Skocz do zawartości
piotrz

Niestabilny zestaw, błędy z Anti-Surge

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam problem ze stabilnością zestawu :
CPU: i5 6600K
Mobo: Asus Z170 PRO GAMING
RAM: Corsair Vengeance LPX DDR4, 16GB(2x8GB), 3000MHz
Grafa: MSI GeForce GTX 1070 Gaming 8GB
HDD: 1 SSD
PSU: Corsair VS 450W

CPU i grafika działają bez OC, podczas obciążenia w grze nr. Wiedzmin 2 lub w aplikacjach MSI Kombustor (obciążenie CPU i grafia jednoczenie lub sama grafa) system resetuje się z błędem :
"ASUS Anti-Surge was triggered to protect from unstable power supply unit".  

Dodatkowo podczas testu Kombustor (obciążenie CPU i grafia jednocześnie) pojawiają się spadki po włączeniu obciążenia na CPU na :  
- GPU Core Clock z 1885MHz do 1442
- GPU Load 97% spada do ~34%
- VDDC 1,05[V] spada do 0,76 [V]
po kilku minutach takiego testu system resetuje się z błędem Anti-Surge...

- temp na GPU stałe max 65^C

 

Podczas normalnej pracy w Windows nie ma problemów, problemy pojawiają się dopiero po obciążeniu. Podejrzanym wydaje się PSU - ma juz kilka lat, był używany wcześniej z starym kompie. Pytanko : czy faktycznie to jest wina PSU czy jakieś ustawienia w UEFI? Jeżeli to PSU to jaki polecacie do tego zestawu, docelowo też pod OC?
 

Dziękuje za jakieś sugestie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałem podobny problem z tym zasilaczem z dwa lata temu... - pomierz miernikiem co trzeba.

u mnie przy g3258oc i r9 270 oc +12V spadalo do 11,6V (12,0coś było w idle ) o ile dobrze pamietam. Odeslalem go na gwarancje i dostałem nowy, który sprzedałem jeszcze zapakowany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Budżetówka budżetówką ale napięcia powinien trzymać , to nie jakaś chińska padaka czy od biedy Modecom Feel III .

 

Choć sprawdzenie kompa na innym PSU to dobry pomysł .

 

@Yogi311

 

11,6V na linii +12V to jeszcze nie tragedia , norma ATX przewiduje spadek nawet do 11,4 V czy skok do 12,6 V dla napięcia +12V , toleracja dla napięć dodatnich to 5 % i 10% dla napięć ujemnych .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, zdaję sobie z tego sprawę, że 11,6 to jeszcze nie było tak źle, ale biorac pod uwage, ze zasilacz był nowy i zasilal tylko dwa rdzenie i budzetową kartę to spadek przy obciazeniu ( nie wiem ile to moglo brac 200/250W ? ) o 0,4V byl musisz przyznac dosc duzy. Po zmianie na obecny zasilacz napiecia nawet nie drgnely, jakiego bym obciążenia nie zadal na kompa. Po r9 270 przewinely sie 7950 i teraz gtx 950 i wszystko jest elegancko.

 

PS: U mnie na VS'ie tez zdarzaly sie restarty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi, niestety nie mam akurat w tej chwili miernika pod ręką ale zweryfikowałem odczyty napięcia w HWMonitor dla linii 12V
- w idle min. 11.808V max. 12.000V
- podczas testu GPU w Kombustor spada do 11.328V
- podczas testu GPU + CPU w Kombustor spada do 11.040V i następuje restart

Sprawa jest chyba jasna, PSU do wymiany...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Informacyjnie, dziś zmieniłem zasilacz na model XFX Black Edition XTR 550W Fully Modular i problemy z restartami całkowicie ustąpiły, napięcia na linii 12V są stabilne nawet pod pełnym obciążeniem CPU i GPU (Kombustor oba testy na raz). Dziękuje za pomoc w rozw. problemu.

 

BTW: cewki nie piszczą, łożyska nie hałasują więc jestem zadowolony  :> 

 

Temat do zamknięcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...