Skocz do zawartości
PulitoPc

Router za 200/300 z możliwością podłączenia telefonu.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! Szukam routera dla moich rodziców. Kompletnie się na tym nie znam, wiem jedynie, że ten obecny ma "sloty" na kable internetowe (te z wyjściem RJ-45) + są jeszcze sloty podpisane "telephone" (RJ-11)  i tam jest jeden kabel wpięty. Szukam urządzenia z bdb zasięgiem, który obsłuży internet o prędkości 100 mb s. Fajnie jakby udało mu się obsługiwać +5 urządzeń. Dobry zasięg to podstawa, i tutaj będzie w 2 poziomowym mieszkaniu o metrażu 100m2.


Dzięki za pomoc.


Tutaj zdjęcie jak wygląda obecny router.


http://www.fotosik.p...81b7f1cc162fc48


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdy w życiu nie korzystałbym z routera dostawcy internetu, zwłaszcza z WiFi.

- Provider ma możliwość zdalnego zarządza nim

- Soft jest często dziurawy, hasła proste i często wyciekają

- Wszystkie aktualizacje softu etc. przychodzą po miesiącach

 

W ostatnich latach było wystarczająco dużo afer, by tego nie robić,  Pewnie robią też na nim Wifi dla gości, które i tak włączą przy pierwszej okazji. A providera wystarczy poczytać niebezpiecznka lub zaufaną trzecią stronę.

 

Kupić dowolny router wifi, podpiąć NATem za routerem providera. Na routerze providera wifi wyłączyć, jak się da, ewentualnie zostawić je na zasadzie "dla gości". Providerów pytać zawsze, czy oferują sam modem (coraz rzadsza możliwość). Dwa routery to dużo większe bezpieczeństwo i swoboda kosztem kilku KWh rocznie. Routerom dużych providerów typu UPC, TPSA, Vectra mówimy nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zarządzanie routerem własnym rozumiem, ale co da dodatkowy router, skoro tak samo można się wbić na router od dostawcy?

 

Mam compala od upc i działa on zaskakująco dobrze, a wcześniej miałem dwa inne i to była kpina jeśli chodzi o działanie, dobrze, że tryb bridge był dostępny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz:

1. routerem dostawcy ma możliwość zarządzania dostawca - nawet, jeżeli Ty masz dostęp do jego konsoli, zmienisz hasło etc - to oni mają hasło serwisowe, mogą zdalnie aktualizować oprogramowanie, zmieniać ustawienia etc. 

2. dostawcy nie dbają o bezpieczeństwo w tym sensie, że znalezione dziury łatane są po miesiącach, o ile w ogóle, hasła serwisowe są wspólne dla tysięcy urządzeń lub mają część stałą+fragment adresu MAC. Ponieważ mają takich urządzeń naście/dziesiąt tysięcy, to jakakolwiek dziura wykryta w oprogramowaniu z automatu dotyczy kilkunastu/kilkudziesięciu tysięcy użytkowników, więc grupy hackerskie/crackerskie mają po co się bawić. 

3. W momencie, gdy ktoś ma dostęp do Twojego routera, ma dostęp do Twojego LAN, twoich komputerów, udziałów sieciowych bez hasła etc. Może podmienić Ci DNS, w ograniczonym zakresie przekierowywać określone adresy na fejkowe strony na swoich serwerach, nawet bumpować SSL. 

 

Było masę przypadków, kiedy ludzie przez dziurawe routery UPC potracili dziesiątki tysięcy zł. Sam kilka/kilkanaście miesięcy temu w jakimś temacie na forum wchodziłem komuś na router UPC - choć nie podał do niego hasła - i zmieniałem mu lewe DNS i ustawienia pozwalające na wejście osobom niepowołanym. Sam z nudów oglądałem kiedyś zdjęcia ze ślubu sąsiadów, choć wcale mi ich nie pokazywali, bo dostanie się do ich LAN zajęło mi jakieś 5s (wszedłem pierwszym hasłem, jakie podałem). Dodaj do tego znane dziury w windows i bez problemu mógłbym zostać administratorem wszystkich ich komputerów, poinstalować im SSL proxy bumpery.

 

Wstawiając swój router z NAT za router dostawcy, konfigurując na nim swoją adresacje LAN i DNS powodujesz, że w razie wpadki w niepowołane ręce dostaje się tylko router dostawcy, czyli tylko Twoje łącze internetowe - ale nie Twój LAN i wszystko, co w nim jest. Przejdziesz przez router dostawcy i napotkasz drugi, sieć za nim jest już dla Ciebie nieosiągalna. 

 

To, jak działa router, a jak jest bezpieczny, to dwie różne sprawy. Może być szybki i stabilny, ale dziurawy jak sito. A router jest jedynym, co stoi pomiędzy twoimi urządzeniami - więc Twoimi pieniędzmi, prywatnością etc a Internetem i dopuszczanie, aby ktoś inny miał jakąkolwiek możliwość zarządzania tym to po prostu w najlepszym wypadku duża nieroztropność (nazwijmy tak eufemistycznie głupotę)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, rozumiem twój punkt widzenia, ale skoro ktoś ma dostęp do mojego routera od UPC, to ma też dostęp do tego co leci przez sieć, więc minimalnie więcej zachodu i tak dostanie się za mój router. Tak przynajmniej mi się wydaje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kable od internetu - czy to skrętka, czy koncentryk, dostępne są dla każdego na korytarzu, w piwnicy czy skrzynce TPSA. 3G/4G lata sobie w powietrzu. Każda istotna strona jest szyfrowana SSL, więc mały ból. Za 3-4 prawie wszystko będzie chodzić na SSL. Natomiast nie ma w tym nic specjalnie ciekawego, w porównaniu z tym, co jest jak przejdziesz przez NATa na domowym routerku. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...