Skocz do zawartości
takafotka

Dysk SDD nowy, ale jakby używany ?

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem dysk SSD w sklepie komputerowym.

Podłączyłem go do komputera i z czystej ciekawości sprawdziłem jego stan techniczny.

Zobaczyłem taki oto obrazek w programie CrystalDiskInfo :

 

http://tinyurl.com/fotkaTAKA

 

Przyznam, że trochę mnie to niepokoi.

Czy takie parametry są normalne w nowym dysku SSD ?

Czy może program źle odczytuje dane techniczne tego dysku ?

Dlaczego program podaje aż takie dziwne dane ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie : A testy w fabryce to co ? 

 

Tak bym wolał, żeby to jednak wyszło na testy w fabryce a nie użytkownika, który zwrócił dysk po domowych testach i mnie go sprzedali jako "nowy dysk".

 

Opakowanie nie nosiło śladów użytkowania - było zaklejone fabrycznymi naklejkami.

 

Gdyby ktoś przeciął te naklejki to zaklejając je nowymi naklejkami musiałby usunąć stare naklejki. A starych naklejek nie da się usunąć bez widocznego zniszczenia opakowania.

Czyli ktoś musiałby wymienić całe opakowanie na nowe a takich raczej nie mają w hurtowni ani tym bardziej w sklepie - tak sobie dedukuję. :smoke:

 

Nie, żebym miał coś do samego dysku - działa prawidłowo. Moje osobiste testy wykazały odpowiednią jego wydajność jak na moje wymagania i...komputer w jakim został zainstalowany.

 

Tyle, że niepokój lekki jest, że to być może jednak jest "używany dysk" a nie "nowy".

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zarówno Samsungi Pro-Evo, Sandiski oraz Intele, wszystkie które miałem w ręce miały zero po wyciągnięciu z pudełka. Jeśli było zaklejone fabrycznie to bardzo możliwe, że to refurb albo przepakowany zwrot bezpośrednio przez producenta?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój Plex ma nabitą całą godzinę.

ssd.jpg

 

Przez ponad 3 lata

 


Gdyby ktoś przeciął te naklejki to zaklejając je nowymi naklejkami musiałby usunąć stare naklejki. A starych naklejek nie da się usunąć bez widocznego zniszczenia opakowania.

hotair czy zwyczajna suszarka do włosów i zdejmiesz naklejki bez śladu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój Plex ma nabitą całą godzinę.

 

 

Przez ponad 3 lata

 

 

No tak, ale ilość danych pasuje do czasu. Tymczasem u autora są dość spore już liczby przy 0 godzin...

 

Ogólnie to dysk moim zdaniem podchodzi pod niezgodność towaru z umową. Miał być nówka, a wychodzi, że już używany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po kilku moich testach praktycznych na tym dysku względem jego wydajności (kopiowanie na i z dysku plików) i po końcowym wgraniu systemu Windows 10 Pro stan dysku był już taki:

 

czyto2gif_aeaqqea.gif

 

Moje pliki testowe to nie było więcej jak w sumie (zapisu/odczytu) 20 GB.

 

Czy taki dziwny wzrost tych danych jest niepokojący ?

 

Jak długo ten dysk wytrzyma przy tak szybkich i nietypowych wzrostach zapisów ?

 

Dysku już nie mam bo używany jest w komputerze mojej znajomej, ale jak zdechnie za kilka dni to nie będzie to dla mnie komfortowa sytuacja.

 

Jak oceniacie - padnie ten dysk za kilka dni czy nie padnie ?


W jakim sklepie kupiles?

 

W sklepie X-KOM . Ale sklep chyba nie ma tu znaczenia do sprawy. 

 

W X-KOM kupowałem wcześniej i wszystko było OK.

Edytowane przez takafotka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może jakiś ze zwrotu

trzeba mieć na uwadze, że zapis to również rozpakowywanie archiwów instalatora, dane w cache w przypadku TLC jest cache w trybie SLC do którego dane są wstępnie zapisywane itp.

same testy as-ssd to kilka giga na jeden

dodatkowo oczyszczanie i porządkowanie komórek i inne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Program pokazywał taki stan:

 

SSDLifegi_aeqprxw.gif

 

i dedykowany, firmowy od ADATA pokazywał taki stan:

 

tool1gif_aeqphqw.gif

 

FIRMWARE jest aktualne - sprawdzane tym powyżej widocznym programem od ADATA.

 

DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM za odpowiedzi ! :rolleyes:

 

Jak dysk padnie to dam jeszcze znać na tym forum - nawet jak to nastąpi za kilka miesięcy.

 

Normalnie to taki dysk od razu bym oddał do sklepu, ale jest już on zainstalowany w komputerze który jest niezbędny w pracy i musi działać codziennie.

Dysk wymieniłem w ciągu 1 dnia - nie miałem takiej możliwości żeby wymieniać ten dysk na inny egzemplarz lub kupić gdzie indziej i czekać na nowy 3-4 dni. To było by za długo ! 

 

.

Edytowane przez takafotka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przetestowałem nowy, fabrycznie zapakowany dysk tak jak u autora ADATA SU800 i również miał 5 włączeń i trochę GB nakulane. Widać w tym wypadku to muszą być jakieś fabryczne testy.

 

Albo wcześniejszy zwrot bez podania przyczyny. No chyba, że pudło oryginalnie zaplombowane...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przetestowałem nowy, fabrycznie zapakowany dysk tak jak u autora ADATA SU800 i również miał 5 włączeń i trochę GB nakulane. Widać w tym wypadku to muszą być jakieś fabryczne testy.

No i gitara ! :banana:

 

A już spięty byłem, że wcisnęli mi używkę i to o dość podejrzanej proweniencji.  

Edytowane przez takafotka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie : A testy w fabryce to co ? 

 

Miałem rację.. tylko oni nie czyszczą SMART...

 

Ciekawostka : Micron testował dyski(podobno)  przed wypuszczeniem do sprzedaży przez okres miesiąca... Odczyt zapis odczyt itd... 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zebrałem wszystkie moje obrazki w jedno i taki jest tego wynik:

 

Beztytulu_aswxxpx.png

 

Dla mnie to jakieś dziwne i nietypowe dane z odczytu SMART tego dysku.

Najdziwniejszy dla mnie jest ostatni odczyt - po 1 miesiącu używania dysku.

Suma zapisów NAND = wzrosło o 301 GB.
Suma odczytów hosta = wzrosło o 294 GB .
Suma zapisów hosta = wzrosło o 142 GB .

Zwłaszcza, że za ten miesiąc odczytałem w systemie: Zużycie danych z ostatnich 30 dni = 26 GB.

I nic nie było robione w komputerze oprócz korzystania z internetu.   :smoke:

.

Edytowane przez takafotka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam system potrafi zapisać mnóstwo danych na dysku .

 

Do tego przeglądanie neta też robi swoje - zalezy na jakie strony wchodzisz i co dokładnie robisz , inne zużycie pamięci i dysku jest przy YT i innych dużych stronach z aktywną zawartością a inne przy jakieś prostej stronie bez flasha czy grafiki .

 

Do tego obecność albo brak softu blokującego reklamy czy to Adblock z poziomu przeglądarki , programy w rodzaju AdMunchera czy blokada za pomocą pliku hosts .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...