Skocz do zawartości
bartomiszcz

Niestabilny 6600k gigabyte hd3p przy renderowaniu video

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Mam problem ze stabilnością procesora przy renderowaniu video. 6600k umieszczony na Gigabyte HD3P kręcony do 4.5 ghz. Chłodzenie Fortis 3. Temperatury max 75 Cel. Szczegółowe ustawienia znajdują się na zrzutach ekranu poniżej.

http://pl.tinypic.com/a/a9ljsh/4
System zaktualizowany W10, bios także zaktualizowany do najnowszej wersji. RAM Corsair Vengeance 2400 8gb (jedna kość) (XMP 2 profil na 2666). OCCT nie wypluł żadnych błędów ale przy teście prime95 po kilku sekundach wywala error na 4 rdzeniu.
Co mogę zmienić aby ustabilizować moje 4.5Ghz? Problem pojawia się jedynie przy renderowaniu plików, po przywróceniu ustawień fabrycznych w bios - wszystko działa jak należy. Przy renderowaniu albo wyłącza aplikację, albo wyrzuca BSOD i komputer uruchamiany jest ponownie (error_watchodog_timedout).

PS. Jeśli potrzeba więcej zrzutów ekranu - proszę napiszcie jakie i jak najszybciej postaram się je zamieścić. Bardzo proszę o pomoc bo nie daje mi to spokoju a moje możliwości co do rozwiązania tego tematu zostały wyczerpane...

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli worker Prime95 wywraca się po kilku sekundach to jesteś bardzo daleko od stabilności. Pozostaje albo jechać do góry z napięciami, albo co jest chyba bardziej sensowne w biosie wycofać ten jeden rdzeń na 4.4 lub 4.3 i pożegnać się z 4.5 na wszystkich rdzeniach.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bieda jak cholera... Zmiana płyty głównej (powiedzmy na Asrock Pro Gaming lub MSI Pro Gaming Carbon) może pomóc? Czy po prostu to kwestia lewego procesora? Czy delidding może poprawić moje parametry? Ustawiłem 4.4 GHz wszystko na auto (opcja z biosu) i nie mam problemu ze stabilnością - jedynie temperatury są wysokie bo procesor osiąga 90-95 stopni... :|  

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

90 stopni przy testach w prime95 przy renderingu na 4.4 wszystko na auto (tak jak ustawił automatycznie bios po zmianie opcji cpu upgrade na 4.4) temperatura przy renderowaniu to nie więcej niż 70 stopni. Załamuję ręce bo na prawdę przypadek beznadziejny... z tego co czytam to praktycznie każdy skylake 6600k jest w stanie wykręcić 4.5 tylko nie mój? Beznadzieja, załamka jak cholera... :|

PS. in-place large FFTs - ten test robiłem w prime95.

 

http://pl.tinypic.com/a/a9ljwy/4 <- zrzuty z hwinfo przy renderowaniu na auto 4.4 ghz

Edytowane przez bartomiszcz
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różne rzeczy ludzie wypisują, ale na pewno to nie jest prawda, że każdy czy też prawie każdy Skylake zrobi stabilne 4500. To że ludzie maja tak poustawiane nie oznacza, że to jest rock stable. Zmiana płyty z takiego powodu to raczej patologia.

 

Skoro na 4400 nie masz problemów ze stabilnością, to zostaw wszystko tak jak jest tylko ręcznie zmień takty rdzenia na 4500 i sprawdź co wtedy. Chyba bios Gigabyte to umożliwia? Bo jak nie, to trzeba poodczytywać wszystkie napięcia oraz poboczne rzeczy i takie same na początek wbić z palca. No i gdyby to ruszyło to będziesz próbował iść w dół z kolejnymi napięciami. Roboty sporo, ale kto zabroni.

 

BTW, są też jakieś wyższe auto-opcje na tej płycie? 4.6?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skoro robi 4,4 stabilnie i z niska temperatują to jaki jest sens walczyć o marne 100MHz?

 

a jak temp płyty ?bo moze ona już nie daje rady przy wyzszych napięciach

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początku chciałem wszystkim bardzo serdecznie podziękować za odpowiedzi :) Dzisiaj będę jeszcze próbował metody którą opisałeś @adashi. 4.4 GHz jest stabilne (2 rdzeń wysiadł po 2godzinach 20 minutach testu)  :) 

Poniżej przesyłam link z albumem do zrzutów ekranu: 

http://pl.tinypic.com/a/a9lk09/4

 

Niestety na płycie 4.4 GHz z "automatu: to max dla 6600k. 

@tesel - czy zechciałbyś zerknąć na screenshoty - nie wiem jak odczytać temperaturę płyty ...  :biggrin: 

Swoją drogą to racja że ludzie mają poustawiane 4.5GHz które jest niekoniecznie stabilne - ja też miałem i do czasu renderowania - był stabilny. Nagrywanie OBSem nie stanowiło problemu jedynie wykrzaczał mi się przy renderowaniu video (no i oczywiście w prime95).

Jeszcze raz bardzo dziękuję za okazaną pomoc i zainteresowanie moim tematem.  :banana:

Edytowane przez bartomiszcz
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hw info pokazuje w drzewku z płytą [zastanawia mnie co to jest temperature 4, 5 i 6] no i w biosie powinno być też [zakładka system?]

a jaki masz zasilacz

 

a próbowałeś dać 4.6?

 

i spróbowałbym na domyslnych ustawieniach ramu na poczatek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz Corsair VS550 nie mam pojęcia co to za temperatury te 4 5 i 6. W biosie nic takiego nie widzę. Na 4.5 spoko - przy napięciu 1.4V ale temperatury w Prime95 są chore - 93-100 stopni więc pierwszy rdzeń throttluje. Niby przy codziennym użytkowaniu nie powinny przekroczyć 75-80 stopni przy wymagających zadaniach (renderowanie) ale nie wiem. Jak uważacie? W sumie zostawiłbym te 4.5 tylko nie wiem na ile to ryzykowne :D 

Po zmianie ustawień ramu (wyłaczyłem XMP) nie zrobiło to różnicy. Niestety :(

Tak na marginecie - Kaby Lake będzie latało także na chipsecie Z170? 

 

PS. 4.6 nie próbowałem - na bank nie ogarnie mi tego procesor ani tym bardziej budżetowe MOBO. 

Edytowane przez bartomiszcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kaby w teorii powinno działać na Z170 , jak w praktyce będzie to nie wiadomo .

 

Prime 95 i podobne programy to niezłe grzałki , szczególnie jak wykorzystują instrukcje AVX podczas testów , skoro przy 4,5 Ghz temperatura jest sporo niższa to wszystko powinno być OK .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...