Skocz do zawartości
Quealt

[2500 zł] Laptop vs piec

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Ze względu na słaby obecny komputer, chciałbym zorganizować sobie coś zdecydowanie mocniejszego w najbliższym czasie.

Jestem w stanie przeznaczyć na nowy nabytek, około 2500 zł.

Maszyna będzie mi służyć, do obsługi programów inżynierskich pokroju AutoCAD, oraz w wolnej chwili gry.

Nie boję się używanych komponentów, jednak chciałbym je kupić osobiście w Łodzi i okolicy.

W związku z tymi wymaganiami, mam dylemat pomiędzy laptopem najprawdopodobniej używanym, a piecem.

Prosiłbym was o pomoc w rozpatrzeniu obu wariantów.

 

Z góry dziękuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Laptop to m.in. mobilność , także sprzęt praktycznie gotowy do pracy ( pomijam kwestie OS itp. ) .

 

Zaś komp z reguły jest mniej lub bardziej stacjonarny , do tego potrzeba klawiatury  , myszy i montitora co podnosi lub rozkłada koszty .

 

Od strony wydajności wygrywa PC m.in. ze względu na większą moc maksymalną elementów , szczególnie że zastanawiasz się nad używanym lapkiem .

 

Dochodzi także kwestia komfortu pracy - hałas , temperatury czy ergonomia ( monitor + mysz i klawiatura ) .

 

Co do samej konfiguracji - wstępnie i na szybko sama skrzynka za ~2 500 zł , do tego np. Raintek Arcadia za ~140 zł .

 

Do tego potrzebujesz monitor , mysz i klawiaturę jak nie masz .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@reyden W obu przypadkach rozważam używki bądź nowe.

Dla przykładu można dostać msi gtx 970 4gb w podobnej cenie używaną.

Peryferia w tym monitor 22" full hd mam, więc o to nie musiałbym się martwić.

Ewentualnie ze starego komputera, mógłbym powyciągać, to co może się przydać.

Tj, napęd LG, dysk 500 gb wd, ram 4gb ddr 3, zasilacz Goodwatt 600 (Chociaż, to jest raczej zły pomysł).

Z reszty raczej nic ciekawego nie będzie.

Edytowane przez Quealt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Granie? Moim zdaniem piec. Dlaczego? Bo (łatwiej) można zmodernizować grafikę, która się najszybciej starzeje w grach. Laptopy gamingowe nie mają lekkiego żywota (Temp. pracy podzespołów) i ich trwałość jest znacznie mniejsza od biznesówek. Jak padnie ci laptop (najczęściej grafika) to pozostajesz z kupą złomu. Naprawa tego jest często tak droga, że nieopłacalna. Piec ma budowę modułową i w przypadku awarii pada najczęściej jeden element, który możesz sobie sam wymienić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak piszesz posta i zwracasz się bezpośrednio do autora poprzedniego posta to nie ma sensu dodatkowo tytułować do kogo się zwracasz , chyba że odpowiadasz kilku osobom .

 

Modulartność PC nie tylko w grach się przydaje , przy innych pracach także - braknie ci mocy to wymienisz procka czy kartę na prawie dowolne elementy , dodasz SSD czy dołożysz ram - w lapkach jest z tym dużo gorzej .

 

Procek z reguły jest przylutowany do płyty , karta w wielu przypadkach także , gamingowe laptopy mogą mieć karty na złączu MXM czyli mobilny odpowiednik PCI-E , choć nie tak uniwersalny i kompatybilny .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość KGHM Zagłębie Lubin

Pamietaj jeszcze, że jeżeli czytasz przy konfiguracji laptopa np geforce 1080 to NIE JEST dokladny odpowiednik geforcea 1080 w piecu. Podobno mieli to zmienić ale to raczej w tych laptopach za okolo 10.000 plus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość KGHM Zagłębie Lubin

Zalety i wady mniej więcej znam. Jednak, bardziej mnie interesuje, na co mogę liczyć w przypadku części używanych podzespołów oraz jaki laptop, mógłbym szukać.

Możesz liczyć na to że jak w laptopie padnie ci karta graficzna, która może być przylutowana do płyty głównej, to jedyną metodą ratunku będzie tzw reballing, czyli płyta głowna do piekarnika. Laptop nie ma budowy modularnej. Czyli tu nie wyjmiesz i nie zmienisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Graham - nie gadaj bzdur .

 

Rebaling ma mało wspólnego z piekarnikiem , zrobiony profesjonalnie starczy na długo .

 

Wkładanie płyty czy karty do piekarnika to ostateczność i domowy sposób który działa najrzadziej .

 

Btw. robi się z tego powoli małe OT .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość KGHM Zagłębie Lubin

OK ok. Żeby nie rozwlekac OT, o ktorym mowisz. Poprostu mam wrazenie ze gosc nie zdaje sobie sprawy z tego ze laptop nie jest tak samo zbudowany jak piecyk.

 

CYTUJĘ :

 

Zalety i wady mniej więcej znam. Jednak, bardziej mnie interesuje, na co mogę liczyć w przypadku części używanych podzespołów oraz jaki laptop, mógłbym szukać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używane podzespoły dotyczą pieca, laptopa kupuje całego używanego.

 

Zakładając:

cpu i5 4690K + silentiumPC Fera 3

mobo msi z97

16gb ram 1600 ddr 3

daje mi 1600 zł

gpu msi 970 4gb

daje mi

ok 2450 zł

Dodając do tego mój dysk twardy podany wyżej, obudowę, stację dysków i ewentualnie na krótką chwilę zasilacz.

Coś takiego z używek dałem radę zrobić i teraz czy to da radę ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fera 3 jest za słaba do kręconego 4690K , zresztą przy tym co robisz warto poszukać I7 4790K + płyta na B85 czy nawet H81 .

 

Ram może być z drobnym wyjątkiem - jak będziesz brał płytę na Z97 to bierz ramy 2133 mhz / 2 400 mhz , jak nie to 1 600 mhz .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc, plan jest następujący. Składam blaszaka!

Procesor Intel Core i5-6600K, 3.5GHz, 6MB, BOX (BX80662I56600K) Obudowa SilentiumPC Regnum RG1 Pure Black Midi-Tower, Czarny (SPC143) Chłodzenie CPU SilentiumPC Fera 3 HE1224 v2 (SPC144) Pamięć Corsair Vengeance LPX DDR4, 8GB(2x4GB), 3000MHz, CL15, Black (CMK8GX4M2B3000C15) Płyta główna MSI Z170A TOMAHAWK, Z170, DualDDR4-2400, SATA3, RAID, HDMI, DVI, USB 3.1, ATX (Z170A TOMAHAWK)

----------------

2071zł

 

Dysk mój wd blue 500gb sata 3 (ssd dokupię w miarę przypływu gotówki)

napęd mój

zasilacz mój Goodwatt 600 (wymienię go przy najbliższym przypływie gotówki)

 

Do tego gtx 970 4gb msi lub gtx 1060 asusa 3gb 2x oc

 

Czy taki zestaw ma rację bytu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmień chłodzenie na lepsze niż Fera 3 , Fera jest dobra do I5 6xxx non-K , przy I5 6600K@OC minimum to Fortis 3 za ~140 zł .

 

Dobrze jak byś znalazł ~200 zł na TR Macho Rev. B .

 

Zasilacz wywal do kosza i kup markowe 400-450W np. Corsair VS .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...