Skocz do zawartości
toluen

Uniwersalny laptop do +/- 2500

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

Potrzebuje kupić laptopa, jednak jak się okazało nie jest to wcale tak proste zadanie jak mi się początkowo wydawało. Dlatego bardzo proszę Was o pomoc! Kiedyś interesowałem się sprzętem, ale niestety od jakiś 5 lat ze względu na brak czasu (praca, rodzina, 2 dzieci) totalnie wypadłem z obiegu.

 

Zacznę może od tego, że na 2 lata wyjeżdżam do Anglii, laptop ma mi zastąpić moją stacjonarkę, której nie mogę zabrać, dlatego dobrze by był możliwie jak najbardziej uniwersalny. Do tej pory nigdy nie miałem swojego laptopa, korzystałem z tego typu sprzętu raczej okazjonalnie. Budżet jaki przewidziałem to ok. 2500 zł jednak w razie potrzeby mogę go lekko zwiększyć (lub zmniejszyć ;).

 

Do czego używam kompa: internet, word, excel, oraz programy inżynierskie do obliczeń MES (nastran i ansys) oraz do modelowania (solidworks). Oczywiście jeśli chodzi o programy inżynierskie to nie są to w pełni profesjonalne zastosowania (do tego mam w pracy stacje roboczą), w domu wystarczała mi zawsze jakaś średniej klasy stacjonarka.

 

Dodatkowo kwestia, która budzi moje największe wątpliwości czyli gry... kiedyś grałem bardzo dużo, ostatnio prawie wcale (1 gra na 5 lat). Jednak sądzę, że będę miał niedługo trochę wolnego czasu i chciałem sobie zagrać w Wiedźmina 3 (nie musi być oczywiście na full detalach). I tu pojawiają się wątpliwości, z tego co na szybko patrzyłem to nie nadwyrężając za bardzo budżetu i nie obniżając jakości innych podzespołów max co mogę kupić to 940m. Czy myślicie, że ta karta wystarczy? Czy oprócz Wiedźmina 3 przyda mi się ona np w solidworksie? Zastanawiam się czy jest sens dopłacać do karty tylko po to żeby przejść 1 grę, a potem nigdy jej nie wykorzystać. Chyba że była by to dopłata rzędu 150-200 zł, wtedy pewnie się skuszę. No chyba, że karta będzie wykorzystywana przez inne programy których używam, to wtedy jak najbardziej chciałbym dedykowaną grafikę mieć.

 

O jakim kompie wstępnie myślałem: Ekran matowy IPS 15 lub nawet 17. Z naciskiem na 17, jako że ma to być zamiennik stacjonarki, głownie do pracy, sądzę że wygodniej będzie mi pracować na większej przekątnej. Gabaryty i mobilność mnie nie przerażają. Niestety ale z 17 wybór jest dużo mniejszy i ceny wyższe, wiec jak się nie uda czegoś dobrać to pewnie da rade i 15. Procek, myślałem o czymś 6 generacji i5 lub i7, chyba że bardziej polecacie starszy, a tańszy i o podobnej wydajności. Mówię tutaj oczywiście o odczuwalnej różnicy wydajności tzn. to czy model w MESie liczy mi się 6 godzin i 40 min czy 6 godzin i 10 min nie robi mi w codziennej eksploatacji różnicy. Jeśli chodzi o ram to minimum 8 gb. No i dysk twardy, chciałbym ok 240 gb ssd, na ktorym siedział by system i podstawowe programy, a do tego 1000 gb zwykły dysk do trzymania danych (dokupie go później). Jeżeli bez systemu było by taniej, to nawet lepiej, mam możliwość instalacji swojego (Win 10). I w zasadzie z grubsza to tyle. Spoko by było jak by laptop miał jeszcze podświetlaną klawiaturę jak np. niektóre lenovo, jednak w żaden sposób nie traktuje tego jako kryterium wyboru ;)

 

Ogolnie biorąc pod uwagę moje wymagania i budżet boję się, że raczej nie da się znaleźć sprzętu idealnego (przynajmniej mi się nie udało). Dlatego oprócz propozycji zakupu liczę również na wasze cenne rady, tak bym świadomie mógł z czegoś zrezygnować i osiągnać kompromis ceny i sprzętu. Jak pisałem na wstępie jestem raczej nie obeznany w temacie. Na razie najbliższy moim kryterią laps jaki znalazłem to:

 


 

Jednak nie jest to w 100% to co bym chciał. Proszę o pomoc!

 

Z góry dziekuje za pomoc i pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Tak też myślałem, że raczej w tym budżecie za bardzo nie znajdę maszyny mogącej udźwignąć wiedźmina, no trudno. Patrzyłem teraz na yt i 940 wyciąga jakieś 20-22 klatki (nie pamiętam w jakiej rozdziałce, ale niżej niż fhd), więc słabo. A czy karta może mi się przydać jeszcze do innych zastosowań? Czy oprócz gier jest ona jeszcze gdzieś wykorzystywana np. w solidzie czy komp używa do tego celu Intela?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chciałbyś pograć na swoim laptopie, to proponuje  zwrócić uwagę na procesor - wersje U są niskonapięciowe, dzięki czemu mają niskie zapotrzebowanie na prąd i długo trzymają na baterii, ale kosztem wydajności oczywiście. Osobiście wolałbym Intela 4 gen HQ niż nowsze z serii U, gdyż różnica pomiędzy tymi procesorami jest zauważalna. a co do laptopa, to ten wydaje się spełniać Twoje wymagania, ale nieco naciąga Twój budżet:

https://www.morele.net/laptop-msi-gl62-6qf-1296xpl-974915/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...