Skocz do zawartości
Goik

i5-6600k taktowanie skacze od 800 do 3900Mhz co 2s

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

od nie dawna mam nowy komputer i nie było żadnych problemów, przynajmniej do dzisiaj. Komputer był włączony od 11 rano i pobierały się gry. Z komputera korzystałem od 17, około 19 włączyłem grę i po około 30 minutach blue screen, po chwili komputer uruchomił się ponownie, włączyłem hwmonitor i zauważyłem że taktowanie procesora wariuje. Po załadowani się systemu skacze na wszystkich rdzeniach od 3700 do 3900.Kilkanaście sekund później wszystkie rdzenie zaczynają nie zależnie od siebie skakać pomiędzy 800-3900, przeskoki są co około 1-3s a poziom wykorzystania rdzeni potrafi przeskoczyć z 1% na 50% i znowu na 1% w tym samym czasie. Teraz blue screen wyskakuje po paru minutach po uruchomieniu komputera. Moja płyta główna to msi z170-a pro, system win10 64bit, nie podkręcałem procesora i w biosie mam wszystko na auto. Opcje zasilania sprawdziłem i jest ustawione na zrównoważone.W procesach systemu też nic nie wybiega poza normę. Blue screenów do dzisiaj nie miałem.

 

Macie jakieś pomysły co może być przyczyną? Co zrobić żeby wróciła stabilna praca systemu bez blue screenów? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem że skoki częstotliwości są normalne, ale chyba powinny się zwiększać pod wpływem odciążenia a nie na pulpicie i to tak agresywnie.

 

Temperatury są stabilne tylko procesor przy starcie osiąga 50 stopni ale potem nie przekracza 35 stopni na pulpicie. Chłodzenie: SilentiumPC Grandis 2.

post-230636-0-52624700-1479760957_thumb.png

post-230636-0-37677000-1479760961_thumb.png

Edytowane przez Goik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz: XFX Core XT 500W tak sam składałem.

 

W procesach nic nie przekracza zużycia powyżej 1% poza menadżerem zadań a w pamięci żaden proces nie wykorzystuje więcej niż 35 MB poza windows defender(85MB). W autostarcie nie ma nic niepożądanego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zaczął od przeinstalowania Windowsa, instalka sterownikow i puszczenie jakiś testów procka i grafiki. Wydaje się że jakieś sterowniki się albo pogubily albo rozkrzaczyly. Najlepiej zainstalowac najnowsze. Rozumiem że Windowsa masz oryginalnego pi najnowszych aktualizacjiach?

 

Wysłane z mojego HTC One przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bios jest z początku listopada tego roku.

 

Windowsa mam oryginalnego z najnowszymi aktualizacjami.

 

Zacząłem od tego co poradził Leon, niestety nie pomogło. Przywrócilem system do stanu początkowego nie usuwając moich plików, zainstalowałem sterowniki i aktualizacje systemu. Teraz wygląda to trochę lepiej. Częstotliwości skaczą trochę wolniej, nie było żadnego blue screena po jednej godzinie używania komputera.

 

Jak wrócę do domu sformatuje komputer zainstaluje sterowniki i jak to nie pomoże to nie wiem co robić dalej.

 

Skoro blue screenów teraz nie ma przyczyną tych skoków może być coś innego.

 

Macie jeszcze jakieś pomysły?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przywróciłem system do ustawienia fabryczne i zainstalowałem sterowniki. Poza jednym intel graphics przy którym wyskakuje mi że nie spełniam wymagań minimalnych i nie wiem co zrobić. Wie ktoś czym to jest spowodowane i w jaki sposób mogę je zaktualizować?

 

Zrobiłem test procka cinebench i bez najmniejszych problemów dał radę, temperatury max 45 stopni. 

Edytowane przez Goik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem test realbench na 15 min. Wynik chyba zadowalający: zero blue screenów i błędów a procesor nie przekroczył 46 stopni po 15min. 

 

Nie wiem co mam teraz zrobić zostawić tak ten procesor i liczyć że nic się nie stanie, nadal mi się wydaje że to nie jest normalne żeby bez obciążenia procek musiał zwiększać taktowanie do 3900MHz.

Jeśli się mylę to mnie poprawcie.

 

Czy próbować oddać go na gwarancję? Kupowałem go w morele a u mnie nie ma żadnego ich oddziału i nie wiem czy przyjmą. Wie ktoś czy w takiej sytuacji przyjmą go na gwarancje i ile to mogło by potrwać? Słyszałem że morele w tej kwestii nie rozpieszcza klientów.

post-230636-0-77066400-1479916895_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest normalne ze procek zbija taktowanie jeśli nie jest obciążony. To nie jest jego wadą, tak ma być. W czym Ci to przeszkadza? Jeśli jest potrzebna, sam sobie podbija częstotliwość. Jest to w celu oszczędzania energii. Nie wiem w czym problem? Ale jak bardzo chcesz mozna to w biosie wyłączyć albo przejdź w windowsie do ustawień zasilania, włącz tryb "wysoka wydajność" i nie będzie już zbijał częstotliwości.

 

Wysłane z mojego HTC One przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez rozr111

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Równie dobrze może być wina płyty - w końcu to ona steruje pracą procesora. Jeśli działa i nie ma problemów to bym się nie przejmował. Sprawdź czy nie ma nowszego biosu do płyty - możesz tez sprawdzić na starszym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wywal cały śmieciowy soft od MSI i zobacz co się będzie dziać.

 

Przeczytaj http://forum.purepc.pl/topic/374205-i5-6600k-nie-zbija-cz%C4%99stotliwo%C5%9Bci-w-idle-pracuje-tylko-na-maksa/?do=findComment&comment=4031740

 

oraz http://forum.purepc.pl/topic/374108-tragicznie-wolny-hdd-w-konfiguracji-ssdhdd/?p=4032000

 

Nie zapomnij o Killerze, zainstaluj sam sterownik do sieciówki (sterownik od Atheros jak dobrze pamiętam).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Równie dobrze może być wina płyty - w końcu to ona steruje pracą procesora. Jeśli działa i nie ma problemów to bym się nie przejmował. Sprawdź czy nie ma nowszego biosu do płyty - możesz tez sprawdzić na starszym.

Sprawdzę ten bios jeszcze. 

 

Wywal cały śmieciowy soft od MSI i zobacz co się będzie dziać.

 

Przeczytaj http://forum.purepc.pl/topic/374205-i5-6600k-nie-zbija-cz%C4%99stotliwo%C5%9Bci-w-idle-pracuje-tylko-na-maksa/?do=findComment&comment=4031740

 

oraz http://forum.purepc.pl/topic/374108-tragicznie-wolny-hdd-w-konfiguracji-ssdhdd/?p=4032000

 

Nie zapomnij o Killerze, zainstaluj sam sterownik do sieciówki (sterownik od Atheros jak dobrze pamiętam).

Nie używałem tego programu do automatycznej aktualizacji od msi wiec nie mam tych wszystkich programów typu gaming app, fast boot.

Czytałem już ten pierwszy post i sprawdzałem opcje zasilania ale są na ustawione na zrównoważone cały czas, więc to chyba nie wina tego.

 

Dzięki za odpowiedz, zostawię to tak jak jest a jak się będzie coś działo to najwyżej oddam na gwarancję. 

 

EDIT:

Podsumowując:

-zaktualizowałem bios i niestety nie pomogło. Teraz procesor spada do 900 a nie 800MHz. Ogólnie niskie częstotliwości utrzymują się dużo dłużej(nawet do 15s, poprzednio max 4s) więc jestem zadowolony 

-opcje zasilania mam na zrównoważone 

-procesu/usługi MSi_activeX_service nie mam albo nie potrafię znaleźć więc nie wiem jak wyłączyć 

Dzięki za pomoc.

Edytowane przez Goik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...