Skocz do zawartości
salata

GTX 1060 6GB is i5-2400 - moja subiektywna opinia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
podziele sie paroma subiektywnymi wrazeniami po ostatnim upgradzie, jaki sobie sprawile do swojego HTPC. Okazyjnie trafilem (bo za okolo 1130) nowego ASUS ROG Strix GeForce GTX 1060. Jako, ze poprzedni Radeon 7950 mnie zaczynal mocno denerwowac, to sie skusilem na zakup nowej karty graficznej zamiast wydawac pieniadze na PS4. Na komputerze i PS3 kupka wstydu rosnie z wyprzedazy na wyprzedaz, wiec inwestycja w nowa konsole mijala sie z celem. Szczegolnie, ze zalezy mi na stabilnych 60fps w grach. XFX 7950 3GB nie mogl juz tego zaoferowac, bez zauwazalnie zmniejszonej jakosci wyswietlanej grafiki.

 

HTPC mam dosyc leciwy i dziala on na plycie mATX intela, i5-2400 ze stockowym wentylatorem (zbyt leniwy jestem na instalacje Macho), 8GB mieszanego DDR3 (chyba 1600), Vertex4 120GB i 2xHDD WD RED RAID-0 oraz starym, ale jarym zasilaczem Corasair HX750 wylowionym na promocji w podrozy sluzowej. Wszystko to wymieszane we wnetrzu Fractal Design Define Mini. (Tak macho sie miesci w tej budzie zostawiajac okolo 3mm luzu). Obraz podawany jest na 65" TV FHD od Samsunga (seria H6400) poprzez starenki juz amplituner AV - H/K AVR 255. 

 

Po pierwsze: kultura pracy: 7950 od XFXa w porownainu do 1060 dzieli przepasc. 1060 jest lepszy pod kazdym wzgledzie. CIchszy ze 3 razy. Chlodniejszy 2 razy, az sie chce go podkrecac, czego pewnie szybko nie sprobuje, bo roznca w fps bedzie miala dla mnie marginalne znaczenie. Wentylatory podczas gry i benchmarku (jedynego jaki zrobilem, aby miec porownanie przed i po) pracowaly prawie zawsze na maksa utrzymujac tmperature  ponizej 92C. Teperatura GTX1060 nie przekrfoczyla po katowaniu 55C. OK, XFX byl fabrycznie podkrecony do 925MHz, ale i tak temperatura pracy troche za wysoka jak dla mnie, chociaz nic sie z karta i obrazem nic nie dzialo.

 

Po drugie: Wyglad i montaz. 1060 jest olbrzymi. Musialem wyciagnac dodatkowe sanki na dyski, aby sie zmiescil. Nieuzywane, ale... XFX jest sporo mniejszy. Mial 2 wentylatory i minimalistyczny / monolityczny wyglad. Asus przeciwnie. Z tymi pulsujacymi diodami wyglada odpustowo i troche siermieznie. Obudowa jednak bedzie zamknieta, wiec problemu nie widze. Wagowo to GTX od ASUSa jest znacznie ciezszy od XFXa. Po 7950 myslalem, ze nowa karta bedzie wymagala podobnego zasilania. GTX jest znacznie mniej prodozerny, bo wymaga tylko jednej 8 pinowej wtyczki PCI-EX. Tutaj duzy plus, bo w malej obudowie ciezko jest poprowadzic odpowiednio kable, aby nie utrudnily cyrkulacji mimo 2 wentylatorow ustawionych w schemacie push-pull.

 

Po trzecie: sterowniki: Kolejna przewaga nvidii. Niestety w AMD nie potrafia odpowiednio ich napisac, bo albo sie wieszaja albo powoduja dropy w plynnosci. Mojej ostatnie 2 karty to byly 7850 i 7950. Wsparcie dla linuxa to nieporozumienie  przypadku AMD. W windowsie miewalem czesto restarty sterownikow (Wyswietlacz odztskal sprawnosc...). Co do funkcjonalnosci to obydwie karty podobnie. GTXowi jednak chwile potrwalo, aby sie dogadal z moim starym AVR, ale po drugim restarcie komputera wszystko ladnie zaskoczylo i zniknal komunikat "Copy Protected Input ". Z radeonem nie bylo takich jajec. Moze kwestia barku obslugi HDCP 2.2 przez stary AVR, moze co innego. Wsystko jednak ruszylo i obecnie dziala jak  powinno.

 

Po piate i najwazniejsze: wydajnosc w parze z takim strarym procesorem jak Sandy Bridge i5-2400. Podczas benchmarkow w obydwoch przypadkach obciazenie GPU 99-100%, wiec nie ma mozwy o zadnym ograniczaniu karty przez procesor. Uzycie CPU wygladalo jak ponizej:

 

R7950: ~30%

GTX1060: ~ 55%

 

GTX moze mie wiekszy narzut na CPU, albo to wynik przyrostu wydajnosci. Aby jednoznacznie i miarodajnie okreslic, musialbym przetestowac na tym zestawie RX480. Na co nie mam czasu ani checi.

 

W benchmarkach roznica jest prawie dwukrotna, na takich samych ustawieniach graficznych. FHD, high, 4xAA+ tesselacja. Radeon uzyskal prawie 1250 a GTX1060 ponad 2500 punktow (Heaven). Malo czy duzo, to pojecia nie mam, ale plynnosc i jakosc obrazu zdecydowanie na plus w GTXie (94 vs 48 fps) . W grach przyrost wydajnosci troche mniejszy, bo srednio 60%. Wszystkie gry na ktorych mi zalezy  dzialaja na FHD i smigaja co najmniej z 60fps (maksymalne ustawienia graficzne). Obecnie jednak i tak mam ustawiony hamulec (V-Sync On). Podczas gier uzycie CPU jest wieksze i z R7950 i5 byl wykorzystywany w okolicach 60% z GTX1060 uzycie CPU nie przekracza 75%. Wzrost wydajnosci jest jednak zauwazalny. Jakosc obrazu takze sie poprawila i co mnie mile zaskoczyko, to dobra robota w wykonaniu GTX'a jezeli chodzi o skalowanie obrazu. Kilka testow dla 720p i 900p ukazalo, ze w tym ostatnim trybie utrata jakosci jest pomijalna, a sam obraz wydaje sie miekszy. Szczegolnie jak sie siedzi 3,5 m od ekranu. 

 

Podsumowujac, to nie spodziealem sie takiej roznicy w jakosci. Jednak technika idzie naprzod i nie ma co trzymac sie pazurami sprawdzonych acz starych rozwiazan. Nowsze i sprawdzone sa lepsze. Podobnie mialem kiedy wymieniaem TV plazmowy na LCD okolo rok temu. LCD pod kazym wzgledzie wypadl lepiej. Podobnie, a nawet moze barzdiej to widoczne bylo, wymieniajac  R7950 na GTX 1060. Czesto przy zakupach elektroniki kieruje sie wspolczynnikiem cena/jakosc. Tutaj GTX idealnie sie wpasowal.

 

Radeona nie pozbywam sie do konca i nie ma powodu do zaloby. Zostanie on przygarniety w stacjonarnym komputrze dzialajacym na i7-2600K (nie podkreconym, mimo potencjalu, bo plyta mATX,od Asrocka nie potrafi ustawic odpowiedniego offsetu, chociaz duza plyta to potrafi, a roznica to brak literki "m" w nazwie).

 

Jak ktos ma jakies pytania to posaram sie odpowiedziec, mimo ograniczonego czasu.

 

Pozdrawiam

Salata

 

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podczas gier uzycie CPU jest wieksze i z R7950 i5 byl wykorzystywany w okolicach 60% z GTX1060 uzycie CPU nie przekracza 75%.

 

W tych co testowałeś miałeś max 75%, ale są gry jak Mirrors Edge Catalyst, Assassins Creed Syndicate, Batman Arkham Knight, Crysis 3, Mafia 3 i pewnie kilka innych się znajdzie które potrafią obciążyć i5 3570@4.5GHz w 100% przy GTX1060 @2152/9400 z Vsynch na 60FPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kilka innych się znajdzie które potrafią obciążyć i5 3570@4.5GHz w 100% przy GTX1060 @2152/9400 z Vsynch na 60FPS.

 

Jednak czy to przypadkiem nie zależy o ustawionej dokładności renderingu? (np. 1920x1080 z 4xAA+8xAF = mniejsze obciążenie CPU wzgl GPU vs 3840x2160 z 8xAA+16xAF = stosunkowo bardziej obciążone GPU)

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak czy to przypadkiem nie zależy o ustawionej dokładności renderingu? (np. 1920x1080 z 4xAA+8xAF = mniejsze obciążenie CPU wzgl GPU vs 3840x2160 z 8xAA+16xAF = stosunkowo bardziej obciążone GPU)

 

Też mi się tak zdaje. Ale posiadam tylko ułomne GTX 970 @ 4670K więc mogę błądzić [;

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tych gier co napisales, to moze Batman by mnie interesowal, ale optymalizacja tej gry na PC jest skopana na maksa, wiec majac wybor raczej pozycze od znajomego PS4, niz sie bede meczyl grajac w to na PC. Lub kupie Scorpio w przyszlym roku. Crysis 3 w 1080p i wszystkim na maksa AA+AF dziala bardzo plynnie, wiec nie narzekam. Coraz wiecej tytulow bedzie umialo o wiele bardziej wykorzystywac wszystki rdzenie, ale poki plynnosc jest zachowana nie bede rozpaczal ze zamiast 60 wyciagam 50 fps w najnowszych produkcjach, chociaz Doom mi dziala 1080p/8xAA/16xAA w ponad 70 fpsach (srednio). Jest wiec gi nawet na takim "archaicznym" CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak czy to przypadkiem nie zależy o ustawionej dokładności renderingu? (np. 1920x1080 z 4xAA+8xAF = mniejsze obciążenie CPU wzgl GPU vs 3840x2160 z 8xAA+16xAF = stosunkowo bardziej obciążone GPU)

 

Zgoda, ale GTX 1060 to nie jest odpowiednia karta do 4AA poza kilkoma wyjątkami typu nowy Doom jeśli chcemy utrzymać średni FPS na poziomie 60 i powyżej. Gry o których wspominałem miały ustawienia MAX w FHD bez AA.

 

Z tych gier co napisales, to moze Batman by mnie interesowal, ale optymalizacja tej gry na PC jest skopana na maksa, wiec majac wybor raczej pozycze od znajomego PS4, niz sie bede meczyl grajac w to na PC. Lub kupie Scorpio w przyszlym roku. Crysis 3 w 1080p i wszystkim na maksa AA+AF dziala bardzo plynnie, wiec nie narzekam. Coraz wiecej tytulow bedzie umialo o wiele bardziej wykorzystywac wszystki rdzenie, ale poki plynnosc jest zachowana nie bede rozpaczal ze zamiast 60 wyciagam 50 fps w najnowszych produkcjach, chociaz Doom mi dziala 1080p/8xAA/16xAA w ponad 70 fpsach (srednio). Jest wiec gi nawet na takim "archaicznym" CPU.

 

Część gier "siedzi" mocno na GPU, cześć na CPU. Przytaczany Crysis 3 na mapie Welcome to the Jungle nie wyciągnie na tym CPU nawet 50FPS ale w pozostałych mapach tak.

 

Fakt, że Batman od strony optymalizacyjnej jest skopany albo inaczej - średnio obciąża GPU, dość mocno CPU i wymaga dużo i szybkiej pamięci i szybkiego dysku - najlepiej SSD.

 

Przy CPU @ 4.2GHz przejście z GTX 960 na 1060 niewiele zmieniło w płynności gry choć wzrósł trochę średni FPS. Przerzucenie gry na SSD wyeliminowało większe szarpanie, mniejsze zostało. Przejście z 8 na 16GB pamięci pomogło w średnim stopniu poprawiając minimalny FPS. Dalsze podkręcenie CPU z 4.2 do 4.5 pomogło w sytuacjach mocno procesorowych - np. długie szybowanie nad miastem. Dodatkowe podkręcenie RAM z 2200 cl10 na 2133 cl8 wyeliminowało większość przycinek. Podczas szybowania FPS spada do 56, obciążenie CPU dochodzi do 100%, VGA 35%. Kręcenie bączków + dużo dymu, CPU 70%, VGA 100% FPS 52. Generalnie podczas normalnej rozgrywki FPS zostaje na 60FPS (Vsynch) i sporadycznie przycina podczas szybkiej jazdy.

 

Generalnie w wielu grach 1060 + i5 @4.2 + 8GB RAM + HDD jest OK, ale są takie mapy, czy sytuacje, że korzystając z mocniejszego CPU, większej ilość szybiego RAMu i SSD eliminuje problemy jakie wynikają z engine gry. Przykładowo w Assassins Creed Syndicate gra na 8GB zaczynała przycinać gdy szybko poruszałem się bryczką + robiąc ostre skręty. 16GB i po problemie, 16GB przydaje się też w pewnych miejscach w Rise of the Tomb Raider. SSD poprawia płynność np Mafii 3 czy COD Infinity Warfare choć FPS zostaje oczywiście tak sam. GTA V też lubi CPU, RAM i SSD. Obecnym config uważam, za niemal optymalnie skonfigurowany jeśli chodzi o gry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja z kolei posiadam i5-2500 też bez K i bez OC oraz 8GB RAM 1333MHz ( w 3 kościach ) i tak się właśnie zastanawiam co jest lepsze do gier typu BF1 -  GTX 1060 6GB czy RX 470 8GB  - co prawda już zamówiłem RX470 ale mogę jeszcze zmienić na GTX 1060 jeśli przy takiej konfiguracji da to lepsze wyniki FPS ( minimalne i średnie ) przy grach pokroju BF1....

 

Naczytałem się już dość sporo odnośnie właśnie GTX 1060 6GB oraz RX 470 i zdania są bardzo podzielone więc mam większy dylemat niestety.... 

Edytowane przez Tranquility

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RX 470 nie jest bezpośrednim rywalem 1060 6GB

 

Tu masz zestawienie 16 gier i wynika z tego, że RX 470 ma średnio o 12,5 FPS mniejszy minimalny FPS od 1060 i o ponad 10FPS mniejszy średni FPS.

 

http://gamegpu.com/test-video-cards/opredelenie-naibolee-bystrykh-i-optimalnykh-reshenij-2016-goda

 

W BF1 sytuacja dla RX 470 jest lepsza, ale dalej przegrywa http://gamegpu.com/action-/-fps-/-tps/battlefield-1-test-gpu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...