Skocz do zawartości
N1xX

Port forwarding oraz poprawna konfiguracja sieci

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam duży dom więc sieć domowa składa się z kilku urządzeń które jakiś czas temu skonfigurowałem - internet chodzi więc sprawę zostawiłem.
Problem pojawia się w niektórych grach multiplayer - informacja o zablokowanych portach, błędy NAT itd. przez co nie mogę połączyć się z serwerami online. Zwykle rozwiązaniem jest przekierowanie portów co próbowałem robić, ale nie pomogło (PC podłączony do asusa - próbowałem przekierować najpierw tylko na asusie, potem tylko zhone, potem na obu równocześnie).
Obstawiam, że sieć może być niepoprawnie skonfigurowana albo ja źle przekierowuje porty?

 

Oto schemat aktualnej konfiguracji: 

 

Większość widać na obrazku ale podsumowując:

- internet dochodzi światłowodem do modemu operatora, do którego kablem podpięty jest dekoder telewizyjny oraz mój router 

- kabel do Asusa jest wpięty w port WAN, reszta urządzeń łączy się z nim przez wifi, funkcjonuje jako główny router

- Airlive ustawiony w trybie WISP+universal repeater łączy się z Asusem przez wifi, rozdaje sieć tam gdzie Asus ma słaby zasięg, głownie do konsol oraz kolejny dekoder

 

Czy powyższe podłączenie jest prawidłowe? 

Jeśli tak, jak powinny być przekierowane porty? 

Edytowane przez N1xX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na Asusie wyłączyłbym dhcp i wjechał kablem z modemu w lan. Asus byłby wtedy "przezroczysty". Najlepiej tak samo skonfigurować AirLive, z takimi urządzeniami (wisp) nie mam doświadczenia i nie podpowiem. Wtedy przekierowanie robisz tylko na Zhone. Potrójny nat jest karkołomnym rozwiązaniem i niepotrzebnym komplikowaniem sobie życia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt, tak zapewne byłoby najłatwiej, ale wolałbym właśnie aby ten modem od światłowodu tylko podawał internet dalej, a cała reszta konfiguracji była na Asusie.
Zhone ma dosyć ubogie opcje ustawień w porównaniu do Asusa, gdzie mam wgrane tomato.
Gdyby zostawić dhcp włączone tylko na Asusie, a na Zhone ustawić tylko statyczne ip dla tv oraz asusa? Będzie wtedy git i przekierowanie robie na asusie czy nadal lipa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korzystanie z urządzeń operatora jako głównego urządzenia w sieci do kiepski pomysł. Gdyby nie IPTV to raczej Zhone powinno się przestawić na warstwę drugą i o nim zapomnieć.

 

Co to dokładnie za urządzenie to od operatora. Nie jest to raczej zwykłe ONT z racji NATa i serwera DHCP. Jakie opcje konfiguracji posiada?

W ogóle nie podałeś żadnego modelu urządzenia, samo ASUS niewiele mówi. Podaj modele każdego z urządzeń! Co to za dostawca internetu?

 

1. Na urządzeniu operatora ustawiasz dla ASUSa statyczne IP i dla tego IP konfigurujesz DMZ. Lub w przypadku braku opcji przekierowujesz wszystkie porty.

2. Na ASUSie konfigurujesz całą sieć wraz z przekierowywaniem portów.

3. AirLive jak da rade przestawiasz w zwykły repeater WiFI.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lokalny dostawca, ITVmedia. Urządzenia to odpowiednio Zhone ZNID-GPON-2424A, Asus N18U (wgrany tomato v137) oraz Airlive WL5460AP v2, ale przecież to nie robi różnicy? Chodzi tylko o poprawne przypisanie adresów.

Modem od operatora oczywiście musi być, przecież nie podłącze kabla światłowodowego do Asusa :D 
Opcje konfiguracji jakie mogę zmienić w Zhone: DDNS, port forwarding, ip oraz server dhcp więc praktycznie tyle co nic.

 

Na routerach i maszynach, na które chcesz przekierować porty musisz mieć statyczne ip, to nie wyklucza dhcp.

 

Komputer do grania ma przypisane stałe ip spoza puli dhcp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie czytałem całego tematu, ale od siebie dodam, że miałem problem z niektórymi grami, gdy chciałem ze znajomymi grać, pojawiało się info z NATem. Przekierowanie portów nic nie dało, DMZ również nic nie dał więc spostrzegłem, że dostawca netu przydziela mojemu routerowi prywatne (wewnętrzne IP) i za jednorazową opłatą 5 zł dostawca przydzielał mi IP z puli publicznej (czyli zewnętrzne IP) i wtedy wszelkie problemy zniknęły. Może u ciebie jest podobnie? (mój net jest z firmy Multimedia, czyli dość popularnej w części miast)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...