Skocz do zawartości
Tapek1

Dysk SSD co jakiś czas wyrzuca BSOD

Rekomendowane odpowiedzi

A więc problem z obecnym zestawem:
MOBO: ASrock Z77 Extreme4 (2012)
RAM: GSkill TridentX 2x4GB 2400 CL10 DDR3 (2014)
Procesor: i5 3570k (2012)
Grafika: Asus GTX670 2GB (2012)
SSD: OCZ Vertex4 120GB (2012)
HDD: WD Black 1TB (2014)
Zasilacz: beQuiet! StraightPower L6 530W. (2010)
Wentylatory: 4x Enermax 120mm, 1x CoolerMaster 200mm
Chłodzenie: Scythe MuGen 3 rev.B z jednym z powyższych wentylatorów (2010)
Obudowa: HAF912 (2012)
System: Windows 7 Pro x64

Wygląda tak - komputer zawiesza się, po około 2-4 minutach wyskakuje BSOD i po restarcie nie wykrywa SSD na którym mam system. Kolejne restarty nie dają nic, rozwiązaniem tymczasowym jest odcięcie zestawu od prądu. Po tymże odcięciu w UEFI wraca SSD, jednak domyślnie jest ustawiany na drugim miejscu w "HDD Boot Priority". Kiedy występuje problem? Odpowiedź - kiedy chce. Najczęściej podczas grania (bo zazwyczaj jak siedzę przy kompie to gram), ale również zdarzyło mi się go zostawić i pojechać na szybkie zakupy, żeby po powrocie zastać czarny ekran informujący o braku bootowalnego nośnika.
Obstawiam dysk, ew. zasilacz albo płytę główną. Minidumpów niestety nie ma, bo zanika dysk z systemem, ale wczoraj na BSOD widziałem coś z "SATA controller".
Warto wspomnieć, że takie same problemy jak obecnie miałem już w przeszłości. Było to w sumie koło roku temu lub więcej i nie pamiętam, jak problem rozwiązałem. Możliwe, że zresetowałem wszystkie te ustawienia OC. Jednak OC nie ma tu chyba wpływu, mam ustawione wszystko na stockowych wartościach od 2 tygodni.
Kilka dni temu padła mi karta graficzna w trakcie gry w Mass Effect (mało wymagająca gra). Dysk wysypał mi się w czwartek i wczoraj . Wczoraj auważyłem, że jeżeli wyłączę zasilacz zanim skończy ładować się UEFI to po włączeniu dysk jest na swoim miejscu i nic w UEFI grzebać nie muszę. Zauważyłęm też, że dopóki nie wyskoczy BSOD to mogę sobie swobodnie grać w Heroes 3, które mam na innym dysku, nie mam jedynie możliwości przejścia do pulpitu.
 
 
Dodam tylko, że pół roku temu podkręcałem RAM (o ile można tak nazwać załadowanie mocniejszego profilu XMP w UEFI) i również sypał mi się komputer. Tyle, że wtedy miałem BSODy i minidumpy ze wskazówką. Ram miałem tak podkręcony już wcześniej i wszystko było w porządku. Przy problemach ram testowałem memtestem przez pół dnia i wszystko było OK.
Ostatnio poleciałem z OCCT.
31324957732_68485dc0d6_t.jpg
31355451151_611153a59d_t.jpg

Czy tak powinny wyglądać prawidłowe wykresy z OCCT? Czy to normalne, że kiedy spada % użytych zasobów to jednocześnie wzrasta napięcie? Poza tymi dwoma wykresami nigdzie indziej chyba nie świruje - nie są to może linie proste, ale nic nie wygląda tak podejrzanie - nie znam się więc ciężko ocenić.
 
 
 
 

Zamierzam wrzucić ten dysk do laptopa, a ten z laptopa do stacjonarki. Obawiam się tylko, że badanie to zostanie zakłócone przez brak odpowiednich sterowników

Edytowane przez Tapek1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sterowniki w sumie nie mają aż takiego wpływu na działanie i stabilność dysku. Standardowy windowsowski  sterownik pod kontroler SATA w lapku powinien starczyć i wykryje dysk SSD. Martwić  się można będzie jak dysk SSD o którym mowa będzie działał dobrze na laptopie. Wtedy w stacjonarce można obstawiać płyte główną lub zasilacz.  Skoro padła karta to tez trzeba się mu przyjrzeć. Zacząłbym od aktualizacji BIOSU płyty głównej jak tego nie robiłeś  jeszcze. Dobrze by było załatwić od kogoś jakiś 500W zasilacz dobrej marki jak Corsair czy XFX i go podłączyć.   Sprawdzić na nim stabilność systemu i podłączyć ów dysk. Nie zaszkodzi też  pożyczyć/kupić kabelek SATA i wymienić go. Dysk oczywiście też do innego portu SATA podłączyć i testować. Jak nie wywali to potem znów swój zasilacz i testować. Jak wywali to moze to być zasilacz. Jak wymiana zasilacz, kabla Sata nie pomoze i dysk dalej będzie się wywalał, a w laptopie nie to raczej na pewno płyta główna. Zasilacz masz co prawda dobrej firmy ale kto wie czy się coś nie spier.. w nim

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

On się sypie w trakcie działania. Nigdy nie znikł na samym rozruchu, zawsze poprzedzone jest to zwiechą i BSODem. Problem w tym, że występuje to różnie - raz się sypnie 2x jednego dnia, znowu do przedwczoraj miałem tydzień spokoju.

Z temperaturami jest ok, robiłem testy OCCT, w max stresie to 90 stopni, ale komp sypie mi się w trakcie grania w heroes, gdzie mam (bo patrzyłem) max 32 stopnie wg. CoreTemp. A sypnął mi się, jak już pisałem, zostawiony w idle na samym pulpicie, bez programów w tle.

Tak jest po pół godziny grania w heroes 3:

31662452426_a0b40a76e7_o.png

 

 

A co do rad Devila, to zamierzam właśnie poprzekładać podzespoły. Dysk przełączałem już na inne porty SATA, ale o zmianie kabelka nie myślałem. wersje UEFI mam najnowszą, update robiony chyba ze 2 lata temu.

 

Komputer tak czy siak kupuję nowy po powrocie z przerwy świątecznej (znaczy MoBo, GPU, CPU, chłodzenie, RAM i zasilacz) ale liczyłem, że moje graty, bądź co bądź z nie najniższej półki, oddam dziewczynie, jej taki procesor i grafika starczyłyby do grania w WoT i Simsy jeszcze przez długi czas. A sam dysk zawiera zadbaną, 4-letnią instalkę Win7, szkoda by było musieć kupować nowy i instalować wszystko od nowa....

Edytowane przez Tapek1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj przełożyłem dyski z powrotem na własne miejsca. Laptop działał niemalże cały ten czas, 3 dni z krótkimi przerwami na restarty. PC już był dużo więcej wyłączony, ale wciąż działał tyle, ile się dało. I nic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...