Skocz do zawartości
Krzysiek_PL_

Jaka temperatura? WD RED 3TB

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, w moim domowym serwerze posiadam 5 dysków WD RED 3TB.

 

Chciałem sie dowiedzieć jaka jest jego optymalna jak i maksymalna temperatura podczas pracy.

 

Serwer stoi w malutki pomieszczeniu: głębokość 80cm, szerokość 75cm, wysokość 210cm.

 

Również interesuje mnie temperatura powietrza. Jaka jest taka optymalna temperatura?

 

Ostatnio zacząłem grzać w domu i temperatura powietrza w tym pomieszczeniu jest cały czas w okolicach 26-28*C.

 

Serwer to HP Microserver N54L G7

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

26-28 stopni to dość dużo jak na temperaturę zewnętrzną w takich pomieszczeniach , trochę jak podczas upałów - wysoka temperatura zewnętrzna ma wpływ na temperaturę podzespołów w tym dysków .

 

Jak możesz to wyłącz ogrzewanie w tym pomieszczeniu albo ustaw na 20 lub mniej stopni .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

26-28 stopni to dość dużo jak na temperaturę zewnętrzną w takich pomieszczeniach , trochę jak podczas upałów - wysoka temperatura zewnętrzna ma wpływ na temperaturę podzespołów w tym dysków .

 

Jak możesz to wyłącz ogrzewanie w tym pomieszczeniu albo ustaw na 20 lub mniej stopni .

 

Obstawiam że to pomieszczenie nawet nie ma komfortu posiadania grzejnika. Poza dmuchawą na front z jakimiś filtrami sprawdzanymi co tydzień... Słabo.

5x HDD? Widzę ze to urządzenie dedykowane jest na 4 dyski...

Edytowane przez Orgiusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można włożyć tam 6 dysków i tak właśnie mam.

 

W drzwiach do pomieszczenia mam 3 wentylatory z filtrami i 2 filtry bez wentylatorów.

 

Do tego mam 3 wentylatory jako wyciągi.

 

Pomieszczenie nie ma kaloryfera

Edytowane przez Krzysiek_PL_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jak włożyłeś tam 6 dysków skoro płyta ma tylko sloty dla 4 dysków i tyle samo jest miejsca w budzie , chyba że dodatkowe dyski masz podpięte do kontrolera SATA na PCI/PCI-E .

 

Co do konfiguracji wentylatorów - może tu leży problem , skąd biorą one powietrze - gdzieś z zewnątrz czy z innego pomieszczenia ?

 

Jak pomieszczenie jest przy jednej ze ścian zewnętrznych domu to spróbuj wybić otwory na zewnątrz i tam zamontuj wentylatory .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WD red to akurat są bardzo chłodne dyski jeśli chodzi o technologię, jak nie masz możliwości obniżenia temperatury w pomieszczeniu, to wybrałeś dobre dyski. 

Piszesz, że chodzi o pomieszczenie w domu, no to radzę obniżyć temperaturę w domu do 21-22 stopni, bo 26-28 stopni to stanowczo za dużo do mieszkania. W dodatku pamiętaj, że wilgotność względna zależy od temperatury. A jak tak grzejesz to masz sucho straszliwie co nie jest zdrowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatura w domu nie jest większa niż 23.5 stopnia. Niestety w tym pomieszczeniu jest dużo cieplej.

 

Stoi tam dokładnie: HP N54L G7, HP N36L G7, Raspberry Pi2, switch Netgear GS724T, KVM switch Belkin, UPS APC. To tyle.

 

Co do ilości dysków w miejsce DVD wstawiłem dysk i mam jeszcze na płycie gniazdo E-SATA. Wiec bez dodatkowych kontrolerów da sie to zrobić :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe co tak podgrzewa temperaturę w pomieszczeniu ?

 

Nie licząc serwerów i UPS-u to reszta elektroniki ma minimalny wpływ na temperaturę w pomieszczeniu .

 

Może coś innego ma wpływ - rury od C.O. lub coś w tym stylu , sąsiednie pomieszczenia mocno nagrzane albo pomieszczenie w którym jest piec sąsiaduje w z tym ( o ile to domek jednorodzinny a nie mieszkanie w bloku ) i może otwory wentylacyjne przechodzą do pomieszczenia z serwerami .

 

Te wentylatory o których piszesz w poście #5 to rozumiem że to jakieś przemysłowe , duże wersje a nie <span style='color: red;'>[ciach&#33;]</span>lniki do komputera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie musisz dążyć do obniżenia temperatury w pomieszczeniu. Trzeba wykluczyć inne źródła ciepła jak sprzęt. Może jakaś ściana jest ciepła (rury C.O.). Generalnie nagrzane powietrze idzie do góry, więc wyciąg z pomieszczenia powinieneś mieć blisko sufitu, a pobierać powietrze z zewnątrz z wentylatorów bliskich podłogi (no chyba, że masz ogrzewanie podłogowe).

Edytowane przez barwniak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wentylatory to APC 230V metalowe 12cm. Jak coś mogę sprawdzić dokładny model. Kupiłem je z serwerowni.

 

Wracając do zawartości. Mam tam jeszcze router Ubiquiti EdgeRouter Lite 3 i 2 zasilacze PoE również Ubiquiti

Edytowane przez Krzysiek_PL_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...