Skocz do zawartości
Letho1985

Nowe sterowniki 16.12.1 problem z OC R9 290X

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

 

Mam taki problem, że od kiedy zainstalowałem nowe sterowniki od amd mam znacznie utrudnione oc karty, dodam że już je odinstalowałem (kilkanaście  razy) i też kilkanaście razy zainstalowałem te, nowsze jak i starsze sterowniki które miałem wcześniej używając przy tym programów do destalinizacji sterowników.

 

Karta to MSI R9 290X Lightning, stworzona do OC a teraz mam z tym, problem.

 

Zacznę może od tego że do OC używam programu MSI Afterburner, mam zapisanych 5 profili, i tak jak wcześniej karta była stabilna jak skała na profilu z 0mv 0 Power limit i taktowania 1100/1500

i +20mv 1100/1600 tak teraz muszę zrobić +50mv by karta chciała w ogóle zrobić 1100/1500  i tak nie zawsze jest stabilnie i czasami robi się czarny ekran czyli pamięć chyba nie dostaje papu a innym razem jak tylko zaakceptuje OC na ekranie zaczynają skakać poziome paski. A innym razem jest stabilnie.

A potrafi być tak że robię oc  powiedzmy 1100/1400 odpalam grę a karta zostaje na standardowych taktach lub tak jak by w ogóle nie wchodził w 3D tylko zostawała w 2D 300/150MHz.

 

W innych programach do OC podobnie to wygląda niestety

 

I wcześniej miałem tak że taktowania po oc ustawione na sztywno karta trzymała cały czas a teraz karta nie trzyma taktowań.

 

Zna może ktoś rozwiązanie tego problemu?

 

Z góry dzięki za pomoc.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie nic się w kontekście oc/stabilności nie zmieniło, wsio hula jak wcześniej, z tym że mam wgrany bios z wbitym oc i obniżonym napięciem w spoczynku - HawaiiBiosReader :).

Co do niestabilności to czarny ekran - dokładnie memki, rdzeń to białe "kszoki" i wywalenie sterownika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie nic się w kontekście oc/stabilności nie zmieniło, wsio hula jak wcześniej, z tym że mam wgrany bios z wbitym oc i obniżonym napięciem w spoczynku - HawaiiBiosReader :).

Co do niestabilności to czarny ekran - dokładnie memki, rdzeń to białe "kszoki" i wywalenie sterownika.

 Tyle że Ja mam 2 biosy i po przełączeniu na drugi to samo.

Pewien nie jestem ale myślę że problem jest w tym że, pamięci dostają za mało V, Taktowanie wzrasta na pulpicie a dovoltowanie nie wzrasta na tyle by utrzymać stabilność i wywala black screena.

 

A jak wygląda u kolegi OC, tzn. po załadowaniu profilu zegary idą na tyle ile w profilu jest zapisane i tak  sztywno zostają w 2d i 3d czy tez dopiero pod obciążeniem wzrastają ?

Bo u mnie wcześniej trzymały cały czas sztywno a teraz nie i nie wiem co się zmieniło. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... może po prostu nastąpiła zwyczajna degradacja procesora (i/lub układów pamięci) karty? Skoro czytałem o takich zjawiskach w przypadku CPU, to nie zdziwiłbym się, gdyby efekt występował też na GPU. R9 290X to nie najnowszy model, więc pewnie już jakiś czas pracuje, a do tego widać, że ją podkręcasz, więc zdecydowanie obstawiam degradację.

 

Jest jakaś szansa, że pasta między GPU i/lub pamięciami a chłodzeniem się "zestarzała", ale w tym przypadku musiałyby skoczyć temperatury, o czym nie wspominasz (inna sprawa, że karty graficzne nie mają czujników temp. na każdej kostce pamięci, wiec jako użytkownik kontroli za bardzo ich temperatur nie masz).

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie nastąpiła. Ja też na nowych sterach nie jestem w stanie podkręcać mojej. Znany problem z bugiem pamięci zostających na 150MHz na sterownikach 16.12.1 oraz nowszych 16.12.2 w przypadku 290/290x/390/390x. Krzaki wysypują się na ekran. Trzeba czekać na fixa albo łatwiej wrócić do poprzednich sterowników 16.11.5.

 

Jak masz czas to możesz sobie poczytać komentarze: https://www.reddit.com/r/Amd/comments/5jf8zq/radeon_software_crimson_relive_edition_16122/

Edytowane przez GeMtin1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

30 min. Obciążania karty przez wieśka 3 spójrz na temp i obroty wentylatorów, gtx 970 przy mojej karcie może się schować więc  temp na 100% nie.

Kwestia degradacji, ale dlaczego ta degradacja nastąpiła od razu po zmianie sterowników na nowsze?

I dlaczego jak dowalę +100mv  karta może działać stabilnie przez kilka godzin gry w wieśka na OC 1150/1600?

Według mnie coś ogranicza podbijanie napięcia przez kartę, tak jak by dostawała tyle papu by działać stabilnie ale nic więcej.

Ale co najdziwniejsze jeśli kiedyś bym doładował +100mv to karta przy takim oc przekroczyła by 75*C a teraz dobija do 72 i max napięcie to 1.258 a wcześniej na pewno by przekroczyło 1.3 przy takim oc i na pewno byłoby to sztywne oc które niezależnie od sytuacji trzymałaby taktowania.

A teraz pamięć jest sztywna na 1600 a zegar rdzenia sobie skacze od 1000 do 1150 MHz tak jak by karta miała boost a go nie ma.

 

To jakby te nowe sterowniki i funkcje zarządzania energią dużo pozmieniały i gdzieś się to zaszyło i nawet reinstalacja nic nie zmienia,

Tak jakby zapisane w biosu ustawienia kart zostały zmienione.

 

P.S.

Karta ma 8-9 miesięcy i jeszcze 30 miesięcy gw.

 


Nie, nie nastąpiła. Ja też na nowych sterach nie jestem w stanie podkręcać mojej. Znany problem z bugiem pamięci zostających na 150MHz na sterownikach 16.12.1 oraz nowszych 16.12.2 w przypadku 290/290x/390/390x. Krzaki wysypują się na ekran. Trzeba czekać na fixa albo łatwiej wrócić do poprzednich sterowników 16.11.5.

 

Jak masz czas to możesz sobie poczytać komentarze: https://www.reddit.com/r/Amd/comments/5jf8zq/radeon_software_crimson_relive_edition_16122/

Dzięki bardzo za pomoc.

Masz za to browara :wink2:

Edytowane przez Letho1985

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...