Skocz do zawartości
rozr111

i5 6600K, nie zbija częstotliwości w IDLE, pracuje tylko na maksa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam takie problem jakiś czas temu złożyłem sobie nowy komputer i5 6600K i MSI Z170A GAMING M3. Jeszcze nie robiłem żadnego OC, bo nie czuje takiej potrzeby na chwile obecną.
Zaraz po złożeniu kompa sprawdzałem jakie temp podczas pracy i testowałem go OCCT. I wtedy jak to robiłem to w fazie IDLE mnożnik spadał do 8.0 i częstotliwość było 800Mhz, git, tak powinno być bo w momentach bezczynności procek zbija taktowanie. Od tamtej pory nic nie ustawiałem w BIOSIE w zakładce OC. Wczoraj tak bez powodu włączyłem sobie CPU-Z i zauważyłem że taktowanie procesora bez przerwy jest 3,9Ghz czyli cały czas procek pracuje w trybie TURBO na Maksa, nawet jak użycie procesora jest na poziomie 0-8% czyli coś tam „pyrka” w tle. Nawet na moment nie spada poniżej 3,9Ghz. Ale widzę że napięcie spada jak procesor jest nie obciążany. Powyłączałem wszystkie aplikacje, które działały mi w tle, od antywirusa, MSI afterburnera i temu podobne, i dalej nic. Przywróciłem ustawienia fabryczne w biosie i nic. W zakładce OC wszystko ustawione na AUTO.
Ma ktoś jakiś pomysł? Może być tak że jakieś procesy w windows cały czas pracują i nie pozwalają na spadek częstotliwości? Tylko zastanawia mnie fakt, czemu napięcie spada podczas bezczynności a mnożnik już nie?

Edytowane przez rozr111

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aha, ok. Nie załapałem na samym początko o którym zasilaniu wspominałeś. Sprawdzę i dam znać. Mam jeszcze jedno pytanie, aby się dokształcić. Czy podczas OC ustawia się Offset na napięciu, to do jakiej częstotliwości procek jest zbijany w IDLE? tak samo jak nie jest podkręcany do 800Mhz? Czy to działa już całkowicie inaczej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej, wróciłem do domu z pracy i właśnie mam śmieszą sytuację, Przechodzę do zakładki zasilanie i  faktycznie jest ustawione na "najwyższa wydajność" ale co zabawne jak przełączam na "balance" to po chwili znowu przechodzi na "najwyższa wydajność". Czegoś takiego jeszcze nie miałem, ktoś coś może zasugerować?

----------------------------------------------------------------------

Update: przyczyną problemu faktycznie był profil zasilania. Miałem włączony "najwyższa wydajność". problem miałem że nie mogłem go przełączyć na tryb "zbalansowany". Aby tego dokonać musiałem wykonać czysty rozruch systemu (wyłączyłem wszystkie usługi nie dotyczące Windowsa oraz cały startup). Po restarcie udało mi się włączyć tryb zbalansowany i procek przetaktowywuje w trybie IDLE. dzięki za pomoc.

 

Temat do zamknięcia.

Edytowane przez rozr111
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz w autostarcie aplikacje lub jakiś pakiet od MSI, który za wszelką cenę chcę ustawiać swój profil zasilania. Aby się nie wygłupiać i nie wyłączać wszystkich usług i programów z autostartu, to można albo sobie zmodyfikować profil zasilania Wysoka wydajność pod siebie i go zostawić, albo sprawdzić która aplikacja MSI forsuje swój profil zasilania. I wtedy wyłączyć tą opcję albo odinstalować całą aplikację.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MSI Gaming App, to aplikacja forsowala tryb zasilania, wywalilem ja i po temacie. Tylko nie wiem dlaczego ona właśnie nadawała profil najwyższy zasilania. Praktycznie miałem w niej włączone tylko opcję podświetlenia karty graficznej i tyle. Trudno , obejde się bez niej.

 

Wysłane z mojego HTC One przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czasami mają takie ukryte opcje by zwiekszyć rzekomo wydajność. Efekt nie zawsze jest taki jakbyśmy tego chcieli. Bo zmiana profilu nic tu nie daje, Komp tylko pobiera więcej prądu a działa tak samo przy 800 mhz zwiększających się do 4000-4500 (jak jest oc). Działa to w sposób dynamiczny. Więc te aplikacje i zabiegi producentów ze zmianą profilu zasilania że niby zwiększają wydajność są zbędne.  Tak samo lepiej nie korzystać z gotowych profili OC, bo często potrafią dowalić takie napięcie że głowa boli, a w rzeczywistości wystarczy znacznie niższe napięcie na procku by osiągnąć  zamierzone taktowanie w pełni stabilnie. To tak na przyszłość Ci tłumacze byś wiedział że soft od producentów najczęściej wywalać.    Podświetlenie zdaje się da wyłączyć w sterownikach chyba, ale nie pamietam dokładnie jak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze drugi sens forsowania takich profili: domyślnie w windows jest włączone wstrzymanie selektywne USB, zarządzanie energią magistrali PCI oraz wydajność kart wifi a także profil energetyczny GPU. Poza tym już kiedyś wspominano, że włączony EIST przy OC nie jest preferowany a także dynamiczna zmiana mnożnika może mieć delikatny wpływ na wydajność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze kojarzę, to w niektórych grach powodowało to stuttering. Generalnie bez znaczenia, każdy ustawia jak tam chce. Ja nie widzę sensu aby częstotliwość pływała więc jest to wyłączone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...