Skocz do zawartości
Rearus

Monitor 24" Full HD 1000~ zł

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

jako że noszę się z zamiarem kupna monitora już od dłuższego czasu, postanowiłem w końcu dopełnić formalności, zdecydować się na coś i pożegnać starego LG M226D.

Będzie używany w 70-80 % do programowania, cli i do gier (casualowo - głównie Fifa i FM, od czasu do czasu CS czy cokolwiek się nawinie), a reszta to wszelkiego rodzaju inne czynności, w tym od czasu do czasu jakiś film. Podpięty będzie do y510p jak na razie, z perspektywą stacjonarki w jakiejś tam przyszłości, może nie najbliższej, ale też nie dalekiej. Fajnie by było jakbym za jakiś czas mógł go wykorzystywać w secie z 1-2 innymi monitorami. 

Wiem, że w podanym budżecie nie ma co się spodziewać ani tym bardziej wymagać gwiazdki z nieba i w ogóle nie wiadomo jakich luksusów, ale chciałbym, żeby te 3~ lata służył jako główny monitor i żeby był z niego w miarę przyzwoity all-arounder. 

 

Główne wymogi:

 

Full HD - nie chce większej rozdzielczości, dlatego, że nic ponad 1080p mi nie uciągnie karta graficzna, gdybym chciał w coś pograć ;),

24~ " - ze względu na ograniczone miejsce,

głośniki - mam świadomość ich upośledzenia i tego, że to są najzwyczajniej w świecie nic nie warte pierdziawki, natomiast czy do obejrzenia jakiegoś serialu, filmu czy czegokolwiek na szybko na youtubie - dla mnie są ok, te które mam obecnie w LG spełniają swoje zadanie i trochę nie wyobrażam sobie pewnych czynności bez nich, a nie mam aktualnie miejsca wolnostojące głośniki. Do słuchania muzyki mam dobre słuchawki ;),

HDMI,

mile widziany pivot

 

Na co na ten moment zwróciłem uwagę:

 

XB2483HSU-B2 - w sumie moja pierwsza myśl, ze wględu na to, że w pracy mam 3 x E2482HD i o ile kąty widzenia nie są jakieś cudowne, to względem swojego LG widzę spory przeskok na plus, więc biorąc pod uwagę spodziewam się po przytoczonym modelu lepszego obrazu, chociaż naczytałem się w necie, że smuży jak gupie i w rzeczy typu Fifa się nie pogra i do takich zastosowań bez sensu (bardzo się ucieszę jak ktoś to zweryfikuje ;) ),

 

U2414H (lub jakikolwiek podobny model Della) + soundbar - wszyscy polecają Delle, sam w poprzedniej pracy miałem z nimi do czynienia, jeżeli chodzi o pracę w IDE są super, nie widziałem ich w akcji przy niczym innym, no ale żegnam się z głośnikami, z pomocą przychodzi trochę soundbar

 

I ze sfery bardzo mocnego naginania budżetu:

FS2434 / EV2450 - właściwie obydwa spełniają założenia, poza pivotem. Foris wydaje się mieć dużo więcej bajerów (swoją drogą, faktycznie usprawniających cokolwiek, czy są wymienione tylko dlatego, że monitor jest dla graczy?) I prawdopodobnie którykolwiek z tych dwóch jest najsensowniejszą opcją, ale w gruncie rzeczy są 3 pytania: czy warto dopłacać? nie ma nic podobnego w niższej cenie? jakie są ewentualne alternatywy?

 

Z góry dzięki za pomoc ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Ezio nie ma mocnych. To jest inna liga. Mój faworyt to EV2450 http://www.tftcentral.co.uk/reviews/eizo_ev2450.htm . Na stronie mva.pl jest dużo wiedzy o monitorach (FS vs EV --> http://mva.pl/viewtopic.php?f=40&t=2338). Forum benchmark też obeznani mocno ludzie (http://forum.benchmark.pl/topic/151874-eizo-flexscan-ev2455). Przeryj te stronki i dowiesz się więcej. 

Edytowane przez Troy92

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę czasu się nie odzywałem, ale wielkie dzięki za odpowiedź ;). Za Twoją namową zagłębiłem się trochę mocniej w temat Eizo i fakt faktem, EV2450 wydaje się mega fajnym rozwiązaniem.

Jestem/byłem praktycznie zdecydowany, ale jeszcze przeglądając zestawy na stronie natknąłem się na: Asus MG248Q

 

Fakt faktem, jest na TN, ale na papierze wygląda bardzo, bardzo w porządku i spełnia wszystkie moje wymogi. Podobno większa częstotliwość odświeżania wpływa też na zmęczenie oczu, a przyznam, że przy dłuższych przebiegach przed komputerem krople idą w ruch. Cena taka sama jak EV2450, ma ktoś pojęcie jak wypada jeden wobec drugiego?

 

Z góry dzięki ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eizo zjada tego Asusa na śniadanie. Inna sprawa, że płacenie ponad 1300zł za monitor 6bit+FRC też jest trochę przesadzone, ponieważ z u2414h wygrywa co najwyżej możliwością zejścia podświetlenia do 0, a tej samej cenie dostaniesz już znacznie lepszego u2515h.

 

Ciężko mi też nawet polecić nowszego u2417, ponieważ praktycznie jest zero postępu w stosunku do u2414, za wyjątkiem cieńszych ramek obudowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedzmy, że w takim wypadku porownywalibysmy u2515h do ev2450, to na czym mi zależy, mimo że to mocno fanaberia, to wbudowane głośniki, komputer na ten moment mogę łączyć z monitorem tylko przez HDMI/vga. Dell ma faktycznie 8 bit ale opierając się na tftcentral - wyższy input lag i jeżeli dobrze doczytalem, słabe skalowanie do full HD, wobec czego może być imho problem w momencie kiedy będę chciał w cokolwiek pograć, moja gpu nie uciagnie więcej niż 1080p. Generalnie to wobec tftcentral monitory są mocno do siebie zbliżone, pomijając względna opłacalność Della za większą rozdzielczość, matryce i głębię kolorów. Na forach czytałem za to, że bardzo często (nie koniecznie ad. u2515h, ale u2414h już tak) przychodzą mocno nierówno oświetlone matryce. Przy Eizo na pewno do ceny dochodzi kwestia marki, ale czy naprawdę ten Dell jest od niego o tyle lepszy?

 

Edit: No i Dell jest kolejna stówkę droższy ;). Jeżeli miałbym skłaniać się chyba ku jakiejś alternatywie do ev2450 to raczej wolałbym tańszą opcję niż on, w innym wypadku za moment dojdzie do monitorów za 2,5 k ;)

Edytowane przez Rearus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do skalowania: nie da się przypadkiem ustawić 1280x720 na monitorze 2560x1440 tak, by skalowanie było przez zwielokrotnianie pikseli? (brak rozmycia) Możliwe, że sterowniki karty graficznej mają taką opcje lub jest taka opcja w menu monitora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przejmujesz się input lagiem poniżej 15ms? Ja gram na monitorze z 25ms i tego nie dostrzegam. Do tego nie myśl w kategoriach "moja karta graficzna nie uciągnie więcej, niż 1080p" - zastanów się, jak często zmieniasz GPU, a monitor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie ze zmiana gpu poczekam do zmiany komputera ;), ale rozumiem o co Ci chodzi. Wszystko spoko, ale w takim wypadku bardziej sklanialbym się ku u2414/u2417 + dokupić sobie jakieś glosniki, skoro tak de facto wychodzi na to, że wszystkie rzeczy, w których Eizo jakoś się wyróżnia mają marginalne znaczenie. Nie ujmuje w żaden sposób wyższości u2515 nad ev2450, ale zwyczajnie wychodzi na to, że chcąc dopłacić do Eizo nie zyskuje skoku jakości względem wymienionych 'nizszych' modeli Della, a półka jakościowa ev2450 zdecydowanie robi robotę, wiec dokladanie do u2515 imho jest na ten moment dla mnie bez sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak co do głośników w monitorze, to tylko dodam, że już lepiej kupić jakieś plastikowe Creative za paredziesiąt złociszy, niż używać tych pseudo-głośników w płaskich monitorach.


półka jakościowa ev2450 zdecydowanie robi robotę, wiec dokladanie do u2515 imho jest na ten moment dla mnie bez sensu.

 

W domu mam EIZO S2231W na PVA, w pracy jakiś LG 21,5" IPS i powiem Ci że nie widzę jakoś tej jakościowej przewagi EIZO. Gamma na porównywalnym poziomie (całkiem niezłe 2.2, bez większych odchyłek), równomierność też podobna, przebić overdrive na obu nie zauważyłem (czyli dobrze dostrojone). ... tyle jestem skontrolować tej jakości na oko.

 

Dalej piszesz, że dokładanie do U2515 jest bez sensu ... to może jakiś tańszy 24" IPS 2560x1440 - po prostu zachęcam Cię do wyższej rozdzielczości, bo lepiej się czyta (gładsze i ostrzejsze literki), bardziej detaliczne zdjęcia. Szkoda, że EIZO nie daje w swoich budżetowych 24" rozdzielczości 2560x1440 to by nie było tematu ;)

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie i tak mnie trochę przekonaliscie do skłonienia się w stronę u2414/7, skoro sa tańsze, a nie odstaja znacząco od ev2450, to faktycznie, nie ma sensu dokładać 200-400 zł.

Nie chodzi o to, że dokladanie do u2515 jest bez sensu i wolałbym brać Eizo, bardziej chodzi mi, że skoro w full HD są tansze i równie warte uwagi co ev2450 monitory, to wolałbym zostać w niższym trochę pułapie cenowym, a nie jeszcze dokładać 100 zł do wartości ev2450.

Biorąc pod uwagę QHD, jest coś wartego uwagi rzeczywiście i tańszego niż u2515?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...