Skocz do zawartości
osadnik

FX 9370 chłodzenie i dobór płyty

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Przyszedł w końcu czas wymienić PC (działam jeszcze na starym E5200).

 

Pomogłem sobie Zestawami komputerowymi na październik 2016.

Do tej pory kupiłem

Radeona RX 470 gaming 8GB

AMD FX 9370 (OEM)

płytę Asus M5A97 EVO R 2.0

 

Dysk 1TB, pudło i DVD zostają ze starego sprzętu.

 

Moje pytanie brzmi.

Producent podaje, że płyta obsługuje pamięc do 2133MHz. Natomiast w zestawach rekomendowana pamięć działa na 2400MHz. Czy płyta obsłuży taką pamięć i czy w ogóle to będzie działać? I dwa czy jest sens płacić za pamięć 2400MHz skoro płyta i tak nie wykorzysta tego potencjału. 

Czy do tego zestawu jest sens kupować 16 GB ramu?

 

Kolejne pytanie dotyczy chłodzenia procesora bo w wersji OEM go nie będzie. Co polecicie? (jakiś do OC jak i jakiś zwykły)

Jaki polecacie do takiego zestawu zasilacz?

 

Dzięki

Edytowane przez osadnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta obniży taktowanie RAM do takiego jaki obsługuje, więc o to nie musisz się martwić. W polecanych jest dawany najtańszy, często tańszy jest właśnie 2400. Myślę, że 8GB RAM powinno starczyć. Chłodzenie SPC Spartan bez OC ale skoro płyta na to pozwala szkoda na takie wydawać, przy OC minimum to Fortis 3/Grandis lub nieco drożej Macho.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi. Nie jestem uprzedzony, ale udało mi się go kupić poniżej 700 zł. (Popatrzyłem na wydajność i pomyślałem, że dobra okazja) W sumie mam opcję zwrotu i płyty i procka. Grafika musi już zostać. Więc jak polecacie coś innego to chętnie poczytam. 

 

Zastanawiam się jeszcze czy ta płyta udźwignie tego procka. Wczoraj naszły mnie pierwsze wątpliwości...

 

Keepe co miałeś na myśli pisząc: "Chłodzenie SPC Spartan bez OC ale skoro płyta na to pozwala szkoda na takie wydawać"? Na co pozwala płyta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Centurion to grzejnik , ten procek ma TDP 220W .

 

Poniżej grandisa bym nie schodził a najlepiej brał bym Macho Rev. B lub Macho X2 jak będzie OC .

 

Patrząc na to ile wydałeś na płytę i procka to równie dobrze mogłeś brać I5 6400/6500 + płyta na H110 a procek dużo chłodniejszy i mniej prądozerny niż FX .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie - płyta nawet niema Centuriona w spisie obsługiwanych procków .

 

Na miejscu autora tematu sprzedał bym procka i płytę i poszedł w kierunku Intela .

 

Opcjonalnie jak procek i płyta były kupowane przez neta i nie minęło 14 dni to po prostu oddać do sklepu .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, dzięki za rady. W takim razie dokonam zwrotu bo kupione przez neta.

Ostatecznie zdecydowałem się na i5 6500 i płytę ASRock H110M-HDV.

Grafika zostaje czyli ten rx 470

 

Jeszcze raz dzięki za uwagi.

Jakbyście chcieli coś podpowiedzieć to zapraszam.

  Edytowane przez osadnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kartę weź od MSI. Myślę, że wariant 4GB wystarczy. Płytę główną bym brał najtańszy model z dobrym kodekiem audio czyli ALC1150.

 

http://cenowarka.pl/?cat=mbp4_1151&xf=4862_ALC1150&asuch=&bpmax=&v=e&hloc=pl&plz=&dist=&mail=&sort=p&bl1_id=30&togglecountry=set

 

Asrock B150 Gaming K4 bardzo fajny model. Sprawdzałem.

 

Najtańszy MSI B150 Night Elf ma ograniczoną regulację wentylatorów (tylko CPU i jeden SYS_FAN).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakończyłem już kompeltowanie sprzętu. I tak:

procesor: tak jak polecaliście i5-6500

grafika: rx 470 gaiming x 8gb

płyta: MSI B150M PRO-VDH

ram: HyperX Predator 2133 MhZ 4x4GB

 

Obecnie posiadam zasilacz Modecom 350W MC 350 ATX 2.0

 

http://www.x-kom.pl/p/8735-zasilacz-do-komputera-modecom-350w-mc-350atx-20-pfc.html

 

Czy on pociągnie powyższy zestaw czy będę musiał kupić nowy?

 

Myślę, że to już będzie wszystko :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. Jeszcze raz dzięki.

Nie no, na FX to wiedziałem, ze będzie potrzebny nowy zasilacz. Aż taki zielony nie jestem ;)

Powiedzcie mi tylko dlaczego ten i5-6500 będzie tak samo jak nie bardziej wydajny od FX 9370.

Patrzyłem na jakieś tabelki z osiągami i FX ma dużo lepsze wyniki. Np tutaj:

https://www.cpubenchmark.net/high_end_cpus.html

Dlatego pomyślałem ze skoro mam go za 700 zł to byłby to dobry wybór :|

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo ma znacznie lepszą architekturę - wydajniesze rdzenie , sporo krótszy potok wykonawczy i inne ulepszenia .

 

W dodatku ww. test to benchmark , ma nie wiele wspólnego z reczywistością .

 

Tutaj masz test 100 CPU , nie ma tam FX9370 ani I5 6500 ale jest starszy I5 4460 i "pełny" FX 9590 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...