Skocz do zawartości
el caco

XUB2792QSU-B1 - ktokolwiek widział, ktokolwiek wie

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

Pod koniec grudnia pokazał się taki wynalazek https://iiyama.com/gl_en/products/prolite-xub2792qsu-b1/.

 

27" IPS

2560x1440@70 + freesync

flicker free

1.07 miliarda kolorów (8bit+FRC ?)

 

Czy ktoś może położył już swoje łapki na takim?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, narazie niestety nie ma testów ani zadnego unboxingu tego monitora. Sam się do jakiegoś 27 wqhd przymierzam i tez mam na oku ten model

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie parametrami przewyższa Della U2715H, a jest od niego tańszy. Obydwa mają dobrą, regulowaną podstawke także gdzie jest haczyk

No i w moim wypadku mając karte od czerwonych tak średnio wypada kupowanie monitora bez freesync'a

 

Problem w tym że bez testów nie dowiemy sie jaki ma lag czy podświetlenie. Może PRAD albo tftcentral go podchwycą to sie troche wyjaśni.

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten dell to stara padaka jest. Jezeli ci nie przeszkadza brak regulowanej podstawy to asus mx27aq ma świetne opinie na Newegg, ale nieco ponad 2k kosztuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta podstawka i brak vesa w cenie ponad 2k to jakiś ponury żart ze strony asusa.

 Ciężko coś kupić bo kurs dolara robi swoje. Pare lat temu za 2.5k można było dorwać dobre EIZO.

 

EDIT:

Mamy marzec, a testów jak nie było tak nie ma.

Dowiedziałem się tylko że monitor ma matryce od AUO i jest to 8bit+Hi-FRC

Edytowane przez el caco

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tak, monitor mam od 3 dni u siebie.

 

KOLORY:

Sprawdzałem go na http://www.lagom.nl/lcd-test/ i jakichś większych anomalii nie dostrzegam. Ustawiłem jasność na 0 a kontrast na 60 i wszystkie kwadraty w "Black level" i "White saturation" są widoczne. Gradienty płynne. Pełne 8bit (+FRC) robi swoje.

 

ROZMYCIE:

W teście https://www.testufo.com/#test=eyetracking wypada tak:

Overdrive wyłączony: widać smużenie - jest bardziej widoczne niż na 2209wa; test roślinności w grze (crysis) - przy szybkich ruchach charakterystyczne gubienie detali

Overdrive na +1: duża poprawa; test roślinności - w zupełności zadowalające, trzeba się specjalnie przyglądać żeby je zauważyć

Overdrive na +2: tutaj jeszcze bardziej zmniejsza się smużenie ale pojawia się duszek - odradzam tą opcje

 

Na ustawieniu +1 jest dobrze. Sprawdzę jeszcze czy nie rośnie input lag ale wstępnie polecam ustawić na +1 i zapomnieć.

 

PODŚWIETLENIE:

Jest dobrze. Na oko ekran wydaje się równo podświetlony. Brak duszków/chmur/obłoków. W prawym górnym rogu jest bardzo lekkie wyciekanie czerni widoczne tylko przy wyświetlaniu czarnej planszy. W starym 2209wa było z tym gorzej. Srebrzenie oczywiście jest - to IPS.

 

LOSOWANIE LOTTO:

Trafił mi się uszkodzony sub-pixel. Jest jednak w takim miejscu (3 piksele od dolnej ramki), że zastanawiam się czy zwracać. Widać go tylko na czarnym tle jeśli się przypatrzy z bliska (Viva la 1440p).

No i teraz najgorsze. W moim egzemplarzu prawa strona (gradient ~5cm) jest lekko bardziej niebieska. Widać to na białym tle i jasnych szarościach. Lewa strona jest ok także nie wiem czy to kwestia sposobu podświetlenia matrycy (czyt. ten typ tak ma) czy trafił mi się trefny egzemplarz.

Ze względu na uszkodzony sub-piksel mogę wymienić monitor w ciągu 30dni także mam czas. Tylko boje się, że przyślą mi jakąś sztukę z trefnym podświetleniem. Orientuje się ktoś może czy przy wymianie przysyłają nową sztukę? czy może taką którą ktoś odesłał? Wiem, że Dell tak robił dlatego pytam.

 

 

Na tą chwile z drobnych na minus:

- jasność - trocha mała regulacja w dół, przy ustawieniu "0" jest ok ale jak ktoś pracuje po ciemku bez źródeł światła to może być za jasno.

- podstawką ciężko obraca się horyzontalnie (reszta ustawień płynna)

- obecność głośników, a co za tym idzie niepotrzebne pogrubienie dolnej ramki ale tu już się czepiam :>

- zakres freesync (48-70)

 

 

Ogólnie to jestem zadowolony i monitor zostaje u mnie. Zastanawiam się tylko czy losować ponownie i wymienić na inny egzemplarz. Widziałem jednak na necie tak fatalnie podświetlone IPSy że trochę mam opory. Uszkodzony subpixel jest niewidoczny w normalnym użytkowaniu, a to zabarwienie na niebiesko jest naprawdę niewielkie.

 
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mogę polecić, w porównaniu do mojego poprzedniego monitora to duży skok jakościowy. W cenie do 1700zł chyba nic lepszego się nie znajdzie. Obecnie siedzę na presecie "Gry" wydaje mi się najlepszy ze wszystkich mimo trochę zbyt dużej jasności która daje po oczach wieczorem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mogę polecić, w porównaniu do mojego poprzedniego monitora to duży skok jakościowy. W cenie do 1700zł chyba nic lepszego się nie znajdzie. Obecnie siedzę na presecie "Gry" wydaje mi się najlepszy ze wszystkich mimo trochę zbyt dużej jasności która daje po oczach wieczorem.

Jak u Ciebie z podświetleniem? Jak ustawisz białe tło to widzisz jakieś lekkie podbarwienie przy krawędzi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, czy ten monitor nie jest zbyt jasny? Chciałbym go kupić i zastanawiam się, czy da się na tym monitorze zjechać z jasnością tak bardzo, żeby obraz był faktycznie bardzo ciemny. Czytałem gdzieś testy monitora i wyszło, że zbyt mocno z jasnością na tym monitorze nie da się zjechać.

Jak z męczeniem oczu?


Też mogę polecić, w porównaniu do mojego poprzedniego monitora to duży skok jakościowy. W cenie do 1700zł chyba nic lepszego się nie znajdzie.

Jaki monitor miałeś wcześniej;)?

Edytowane przez dodheimsgard

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy w jakim otoczeniu będzie użytkowany. Jeśli masz zamiar używać go w ciemnym pokoju bez dodatkowych źródeł światła to może być kiepsko.

Według pomiarów z jednego z testów ma min. 108cd/m2. Wielu zaleca 80cd/m2 do "jaskiń" czego ten monitor nie potrafi.

 

Osobiście nie lubię siedzieć po ciemku i zawsze mam jakieś dodatkowe źródło światła (diy ambilight/lampka). Problemów ze zmęczeniem oczu nie doświadczyłem. Jasność ustawiona na 0, a kontrast 69 na chwile obecną.

 

Może poszukaj swojego monitora w jakichś testach i zobacz ile cd/m2 wyciąga w ustawieniach to będziesz miał jakiś punkt odniesienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://iiyama-sklep.pl/392-monitory-dla-grafikow-i-fotografii-iiyama-prolite-xb2788qs-b1-27-wqhd-ips-flickerfree-bluelightreducer-gwarancja-zero-pixeli-4948570115266.html

Wyszedl tanszy odpowiednik monitora wymienionego w temacie. Wedlug infolinii rozni sie tylko grubszymi ramkami i brakiem USB. Cena od 1459zl wiec grubo :)

Edytowane przez dodheimsgard

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...