Skocz do zawartości
Kszysiu

Tanio, oszczędnie, kombinatorsko:) Czyli płyta/cpu/gpu jak najtaniej jak najlepiej

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Zawsze przychodzę do was po poradę i tak też robię tym razem:)
Mam swojego starego piecyka (q6600@3ghz+6gb ram+gtx280) który potrzebuje troszkę odświeżenia.
Budżet - powiedzmy, że około 2 tyś zł, ale z założenia chce znaleźć jakiś taki złoty środek pomiędzy zainwestowaną kasą a efektami. Kasy mam więcej, ale wiadomo chce wydać jak najmniej, szczególnie, że już nie mam 15 lat kiedy komputer był priorytetem życiowym i każdą kasę w niego pakowałem :P Czyli opcja "rozsądna"
Co mam:
Jakieśtam twardziele
ssd 160gb
zasilacz OCZ - nie pamiętam konkretnie, ale coś w przedziale 550-650W


CPU:
Wybrałem, że najlepszą opcją będzie i5-2500k/i7-2600k - za 400-500zł dostanę CPU, które wydajnościowo jest niedaleko za najnowszymi generacjami (tymbardziej po OC), a nie zapłacę za CPU 1000zł. Za kwotę 400-500zł w najnowszej generacji kupię raczej co najwyżej i3.

RAM
Wydaje mi się, że kupno najtańszych 8gb ddr3 będzie ok? (wydajnościowo droższy ram da mi może 0,5% wydajności) czy iść raczej w 16gb?
Coś preferowanego względem awaryjności?

MOBO:
Tu totalnie nie wiem co wybrać...
Gdzieś na FB mi podpowiedzieli p8p67 pro lub evo - coś tańszego pod OC się uda? czy raczej nic poniżej tych 300zł nie znajdę?
dla mnie w sumie czym mniejsza płytka tym byłoby fajniej, ale nic nie wymagami i wszystko przyjmę na klatę :) Nie mam żadnych w sumie wymagać co do niej... byle dało się kręcić

COOLER:
Nie znam się w ogóle na tym - zatrzymałem się w czasach pentagram karakorum, czyli jakieś 7 lat temu :)
coś do stówki? Cichego i wydajnego?
Do tego jakieś dobre tanie, ciche, dobre wentylatory? po np. 20zł? dwa 80x80 i może jakiś ciut większy jakoś przy grafice bym zamontował.


GPU - z tym poczekajmy na koniec - ogólnie myślę, że chciałbym się zmieścić w 2 tyś zł więc tu pewnie zostanie nam z 1000zł. Ale tak jak wcześniej "jak najtaniej, jak najlepiej" - opłacalne są grafiki za 1000zł, czy np. lepiej kupić coś dużo tańszego bo różnica w wydajności będzie kilka procent? A może opłaca się dorzucić 500zł i kupić jakiś kombajn? A może warto kupić coś tańszego i wymienić za rok?

MYSZKA:
Wymiana płyty prawdopodobnie wiąże się z wymianą mojej przelatanej już myszki, ponieważ jest jeszcze na PS2 :) 
Chciałem sobie kupić coś wypaśnego, za powiedzmy jakieś 150zł. Czy jest coś lepszego w tej cenie od Rival 100? 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej pójść w Haswella? CPU i5 będzie 100-200zł droższe, ale pod s1155 jest totalna bieda jeżeli chodzi o płyty główne - albo biedne H61, albo wynalazki OEM Mediona itd, lepsze popularne modele kosztują 350zł w górę i różnie jest z ich stanem lub załączonym wyposażeniem. Co do coolera, jeżeli masz Pentagrama Karakorum to spokojnie możesz go zostawić, nadal dość wydajne chłodzenie, a żeby go zamontować na nowszych podstawkach wystarczy zakupić odpowiednią ramkę montażową od Silentium PC lub cooler Zalman CNPS80F który ma już odpowiednią ramkę w zestawie (sam tak na swoim i5-2310 zamontowałem Karakorum, działa nadal dobrze). RAM szukaj jak najszybszy, trochę różnicy w wydajności jednak daje - nie bierz nic wolniejszego niż 1600MHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parę tematów niżej jest mój (http://forum.purepc.pl/topic/374261-u%C5%BCywany-zestaw-1000-1500z%C5%82-gry/) gdzie założenia były podobne - za rozsądne pieniądze używany zestaw do grania, tak żeby był jak najlepszy współczynnik opłacalności.

Wyszło na to że właśnie 2500K jest najsensowniejszy, do tego Asus P8P67 (zwykły, bez PRO i EVO, jest wystarczający)/ASRock P67 Pro3, 8GB Ram + pozostały budżet przeznaczyć na jak najmocniejszą kartę. Niestety teraz kiepski okres na zakupy komputerowe, nawet takie starsze używki idą w górę - tak jak piszesz, 2500K średnio 450PLN, płyty zaczynają się od 270. Ale jeśli chce Ci się poszukać to da się taniej - za 725zł kupiłem cały komputer Celeron G1620, ASRock P67, 2x2GB Ram, GTX 560, 500GB HDD, solidny zasilacz, obudowa. Do tego dorwałem 2500K za 350zł - więc da się, ale trzeba szukać i kombinować.

 

Jeśli chodzi o płyty główne, na allegro jest kilku sprzedawców którzy wystawiają używki w ilościach hurtowych (zwłaszcza Asusy) w dobrych cenach - jednak opinie w internecie mają nienajlepsze (płyty poserwisowe, naprawiane po taniości) więc ostatecznie odpuściłem, bezpieczniej kupić coś od osoby prywatnej.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Dzięki za odpowiedzi:)
Trochę zasugerowałem się odpowiedzią GTwice i postanowiłem kupić "tanio, używany PC, który poprawię"
I dlatego też zakupiłem to:
PROCESOR: Intel Core i5 -2500 4x3,60GHz
PŁYTA GŁOWNA: ASRock P67 Pro3 (świetna do overclockingu)
CHŁODZENIE: Masywne i mega wydajne Thermaltake + dodatkowe w obudowie
Karta Graficzna : GTX 560 
PAMIĘĆ: DDR3 8GB (2 kości Corsair 1600 dual channel)
DYSK: 500GB WD blue,
ZASILACZ: OCZ 600w
NAPĘD: nagrywarka DVD

I to wszystko w obudowie cooler mastera z zasilaczem na dole i chyba 5 miejscami na wentylator :)

Za 1050zł :)

Szybkie przeliczenie dało mi wynik, że za ~1000zł kupie mniej więcej płytę,procek, chłodzenie, ram, więc resztę mam "gratis". Czyli fajny zasilacz, spoko obudowa, dysk itd itp... :) 
Niestety procek jest bez "K", ale to później wymienię jak serio mi będzie potrzebne :)
Wyszło mi to mocno na plus, bo w domu jak przekładałem swoje dyski to przypomniałem sobie, że mój fajny zasilacz z modularnymi kablami przecież padł pół roku temu i mam jakiegoś starego modecoma 400w wyciagniętego gdzieś z szafy...

Teraz tylko polować na 2500k/2600k na alledrogo i zastanowić się nad lepszą grafiką;)

Ale już jestem w szoku, CS:GO W full HD +AAx8 + AFx16 i nie spada poniżej 150 klatek - teraz rozumiem jak oni mnie zabijają z takiej odległości - po prostu mnie WIDZĄ :)

Złoże jeszcze PC z tym q6600, wrzucę dysk i sprzedam jeszcze pewnie za 500zł jak nie lepiej, więc inwestycja mała :)


Mało brakowało a kupiłbym w obudowie z wyświetlaczem 2500k + 8gb ram + jakaś wypaśna płyta + chłodzenie + zasilacz za 600zł, ale już miałem po niego jechać i koleś napisał, że "nieaktualne" ;/


W każdym razie Dzięki za pomoc :) wiedziałem, że moge na was liczyć :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Sandy jeśli mnie pamięć nie myli, można ustawić mnożnik turbo tj 37 i aktywny tryb turbo, który dołoży jeszcze dwa oczka przy obciążeniu 4 rdzeni. Powinno to dać x39. Do tego BCLK na 105 i masz 4,1GHz. Poczytaj o oc procków non k.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Sandy jeśli mnie pamięć nie myli, można ustawić mnożnik turbo tj 37 i aktywny tryb turbo, który dołoży jeszcze dwa oczka przy obciążeniu 4 rdzeni. Powinno to dać x39. Do tego BCLK na 105 i masz 4,1GHz. Poczytaj o oc procków non k.

Tak, coś czytałem o tym, ale niestety nie miałem czasu w ogóle do tego przysiąść, postaram się dziś/jutro to sprawdzić :) zdążyłem tylko odpalić i przetestować cs'a przez kilka minut ;P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta pozwala mi ustawić mnożnik maks 41 ale:
Przy obciążonym 1 rdzeniu jest 41
przy dwóch 40
przy trzech 39
Przy czterech 38
(tak mniej więcej)
Nie pomogło przestawienie max turbo power na 200W (nawet przy long term).
Przy podbiciu bclk do 102.5 Daje to odpowiednio mniej więcej 4,2ghz, 4,1ghz, 4ghz, 3,9ghz... Mi starcza narazie :) ewentualnie spróbuje potem może pod 105mhz bclk to dobije do 4,3ghz i 4ghz w idle :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...