Jump to content
joorvishoon

Sensory na płycie Asrock 970M pro3

Recommended Posts

Witam

 

Niedawno zakupiłem płytkę Asrock 970m pro3 i zapakowałem w nią FX8350. Chciałem sprawdzić jak zestaw się zachowuje, więc włączyłem, HW monitor i OCCT.

 

No i tutaj zaczynają się wątpliwości: mam wskazania temperatury z procesora oraz z czujnika na płycie głównej (oznaczonego CPUTIN). Oba w idle wskazują coś rozsądnego. Przy obciążeniu każdy wskazuje coś innego. Po kilku minutach OCCT procesor raportuje ok 40 stopni, podczas gdy CPUTIN leci na 60. Soft nie pomoże nie rozsądzić, bo BIOD używa CPUTIN, AMD overdrive - temperatury mierzonej przez procesor. Zgaduj zgadula.

 

Z moich doświadczeń z fx8350 (miałem wcześniej ten sam proc na mobo gigabyte) strzelałbym, że CPUTIN pokazuje prawdę, w końcu ten proc jest z natury ciepły. Z drugiej stroni płytka gigabyte'a aplikowała mu w stresie napięcie 1.42V, za to Asrock jakimś cudem wyrabia się przy 1.27 - 1.30V. Przy 1.3V już nie wiem jak procek się zachowuje, możliwe że moje chłodzenie jest w stanie utrzymać go w okolicach 40 stopni w stresie przy tak niskim napięciu.

 

Dodatkowo próby "paluchowe" wskazują, że proc nie jest jakiś dramatycznie ciepły - tower na procku jest ledwo ciepły - a wskazania napięcia nie kłamią - radiator na mosfetach dojeżdża do ok 50-60 stopni (parzy przy dotyku ale idzie wytrzymać).

 

Generalnie nie wiem na co patrzeć i czym się sugerować. Ktoś ma jakieś dobre rady?

Edited by joorvishoon

Share this post


Link to post
Share on other sites

I zawsze tak będzie że czujnik na płycie pokaże więcej :

 

 

 radiator na mosfetach dojeżdża do ok 50-60 stopni (parzy przy dotyku ale idzie wytrzymać).

 

Teraz już wiesz co grzeje płytę ,

 

Nie przejmuj się tylko używaj. 

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

załóz z tyłu obudowy wydajny wentylator

Hmm mam z tyłu wydajny wentylator. Tylko że niestety radiator na mosfetach jest za niski i nie "łapie się" na przedmuch między chłodzeniem proca a tym wentylem wyciągającym. Poprzednio temat sekcji zasilania (która przegrzewała się "by default") skutecznie mi rozwiązało nieduże śmigiełko skierowane prosto na radiator.

 

Jeśli chodzi o stabilność to właśnie nie jest jakoś bajecznie, normalnie nic się nie dzieje, ale własnie ostatnio w OCCT dość szybko mi sypnął błędem. Spodziewam się, że akurat tutaj winę ponosi za niskie napięcie proca (1.27 to jednak może być za mało). Muszę posprawdzać trochę co tam jest w biosie zmalowane. Może brakuje LLC, a może profil proca jest zje*any.

 

Dzięki wszystkim za rady i opinie, sporo sensownych rzeczy podpowiadacie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...


×
×
  • Create New...