Skocz do zawartości
Yoop

Zestaw do obliczeń, budżet ok 7000zł

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Potrzebny mi nowy zestaw do obliczeń (MES, optymalizacja), Zrobiłem wstępne rozeznanie, popytałem też trochę i na razie mam taki zestaw:

Intel Core i7-7700K - 1700zł
ASUS PRIME Z270-A - 750zł
Corsair 64GB 3200MHz Vengeance CL16 - 2000zł
Patriot HellFire M.2 480GB - 1200zł
WD 2TB 7200obr. 64MB BLACK - 650zł

Karta graficzna pominąłem specjalnie, ponieważ na tej jednostce nie będzie robione nic co by wymagało lepszej grafiki niż ta zintegrowana
Komputer raczej nie będzie kręcony, więc może lepiej po prostu i7-7700? Płyta powinna być na tyle dobra, żeby poszczególne komponenty działały tak szybko jak mogą (np. obsługa takiego szybkiego dysku M.2).
Wyszło razem 6300zł, potrzebny mi do tego zasilacz i jakaś obudowa/chłodzenie - niestety słabo się znam i nie wiem co wybrać. Ma być stabilne i musi zapewnić odpowiedni prąd (zasilacz) i chłodzenie, nie musi być piękne.

Czy taki zestaw ma sens, czy może lepiej dobrać coś innego w tym budżecie?

Z góry dzięki za pomoc.

Edytowane przez Yoop

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I7 7700 może zostać , 4.2 Ghz dużo daje w stosunku do 3.6 Ghz w w 7700 non-K , z drugiej strony w trybie turbo różnica to tylko 300 mhz .

 

Płyta to przesada , do obsługi dysku M.2 wystarczy dowolna płyta z portem M.2 , zresztą jak już jesteśmy przy dyskach M.2 NVMe - to jego przepustowość będzie w ogóle wykorzystana w większej części ?

 

Bo jak soft wykorzysta transfer w 10-20% to dysk M.2 NVMe jest zbędny .

 

Kwestia płyty - niektóre płyty na B250 posiadają port M.2 np. MSI B250M Pro-VD za 325 zł , do tego przy chipsecie serii B zmiana ramu na 2 400 mhz , szybsze i tak zwolnią więc nie ma sensu za nie przepłacać .

 

WD Black też zbędny , starczy WD Blue czy RED .

 

Wracając do GPU - czy to co robisz wykorzystuje wspomaganie od karty czy tylko procka męczy i w jakim stopniu , wykorzystuje wiele rdzeni / wątków czy jeden lub 2 rdzenie / wątki .

 

Do niekręconego I7 wystarczy chłodzenie pokroju SPC Spartan / Fera , przy 7700 non-k na początek starczy box .

 

Zasilacz - dobre 350W starczy , przy braku mocnego GPU nie potrzeba więcej .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi

 

Obliczenia MES mają to do siebie, że wykorzystują pamięć, zwykle cały dostępny RAM i plik wymiany, stąd szybki SSD z dużym plikiem wymiany się przydaje.

Soft nie korzysta z GPU do obliczeń, ale wiele rdzeni i wątki procesora owszem.

 

Co do dysku, to WD black powinien być jednak bardziej niezawodny no i ma 5lat gwarancji, Mogę przełknąć te dodatkowe 200zł w stosunku do RED

MSI B250M Pro-VD  ma tylko dwa sloty na pamięć i obsługuje maks 32GB RAM

 

Myślałem o 2011, ale płyty są dużo droższe. Niemniej jednak rozważałem tez taki zestaw, (przekracza budżet, ale  ew. może 32GB RAMU, a później dołożę do 64 albo 128)

 

 

Intel Core i7-5820K
ASUS X99-A/USB 3.1
Corsair 64GB 3200MHz Vengeance CL16
Patriot HellFire M.2 480GB
WD 2TB 7200obr. 64MB BLACK
 
Tutaj też nie wiem jakie zasilanie i chłodzenie, bo ten procesor bardziej prądożerny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten Patriot to jak najbardziej NVMe ( wersja 1.2 ) , wg. producenta odczyt to ~3000 mb/s a zapis 2 400 mb/s .

 

Przy I7 5820K max. ilość ramu to 64GB , dopiero przy serii 68xx/69xx jest już 128GB ramu .

 

Tyle że 6800K jest jakieś 200 zł droższy .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi!

7300zł pewnie da się przeżyć, 7500zł (z 6800k) to już o 500 więcej, zobaczymy - muszę skonsultować z płatnikiem ;)

Okaże się, ale dzięki za podpowiedźi

 

P.S. Tabexor - takie różne konstrukcje kompozytowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...