Skocz do zawartości
BLiT

Reanimacja staruszka - czy to ma sens GPU, RAM, SSD

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, którzy raczyli zaglądnąć do mojego tematu, mam nadzieję że pomożecie mi z moim problemem. 

 

Posiadam wiekowego już kompa:

CPU: Phenom 2 x4 3GHz@3,5GHz 

GPU: Radeon HD 4890 1GB

RAM: DDR3 1333MHz Cl9 4GB

PSU: BeQiuet PurePower L7 530W

reszta nieważna. 

 

Moje pytanie brzmi czy jest sens dokładać do niego, czy też byłbym zmuszony zakupić całkiem nową jednostkę centralną aby pograć sobie w nowsze gry(czego wolałbym nie robić bo raczej weekendowy ze mnie gracz, ale mino wszystko chciałbym się jeszcze od  czasu do czasu odstresować przy nowszych produkcjach). 

 

Myślałem nad dokupieniem dodatkowych 4GB ramu(Goodram 1333 lc9), kupieniu dysku ssd (Goodram Iridium Pro 240GB) oraz wymianie karty graficznej na coś w stylu GTX960/GTX770/GTX1050Ti. Czy taka modernizacja pozwoli mi zagrać w FHD w średnich detalach w takie tytuły jak: GTAV, Fallout 4, Far Cry 4/Primal, kilka nowszych "Asasynów" itp. , czy też wszystko rozbije się o wiekowy już procek. 

Z góry dziękuje za wszelką pomoc, bo moja wiedza przez lata rozłąki z tematem znacznie zmalała i nie jestem w stanie sam sobie poradzić z tym jakże dla niektórych prostym pytaniem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie powinno być dramatu, zmień grafikę i zobacz jak to będzie chodzić, na średnich powinieneś wycisnąć, do tego procka nie ma sensu wrzucać jakieś lepszej grafy chyba że planujesz zmianę niebawem na i5 może nawet coś z drugiej ręki by starczyło

 

zresztą gpu, ssd, czy ram zawsze możesz dokupić, bo i na platformie pod intela będzie działać w razie coś więc nic nie tracisz

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko że tu są takie opcje:

albo to co sobie ubzdurałem będzie działać znośnie i zapewni mi możliwość zabawy(i wtedy kolejna aktualizacja sprzętu będzie za 3-4 lata, jeśli w ogóle),

albo nie będę się bawił w takie podchody i od razu złoże coś na i5 i z proponowanym wyżej gtx 1060.

Tylko że opcja eco to jakieś 1300zł za 3 podzespoły, za to druga opcja obejmie jeszcze MB, CPU, nowy RAM oraz mocniejsze GPU co przekłada się na wydatek rzędu 3500-3800zł. 

Pisałem już że weekendowy ze mnie gracz, więc na te 6-10h gry tygodniowo wolałbym nie wywalać prawie 4k, z kolei wiem że mój procesor przegrywał ze swoim rówieśnikiem i5 750(zegar w zegar), za to współczesne i5 pewnie jest wydajniejsze od niego o jakieś 80-100%. Liczyłem na to, że ktoś ma w posiadaniu zbliżony sprzęt i wypowie się na temat jak mu to działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zbliżony sprzęt. Dokupiłem SSD i HD7770 zamiast HD4870 i na chwilę obecną więcej nie potrzebuję. Ramu mam 2+4 (wiem, dziwne połączenie). Gram jak Ty sporadycznie w BF4, HOMM5, CS, WOT. Szału nie ma ale mi wystarcza.

Kupowanie czegoś wyżej od HD7870/GTX750TI raczej mija się z celem.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 ssd i gpu kupisz niezaleznie czy obecny sprzet podola czy nie wiec najpierw kup tak jak napisalem i zobacz wyniki a jak nie bedziesz zadowolony to wykorzystasz bez straty w nowym konfigu

2 przy wymianie calej platformy wymienilbym tez psu akurat pure power to najtansza linia od bequitet i nawet kto inny ja produkuje jako oem

3 do pracy jeszcze kilka lat na tej platformie to musialbys dokupic 16gb ramu a taka inwestycja w ddr3 jest malo perspektywiczna a nawet jesli bys sie zdecydowal to nie wiem jak z obsluga ramu na tej mobo moze sie okazac ze moduly 4gb to maks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@robertsup 

1. wszystko fajnie, tylko w przypadku gdybym kupił gtx-a 1060 i okazałoby się, że jestem zadowolony z wyniku, to wydaję dodatkowe 500-700zł na kartę która nie rozwinie skrzydeł przy posiadanym procku.

2. może i racja ale gdybym wymieniał całą platformę to zapotrzebowanie na energię spadnie a nie wzrośnie ze względu na oszczędniejsze komponenty, a ma on wszystkie potrzebne zabezpieczenia i certyfikat 80plus 

3. opierając się na zestawach proponowanych na stronie można wywnioskować że 8GB ramu jest wystarczająca (dopiero w zestawie za blisko 5k zaproponowano 16GB), zresztą jaki sens takiej ilości ramu w budżetowym zestawie, którego podstawę stanowi blisko 7-letni procesor i w założeniu GPU ze średnio-niższej półki? 

@Mikelos 

W wot-a to i teraz gram bez problemu, a w resztę tytułów też coś pogrywałem, więc jeśli tylko tyle bym uzyskał to szkoda się z tym bawić. 

Edytowane przez BLiT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale gtx1060 (nieważne która wersja) nie ma chyba najmniejszego sensu do tej platformy. 

A człowiek nic nie napisał, że używa tego sprzętu do pracy. Bo do pisania maili czy przeglądania netu to pewnie jeszcze na dłuższą chwilę ta konfiguracja wystarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 to z drugiej strony kupno 1050 ti 4 bo nizej nie warto schodzic ze wglefu na ilosc vramu traci sens jesli zmienisz platforme do i5 6500 jest za slaba

2 zapotrzebowanie na energie to nie wszystko seria pure power to raczej do kompow biurowych to juz lepiej kupic tani xfx na seasoniku niz polegac na oem od hec

3 sa juz gry wymagajace >8gb ramu wiec jak to ma pociagnac kilka lat to 16 staje sie rozsadnym minimum a kwestia ilosci ramu w zestawach podyktowana jest znacznymi podwyzkami cen zestaw z mojego zestawu 2x16 podrozal z 750 na 1100

bylbym zapomnial mam nadzieje ze monitor ma cyfrowe wejscie sygnalu nowe karty nie daja juz sygnalu analogowego

bylbym zapomnial mam nadzieje ze monitor ma cyfrowe wejscie sygnalu nowe karty nie daja juz sygnalu analogowego

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@robertsup

Niestety Twoje wypowiedzi nie są dla mnie pomocne bo ja chcę kupić "Audi A3 za 20k" a Ty proponujesz żebym dołożył "trochę" do "A4 z salonu" (taka analogia motoryzacyjna)

@TSRules

Może coś z tego będzie, tym bardziej że każda z kart nad którymi się zastanawiałem jest wydajniejsza od HD7870, a PII 965 ma w stocku 3,4G, ewentualnie podbiję mojemu napięcie i bujnę go do 3,8(na tyle max chodzi stabilnie), chociaż chyba zatrzymam się na 3,5G. 

 

To teraz zostaje problem wyboru grafiki GTX 1050Ti , jest najnowszy, najoszczędniejszy, pewnie najdłużej będzie miał wsparcie w sterownikach, jest to wydatek rzędu 800-900zł, z kolei najstarszy GTX770 powinien oferować podobną wydajność w cenie 600zł, ale ma o połowę mniej vramu i pewnie w każdych kolejnych sterach będzie coraz bardziej pomijany. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem przyzwyczajony do ciszy ze strony kompa i nie przeszkadzają mi normalne dźwięki jego pracy, więc chłodzenie nie musi być jakoś nadzwyczajnie ciche. Palit wydaje się ciekawy, ale niestety nie ma go w x-komie, a jakoś się już przyzwyczaiłem do tego sklepu. Chociaż może się skuszę na zakup wysyłkowy. Dziękuję wszystkim za porady, dowiedziałem się wszystkiego co mi było potrzebne.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...