Skocz do zawartości
Panoramiks

Płyta nie wykrywa nowego dysku sata

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć   mam stary komputer i postanowiłem do niego dokupić kolejny nowy dysk 1tb wd blue sata ,

 płyta główna  Asus A8V Deluxe, procesor AMD Athlon 64, 2400 MHz (12 x 200) 4000+,2gb ram.

Do tej  pory mam dwa dyski na ide podpięte 120gb, i 250gb , i płyta nie wykrywa mi tego nowego dysku 1tb na sata,  nie wiem w czym problem trzeba coś w biosie zmienić ? ,Płyta ma niby 4 porty sata ale na żadnym nie chce wykryć dysku , czy takie połączenie dysków na sata i ide jest możliwe ? w tej płycie …

Dysk sprawny próbowałem po usb podpinać do  nowego lapka i działa. 

Pozdro 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta na ma SATA 1 , dysk to na 99% SATA III .

 

W teorii poszczególne generacje SATA powinny być kompatybilne między sobą , w praktyce nie zawsze tak jest .

 

Możliwe że trzeba będzie dysk ustawić zworką tak aby pracował na SATA I ( o ile ma zworkę / miejsce na zworkę ) .

 

Choć równie dobrze to może być problem po stronie płyty/biosu - może nie wykrywać tak dużych dysków .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to jest dysk na sata III  , wielkość można zmienić robiąc partycję to coś da takie podzielenie?.

 

A te zworki to jak się robi?, ma 3 gniazda ,zasilania na kabel sata i trzecie  z luźnymi pinami jakieś .

 

No w biosie nie wiem właśnie gdzie tego szukać co trzeba przestawić….

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja stawiam, że jest włączony jakiś tryb raid i dlatego dysku nie widać. W pracy kolega ma kompa z tamtych czasów i co jakiś czas muszę mu coś tam z raidem ustawiać by dysk był widoczny.

 

Daj zdjęcia biosu z odpowiednich zakładek.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedziałem że na dyskach sata też się ustawia zworki?,  nie wiem jest tu jakiś opis zworek? …. To gdzie to wpiąć , czyli 2 od lewej ?....

IMAG4247.jpg

 

 

IMAG4248.jpg

 

Co do biosu to nie mam pojęcia co zapodać tyle tych opcji tam że masa tego fotografowania , nic mi się z tym raidem tam nie kojarzy od czego zacząć…

Edytowane przez Panoramiks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co piszę to trzeba przepiąć dysk na port obsługiwany przez dodatkowy kontroler ( Promise ) .

 

Płyta najwyraźniej takowy ma , możliwe że biosie trzeba go będzie uaktywnić i ew. przełączyć na tryb IDE .

 

Tyle że tam chodzi o dysk 320GB i niewykrywanie go przez OS podczas instalacji ( prawdopobnie XP ) .

 

U ciebie nie koniecznie może to pomóc .

 

Wtedy zostaje tylko opcja ze zworką - na etykiecie dysku powinno być jak ustawić zworkę .

Edytowane przez reyden

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie nic nowego dysku nie wykrywa ,

 

Stare tak  jak na pierwszym żucie , do taśm  ide warz z napędem dvd. Próbowałem je też odłączać ale też nic.

 

Nie powinien się pojawić tam gdzie jest puste miejsce? ide slave…..not detected…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie powinien się pojawić tam gdzie jest puste miejsce? ide slave…..not detected…

Nie, tam pojawiają się urządzenia podłączone pod IDE na chipsecie VIA.

 

Wydaje mi się, że urządzenia sata nie pokażą się w biosie a trzeba je konfigurować w osobnym menu.

Więcej tutaj https://www.manualslib.com/manual/409763/Asus-A8v-Deluxe.html?page=126#manual

 

Niue podpowiem ci jednak, co konkretnie trzeba ustawić. Zanim cokolwiek zaczniesz robić, musisz wiedzieć pod który kontroler podłączyłeś dysk, VIA czy Promise.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu masz opis zworek WD

 

ssc_desktop.jpg

 

Miałem kiedyś na warsztacie płytę pod athlona xp i dysku w biosie nie pokazywało - było tylko info przy ładowaniu biosu o inicjacji kontrolera sata czy coś w tym stylu.

Edytowane przez Leon166

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie nie odzywałem się bo byłem trochę zajęty :P, i napotkałem na kolejne nowe problemy, nie wiem co z tym złomem się porobiło może od tego mieszania , ale teraz jak podłączę ten nowy dysk 1tb to komputer się włączy na 3sekundy zawyją wentylatory i się wyłącza za każdym razem jak on jest wpięty, nawet kupiłem mu nowy kabel sata podpinałem też do innych złącz zasilania ,ale też to nic nie daje , gdy dysk wypnę komputer startuje normalnie ,nawet system mu przeinstalowałem ,zresetowałem biosa i nic, chyba z tego paścia nic nie będzie :( , a chciałem uniknąć dużych kosztów bo mam w miarę świeżego laptopa , a jeden komp w domu to trochę mało , ale kicha z tego będzie …Wydaje mi się że  z dyskiem jest wszystko w porządku, dysk też przełożyłem do mojej zewnętrznej obudowy podłączyłem do lapka i też programy nie wskazują błędów kopiuje i wszystko gra , ino na stacjonarnym nie chce .z tą zworką też się bawiłem wydaje mi się że dobrze wpięta do tych 5i6pinów ale dzieje się to samo komputer wyłącza  się z tym dyskiem ,bez niego działa .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jedna niepisana legenda :

Nie ma limitacji do S150  tylko do S300  (seria AAKS miała z S300 na S150 i zworka działała )

A VT8237 to tylko S150..

 

Dlatego tylko pozostaje zakup kontrolera pod PCI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...