Skocz do zawartości
tobexor

Problem z HDD w macierzy RAID 0

Rekomendowane odpowiedzi

 Witam mam problem z dyskiem HGST Z5K500 500GB który jest w RAID 0 z Toshibą MQ1AB.

Problem mam taki że od jakiegoś czasu dysk hitachi zaczął wariować, tzn. piszczy stęka pika jakby miał głowice zardzewiałe.Niby nic oprócz tego przez długi czas mu nie było wszystko działało stabilnie czasami sobie popiszczy i popika i przestaje ale dziś robił to 5x mocniej 
i głośniej,więc zrobiłem restart i klop. Raid wstał dopiero za 2 razem a sam system za 5 razem to były moje pierwsze bluescreeny w Windows 10 :D. po tym zauważyłem spadek w crystal mark w porównaniu z poprzednim miesiącu.RAID 0 uważany jest za bardzo delikatny jednak że miałem problem z PC gdyż podczas działania pc zasilacz odłączał zasilana tak z 2-3 razy dziennie i mimo tego nie straciłem żadnego pliku ani nic, macierz stała nienaruszona tylko no właśnie to chyba dobiło ten dysk. Nie ma żadnych bad sektorów jedynie co to zwiększyła się liczba 150ms  w MHDD
1 Sprawa jest taka czy da się to jakoś naprawić wiem niby że dysków się nie otwiera ale już raz to robiłem i działał normalnie?
2 Czy dysk może wypikiwać błędy tak jak mobo bo ten GHST chyba właśnie to robi równomierne pikanie.
3 Nie stać mnie na SSD więc mam tanio dokupienia używany 2 letni SSHD za 150zł 1TB z 8gb flash ? Czy w tym dysku flash zużywa się tak samo jak w SSD ? 
 
Druga sprawa dotyczy dysków samsunga tak czysto z ciekawości
mam samsung'a SP1603C i HD160JJ
w tym jj po długim okresie w kartonie po podłączeniu dosłownie wybuchł jeden element (dało bardzo dużo duszącego dymu XD)
o dziwo dysk działa normalnie bez bad sectorów transfery są takie same i teraz takie pytanie od czego był ten element 
 
tu filmik z HGST 
a tu foto z samsungami 
a tu crystal mark 
transwer spadł z 230 read i 208 write 
natomiast w drugie tabeli poprzednio było i read i write ponad 2.3 
potem było ponad 170
a na końcu wszystko powyżej 2,5 
więc spadek jest 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozbrajają mnie tacy ludzie .

 

Nie stać go na SSD a za 150 zł kupuje używane SSHD o którym praktycznie nic nie wiadomo .

 

SSD 120-128GB można dostać za nie wiele więcej a wydajność sporo lepsza niż na SSHD czy RAID 0 z klasycznych HDD .

 

Jak siada dysk w RAID 0 to problem jest z całą macierzą , zrzuć dane na inny dysk i rozłącz macierz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

znajdź mi ssd 1tb za 150zł 

ten SSHD Seagate ST1000DX001w i ma przepracowane podobno 483 godziny 

tak wiem SSHD to nie SSD 

ale sama macierz z transferem na poziomie 230mb mi spokojnie wystarczała 

takie pytanko jak by działała macierz na SSHD? 

moge kupić dwa takie za 250zł jako zestaw tylko ten drugi  ma już ponad 900h co chyba wcale nie jest jakoś dużo 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...