Skocz do zawartości
Kenoid

Asus P8Z68-V GEN3 - niemożność podkręcania

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, mam dziwny problem, może niektórzy z was będą mogli mi pomóc.

 

Słyszałem, że każda płyta z chipsetem z68 obsługuje podkręcanie - dlatego kupiłem sobie Asusa P8Z68 v gen3. Nie jest to wersja PRO ale i tak czytałem o niej dobre opinie. Po złożeniu sprzętu do kupy i zainstalowaniu os chciałem wykręcić i2500k ale okazało się, że w uefi w ogóle nie ma opcji zwiększania mnożnika. Po uruchomieniu biosu i przejściu do advanced mode w karcie oc widzę tylko to:

 

20161226_151856.jpg

 

Po wejściu do cpu power management widzę coś takiego:

 

20161226_182040.jpg

 

W zakładce "Advanced" też nie znalazłem nic na ten temat.

 

Dodatkowo gdy ustawięc cokolwiek w tej płycie, np. jakieś proste zmienienie profilu z "normal" na "asus optimal" to komp po prostu się nie uruchamia i muszę resetować cmos. Dalej - mam pamięci goodram GR1600D364L9/8GDC - one mają 1600 mhz ale płyta wykrywa je jako 1333 mhz. Po zmienie prędkości w biosie na 1600 komp znowu nie startuje i znowu muszę wracać do domyślnych ustawień.

 

Ktoś ma jakieś pomysły jaka może być przyczyna takiego zachowania?


I jeszcze jeden screen - to pierwsze co widzę po wejściu do uefi:

 

20161226_151926.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CPU ratio na drugim screenshocie to przeciez mnoznik. W kwestii RAMu, zapewne trzeba recznie ustawic timingi bo domyslnie ustawia zbyt niskie. Mozliwe, ze ustawienie nieco wyzszego napiecia tez bedzie potrzebne, kwestia eksperymentow. Resetowac ustawien tez nie powinienes musiec bo z tego co pamietam plyta po 2-3 nieudanych probach startu po zmianie tego typu parametrow w EFI sama wraca do ustawien domyslnych.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...