Skocz do zawartości
under555

dyski nvme vs ssd -granie, grzanie, throttling

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, kupiłem właśnie clevo dm2 z 1070 i 6700k i szukam do niego dysku.

 

Po Windowsa 10 i programy użytkowe jak Chrome itd.

 

Ale także pod wymagające gry jak Wiedźmin, GTA V czy Horizon 3.

 

 

Chodzi mi o dysk o pojemności 512GB.

 

No i patrząc na ceny Samsunga 850 pro (zwykłego SSD) wystarczy dołożyć kilka stówek do nvme (no i mi po głowie najbardziej chodzą samsungi np. 950pro).

 

5x szybszy odczyt i 3x szybszy zapis.

 

Ginie to po drodze bo wszelkie bootowania są na granicy błedu.

 

W ogóle nikt nie jest w stanie podać realnej przewagi nvme nad ssd - i to jest jeden temat.

 

Druga kwestia to jest to,że wg. testów z USA - nvme ma throttling.

 

Mając PC można zamontować chłodzenie na dysku ale w lapku tego nie zrobię.

 

A więc: jak to jest ? Faktycznie tak się grzeją te dyski,że aż je spowalnia?

Jaki dysk doradzilibyście mi pod moje zastosowania?

 

A chociażby Winde 10 warto na nvme stawiać czy też pic na wodę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Witajcie, kupiłem właśnie clevo dm2 z 1070 i 6700k i szukam do niego dysku.
 
Po Windowsa 10 i programy użytkowe jak Chrome itd.
 
Ale także pod wymagające gry jak Wiedźmin, GTA V czy Horizon 3.
 
 
Chodzi mi o dysk o pojemności 512GB.
 
No i patrząc na ceny Samsunga 850 pro (zwykłego SSD) wystarczy dołożyć kilka stówek do nvme (no i mi po głowie najbardziej chodzą samsungi np. 950pro).
 

 

Faktycznie w codziennym użyciu M.2 nie wielkiej przewagi nad Sata. Oczywiście są operacje które są wykonywane dużo szybciej czyli te o charakterze liniowym.

Jak kasa nie jest wielkim problemem nie oznacza że dysku takowego nie można kupić. Throttling występuje pod dużym obciążeniem więc w codziennym używaniu przeglądarki czy odpaleniu gry tego nie zauważysz o ile w ogóle wystąpi.

Nowa seria 960pro ma dołożoną warstwę rozpraszającą ciepło. 

Z drugiej strony wspomniany 850pro mimo że na Sata to dalej bardzo wydajny dysk lub alternatywnie masz 850 EVO 1TB o bardzo zbliżonej wydajności i tej samej cenie co dysk na M.2

 

 

W ogóle nikt nie jest w stanie podać realnej przewagi nvme nad ssd - i to jest jeden temat.
 
A chociażby Winde 10 warto na nvme stawiać czy też pic na wodę?

 

Poczytaj co to w ogóle jest nvme bo to zdanie nie ma sensu ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zalety M.2 NVMe:

-wyższa wydajność, ale tylko w wypadku operacji na plikach - w grach niewiele zyskasz, ponieważ ta i tak siedzi w większości po uruchomieniu w RAMie (ale np. gry w stylu Civ na pewno skorzystają z wyższych transferów)

-nie zajmują miejsca w budzie

-brak kabla Sata

-brak kabla zasilania

 

Jeżeli nie jesteś ograniczony funduszami, to choćby dla zalet 2-4 już warto przesiąść się na ten standard.

 

 

EDIT:

Co do temperatur pracy, to co za problem kupić kilka małych radiatorków i nakleić na kości dysku? Nawet w wypadku lapka zmieści się jakąś miedzianą blaszkę na wierzch.

Edytowane przez Dammeron
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zalety M.2 NVMe:

-wyższa wydajność, ale tylko w wypadku operacji na plikach - w grach niewiele zyskasz, ponieważ ta i tak siedzi w większości po uruchomieniu w RAMie (ale np. gry w stylu Civ na pewno skorzystają z wyższych transferów)

-nie zajmują miejsca w budzie

-brak kabla Sata

-brak kabla zasilania

 

Jeżeli nie jesteś ograniczony funduszami, to choćby dla zalet 2-4 już warto przesiąść się na ten standard.

 

 

EDIT:

Co do temperatur pracy, to co za problem kupić kilka małych radiatorków i nakleić na kości dysku? Nawet w wypadku lapka zmieści się jakąś miedzianą blaszkę na wierzch.

 

 

Fajny post ale szkoda, że zupełnie nie przeczytałeś ze zrozumieniem pierwszego posta od autora tematu, Może następnym razem się uda?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj, tak bardzo trafione w punkt, że aż partyzancki minus się pojawił.

 

Za dużo miejsca w tym lapku nie ma, blaszka na ssd szału nie zrobi kiedy pulpit roboczy w stresie osiąga prawie 50C w obszarze slotu M2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj, tak bardzo trafione w punkt, że aż partyzancki minus się pojawił.

 

Za dużo miejsca w tym lapku nie ma, blaszka na ssd szału nie zrobi kiedy pulpit roboczy w stresie osiąga prawie 50C w obszarze slotu M2.

 

A to też kwestia samej konstrukcji laptopa - rozmieszczenie elementów, jakość chłodzenia itp...

 

Poza tym, jak rafa wspomniał, dopóki nie wykonujesz sporych transferów plików, to throttling nie powinien być problemem, tym bardziej, jak jeszcze coś na ten dysk nakleisz.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...