Skocz do zawartości
TomekB

OCZ Agility 3 - Który kontroler wybrać na płycie

Rekomendowane odpowiedzi

Mam taką wredną płytę Gigabyte P55-UD3 (najowszy bios wgrany F9)  z dwoma kontrolerami SATA2. Jeden natywny w chipsecie, a drugi na płycie. Zwie się Gigabyte SATA II.

 

Dysk SSD to OCZ Agility 3 z wgranym firmware 2.25 (najnowszy jaki znalazłem)

 

Problem jest taki, że na natywnym kontrolerze dysk bootuje tylko w trybie IDE, a jego osiągi są takie jak na screenie. Czyli max dla SATAII.

W trybie AHCI dysk bootuje raz na 10 resetów komputera, albo wcale.

 

Natomiast na drugim kontrolerze Gigabyte Sata II dysk bootuje w trybie AHCI bez problemu natomiast osiągi są o połowę niższe. Patrz screen.

 

Oczywiście testowałem wszystkie kombinacje biosu, gniazd sata, kabli. Wszystkie sterowniki poinstalowane. Testowane na Win7 i Win10.

 

I teraz co wybrać. Używać dysk w trybie IDE czy wolniej ale AHCI ?

 

Chipset:

paQYHUC.png

 

GSata II

6fL3lha.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używać kontrolera z chipsetu w trybie AHCI a nie w IDE.

 

Jestem świeżo po reanimacji komputera na MSI P35 Neo2, ssd hula aż miło w AHCI na kontrolerze z chipsetu.

Edytowane przez CLAU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź ustawienia w biosie bo albo masz coś źle poustawiane albo to wina samego dysku.

 

Podczas instalacji Windows z dvd albo USB dysk nie jest wykrywany w trybie AHCI w instalatorze? Aktualizowałeś w nim firmware?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musze instalować system w trybie IDE, bo instalator nie widzi dysku, ale problem jest taki że na chipsecie w AHCI w ogóle nie przechodzi fazy biosu.

Firmware wgrałem najnowszy.

 

To stary dysk z problematycznym sandforcem. Chyba się po prostu gryzie z tą płytą, bo na dwóch innych komputerach działa bez zarzutu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musze instalować system w trybie IDE, bo instalator nie widzi dysku, ale problem jest taki że na chipsecie w AHCI w ogóle nie przechodzi fazy biosu.

Firmware wgrałem najnowszy.

 

To stary dysk z problematycznym sandforcem. Chyba się po prostu gryzie z tą płytą, bo na dwóch innych komputerach działa bez zarzutu.

A jaki problem podać sterownik w trakcie instalacji?

 

W rejestrze przełączałeś oczywiście przed zmianą na AHCI? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...