Skocz do zawartości
Chlopiec

Zakup RAMu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mój obecny zestaw to i7-3770K (bez OC), GTX 970 i 8GB pamięci RAM.

Użyta pamięć to G.Skill Ares DDR3 2x4GB 1600MHz CL9.

 

I teraz mam pytanie. Czy lepiej dokupić do tego co mam 2x8GB pamięci o takim samym taktowaniu i opóźnieniu, czy może szybsze 2x8GB (np. 2133MHz CL10), a obecne pamięci zdemontować?

 

Pozdrawiam,

Edytowane przez Chlopiec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaką masz płytę główną. Jeśli obsługuje dual channel to lepiej mieć 2x8gb. Tak mówią na forach.

 

No tak się składa, że jesteśmy na forum. Płyta główna to AsRock p67 PRo3 (B3). Lepiej mieć 2x8GB niż 2x4GB, ale czy lepiej od 2x8GB + 2x4GB? Czy takie combo może nadal pracować w dual channel?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasada jest taka, że jak byś dokupił 2x8gb 2133mhz i zamontował razem z 1600mhz, to wszystkie będą pracować na 1600mhz.

 

PS. Mam tą samą płytę i procka. Sam ostatnio wymieniłem pamięci i też stałem na rozdrożu.

Dokupić 2x4gb o tych samych parametrach (1600mhz CL8) i pracować 4x4gb, czy wymienić na 2x8gb z wiekszą częstotliwością.

Poczytałem na forach i wybrałem drugą opcję.

Edytowane przez du_gii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasada jest taka, że jak byś dokupił 2x8gb 2133mhz i zamontował razem z 1600mhz, to wszystkie będą pracować na 1600mhz.

 

PS. Mam tą samą płytę i procka. Sam ostatnio wymieniłem pamięci i też stałem na rozdrożu.

Dokupić 2x4gb o tych samych parametrach (1600mhz CL8) i pracować 4x4gb, czy wymienić na 2x8gb z wiekszą częstotliwością.

Poczytałem na forach i wybrałem drugą opcję.

 

A wariant pośredni, czyli 2x4GB 1600Mhz + 2x8GB 1600Mhz ma tutaj jakiś sens?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie, czy jest Ci potrzebne tyle ramu? Wejdz sobie w "menadżer zadań" (ctrl+alt+del) podczas czynności które wykonujesz na kompie i zobacz czy wykorzystujesz już te 8gb które posiadasz.

 

Wysłane z mojego HTC One M8 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez du_gii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamięci tyle nie potrzebuję to wiem na pewno. Ale zastanawia mnie czy 24GB 1600MHz nie będzie zwyczajnie bardziej wydajne od 16GB 2133Mhz. Zawsze to kilka złotych taniej bo te 2x4 już mam. Przeznaczenie komputera to głównie granie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też stałem niedawno przed tym dylematem. Miałem 2x4GB, zamieniłem na 2x8GB. U mnie Win 10 Anniversary na 8GB często zdawał się powolny (pomimo SSD) - choć to pojęcie względne. Na 16GB zachowuje się jak Win 7 na 8GB czyli śmiga. Może to problem, że dawno systemu świeżego nie stawiałem, a może tak po prostu jest. i3770K którego masz, dostają skrzydeł po OC w połączeniu z szybką pamięcią. Do poczytania: www.eurogamer.pl/articles/czy-nadszedl-czas-by-pozegnac-sie-z-core-i5-2500k W części gier minimalny i średni FPS pójdzie w górę, w innych będzie bez zmian.

Ja swoją zabawę zacząłem od 2x4GB 2133@2200 cl10-12-11-30 1T i zakończyłem na 2x8GB 1866@2133 cl8-8-9-24 1T. Wbudowany test WinRARa dał wyniki 6150KB/s vs 6950KB/s. Ponadto 4GB kostka może być wolniejsza od 8GB też ze względu na budowę. 8GB są zawsze double-sided, dual rank, natomiast część 4GB jest single rank, a te są wolniejsze http://overclocking.guide/wp-content/uploads/2014/12/1080p_single.png

Zwiększenie 16GB do 24GB nie przyniesie korzyści jeśli nie zajmujesz się modelowaniem 3D.

Edytowane przez epoxer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczekaj jeszcze tydzień z zakupem będa lepsze ceny :)

 

Chyba zakupię pamięć w okolicy początku stycznia; przed świętami już raczej by nie przyszły, a tak  to będę miał parę dni na znalezienie czegoś na poziomie.

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi i temat można zamknąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...