad diagnostykę w serwisie.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@barwniak

Dziękuję. Kable i gniazdka zmieniałem, nie pomogło. Co do reszty nie posiadam na składzie by podmienić, ale pokombinuję z 1 pamięcią, może pożyczę kartę/zasilacz.

 

@Klaus

Stopka jest aktualna, nie do końca rozumiem w czym problem.

 

@ULLISSES

Dziękuję za radę. Może rozłożę płytę i wszystko przeczyszczę, poskładam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A widocznie żaden problem. Nie zauważyłem nigdzie info, ze o zestaw ze stopki chodzi.
Poza tym wersja mobilna nie wyświetla sygnaturek.

Teraz widzę. W tej konfiguracji pierwsze moje podejrzenie pada na zasilacz. Proponuję skołować inny zasilacz i sprawdzić.
Procesor i pamięci rozumiem, że już odkręciłeś do wartości domyślnych i problem dalej występuje.


Jeśli zasilacz jest po gwarancji, możesz go rozkręcić i sprawdzić czy nie wybuliło kondensatorów.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko chodzi na Auto/wartości domyślne. Problem nadal występuje, właśnie od godziny próbowałem uruchomić sprzęt. Komputer i wentylatory zawsze startują, ale peryferia już nie koniecznie.

 

Spróbuję załatwić inny zasilacz.

 

Co do powyższych sugestii odnośnie POST, płyta wydaje zawsze jeden dźwięk BIP i startuje. Tak jak zawsze. Niestety peryferia nie zawsze wstają.

Edytowane przez cripple
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przez ostatnie 3 miesiące minimalizowałem problem przez usypianie komputera zamiast wyłączać go. Wszystko wtedy działało bez zarzutu. Jeżeli wyłączyłem komputer uruchomienie go było losowe, po kilkunastu próbach wstawał, raz za 3 razem raz za 30. Potem trzeba było próbować godzinami. Ostatnio prąd odcięli na sekundę i teraz nijak nie idzie komputera uruchomić.

 

Kupiłem więc nowy zasilacz XFX XT 500 W, dzisiaj dotarł i ku mojemu zdziwieniu wymiana zasilacza nic nie dała.

 

Wyjmowałem baterię na minutę by wyczyścić CMOS (nie mam zworki do pinów ), nic nie dało.

 

Nie podejrzewam żadnej części skoro ostatnie 2 miesiące działały bez zarzutu.

 

Chciałem tylko spytać czy jest jeszcze coś co mogę sprawdzić/samemu naprawić zanim poszukam nowej płyty. Chcę uniknąć kolejnego zbędnego wydatku.

 

Czytałem, że w śladowych przypadkach wymiana baterii CMOS może pomóc.Komputer nie miał problemów z trzymaniem czasu bądź ustawień biosu dotychczas. Jutro sprawdzę czy ruszy bez baterii (jest pod kartą graficzną i muszę całość rozbierać)

 

Objaw nadal ten sam: zasilacz startuje, wszystkie diody obudowie się świecą, wentylatory pracują, buzzer nie komunikuje o żadnym błędzie, jednak ekranu nie ma i diody na myszce i klawiaturze nie świecą się.

 

Z nową baterią CMOS, wyjętą płytą z obudowy i odpaleniem tylko z RAMem i CPU nadal nie ma POST. Sprawdziłem czy buzzer działa wyjmując RAM i zostawiając tylko procesor. Buzzer zawył 3 razy,tak więc on działa prawidłowo. Na płycie głównej wszystkie kondensatory całe,żadnych oznak zużycia układów scalonych, pod procesorem wszystkie nóżki bez zarzutu.

 

Pozostaje mi chyba tylko kupno bądź naprawa płyty głównej przez jakiegoś magika elektroniki. Po wstępnej analizie rynku widzę, że płyty Z77 są już niedostępne.

Edytowane przez cripple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat do zamknięcia. Problem był z płytą główną. Musiałem zakupić nową/starą (bo nowych już nikt nie produkuje). Obecnie z Asusem P8P67 komputer działa bez zarzutu. Okazuje się, że problemy z uruchamianiem komputera to nie zawsze są problemy z zasilaczem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...