Skocz do zawartości
DarkSoul88

Dell e6420 i problem z uruchamianiem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam was. Od pewnego czasu zmagam się z problemem na lapku służbowym. Kupiony został poleasingowy e6420na i5, z dyskiem ssd. Jest na nim win 10 postawiony na czysto. Problem z laptopem jest taki że bardzo często musze go uruchamiać ładnych pare razy zanim zaskoczy. Wygląda to tak że uruchamiam go po raz pierwszy, dochodzi do kółeczka przed pojawieniem sie pulpitu i leci ono bez końca, przytrzymuje dłużej power, znowu start, dojdzie do okienka logowania, niby użytkownik się loguje, znów kółeczko i bez końca. za 3 razem sie odpali, ale odpalam jakis folder, ikony plików się nie pojawiają, system zalicza zwieche, mysza działa ale nic zrobić sie nie da bo po najechaniu na pasek start, jest znów kółeczko "myślenia". za 4 razem czasem sie uda, czasem za 5 i wtedy już działa bez zarzutu. System przeskanowany, dysk sprawdzony pod kątem błędów, SMART czysty. Aktualizacje do win10 doinstalowane wszystkie. Żadnych cudów na tym lapku nie ma, ot parę programów do programowania central alarmowych. Nie mam zielonego pojęćia z czym jest problem. Lapka zostawiam co prawda w samochodzie służbowym i mam wrażenie ze problem ten występuje zdecydowanie częściej gdy laptop jest zimny, ale takie cyrki gdy lapka mam w domu na noc też sie zdarzają choć troszkę rzadziej. Dodam jeszcze że problem występował na początku ale bardzo rzadko, z reguły w takim przypadku laptop odpalał się poprawnie juz za drugim razem. Niestety im dluzej go mam tym gorzej z nim jest. Co wg was jest przyczyną tego stanu rzeczy? Wybaczcie taki elaborat ale chciałem całą sytuację opisać dokładnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podstawowa sprawa, to stwierdzić, czy jest to problem oprogramowania, czy sprzętowy. Aby to sprawdzić odpal parę razy Ubuntu live i zobacz czy się ładuje i chodzi stabilnie. Jeśli tak, to stawiał bym raczej na problemy dysku/kontrolera dysku jak RAM. Błędy RAM zwykle kończą się bardziej brutalnie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc tak. Zacząłem od memtestu i jeszcze raz zrobiłem całą diagnostyke della, wersję dłuższą bo kompa długa mieliło. Błęów żądnych nie było. Odpaliłem ubuntu live i 2 razy sie zwiesił. Pojawił sie pulpit, ale potem jak wszedłem w któryś z kolei folder to zwiecha. Co do pamięci, mam jedną kość 4gb 1333 mhz. Problem zapewne lezy po stronie sprzętu, tyle czego dokładnie, za cholere nie wiem.. Zostało ten kontroler zmienic bo w menadżerze urządzeń mam intel controller sata ahci, zmienic go na domyślny z MS?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie do tego samego wniosku doszedłem. Najgorsze jest to że jak już tak pare razy się zwiesi to później zawsze startuje już idealnie, do czasu az go znów zostawie na dłużej. Jakby ktoś miał jeszcze jakis pomysł to będę ogromnie wdzięczny bo czasem mam szybką robotę ze sprawdzeniem czegos w programie centralki alarmowej a laptopa odpalam dłużej niż później sprawdzam ten program;] W każdym razie dzięki wielkie za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...