Skocz do zawartości
KrisPLCH

Wymiana pasty termoprzewodzącej - pomoc w wyborze

Rekomendowane odpowiedzi

Wymiana pasty termoprzewodzącej - pomoc  w wyborze

Witam!

Musze wymienic paste termoprzewodzaca na procesorze i karcie graficznej. Prosze o pomoc w wyborze:

  • Gelid GC-Extreme
  • be quiet! DC1
  • IC Essential E1
  • IC Essential E2
  • Arctic MX-2

 

Ewentualnie jakas inna? Bez overclockingu i podzespoly starszej daty, wiec nie ma sensu kupowac pasty typu Thermal Grizzly Kryonaut. Wedlug mnie najlepsze powinny byc "be quiet! " i "Gelid GC-Extreme" ale chcialbym poznac wasze opinie.

 

Druga czesc mojego zapytania tyczy sie oczyszczenia pozostalosci starych past. Można to zrobic za pomoca płynu dedykowanego do wlasnie takiej czynnosci lub alkoholu izopropylowego (jest tez wiele innych mozliwosci, jednak ja bym ich nie probowal). Stawiam raczej na plyn dedykowany - rowniez tutaj prosze o pomoc w wyborze, ktory powinien byc najlepszy:

  • Arctic Silver ArctiClean
  • Streacom ST-TPR2
  • Akasa TIM CLEAN

 

Jakiego materialu najlepiej uzyc do zdjecia starej pasty?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wynikami jest w granicach błędu pomiarowego w porównaniu do gelida, noctuy i innych najlepszych. Ale fakt, że to też dobra pasta.

 

Praktycznie skupiłbym się na łatwości nakładania/czyszczenia, ponieważ wydajność wszystkie mają bardzo podobną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MX2, MX4, Gelid Extreme, Chillfactor 3... Obojętnie którą wybierzesz, będziesz zadowolony.

 

Co do czyszczenia, to ja najpierw używam denaturatu, a na koniec przecieram czystym alkoholem.

 

ja z kolei najpierw popijam alkoholem dla pewniejszej ręki, a potem nakładam pastę

  • Upvote 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja z kolei najpierw popijam alkoholem dla pewniejszej ręki, a potem nakładam pastę

widać od razu ze człowiek profesjonalny i obeznany z technologią  :banana:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wymienialem paste to wyczyscilem platkami kosmetycznymi uzywaja zmywacza do paznkoci, pozniej przecieralem na koniec sciereczka z mikrofibry i nakladalem paste, alkohol uzywamy najpierw jak mowil przedmowca :D szkoda go wylewac na procesor :sad: Uzywam pasty Gelid GC Extreme, tubka starczyla mi na 3 laptopy i sporo jej zostalo, opakowanie 3,5g.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bierz MX-2 w 8g tubie :> wystarczy na kilkanaście procesorów :grin: . Cena przystępna, łatwo się nakłada.

Wystarczy dobrze odtłuścić np. spirytusem i można nakładać.

 

Zdarza  się że przy wymianie pasty na płycie głównej lub karcie graficznej po zdjęciu chłodzenia nie idzie usunąć starej pasty z rdzenia, stara pasta wygląda jak plastik. Trochę cierpliwości potrzeba aby wszystko oczyścić jak należy przed nałożeniem świeżej pasty.

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wynikami jest w granicach błędu pomiarowego w porównaniu do gelida, noctuy i innych najlepszych. Ale fakt, że to też dobra pasta.

 

Praktycznie skupiłbym się na łatwości nakładania/czyszczenia, ponieważ wydajność wszystkie mają bardzo podobną.

 

Zobacz jakie efekty daje zastosowanie tej pasty na GPU. O ile spadają obroty karty przy tej samej temperaturze.

 

http://www.tomshardware.com/reviews/optimizing-graphics-cooling,4838-3.html

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedzi. Gelida nie mam jak kupic stacjonarnie w Warszawie - sprawdzalem (w Allegro bawic mi sie nie chce).
Zdecydowalem, ze wezme Arctic ale ... MX-4 - roznica w cenie niewielka a przewodnosc cieplna duzo wieksza (chociaz w internecie ludzie twierdza, ze roznicy prawie nie ma zadnej). Zdecydowanie 4 gramy mi wystarcza.

Co do oczyszczania - kupie sobie alkohol izopropylowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Arctic to chyba najbardziej przereklamowana pasta, od 15 lat ona zawsze była średnia a mimo wszystko ludzie i tak ja brali. Czy ona kiedykolwiek byla na topie w jakimkolwiek tescie przez te wszystkie lata?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż, jeszcze pomysle. Jak to naprawde jest z tą przewodnoscia cieplna? Jezeli chodzi o testy to nie za bardzo moge cokolwiek znalezc do porownania. Z tego co ludzie pisza wynika, że MX-4 jest trudniejsza do nakladania niz MX-2.

Jak z nakladaniem be quiet DC1?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SOOB3K, chyba nie rozumiesz, co oznacza łatwe / trudne nakładanie. To że robiłeś to po raz pierwszy, poszło sprawnie i łatwo, nie oznacza jeszcze, że zrobiłeś to dobrze.

 

W skrócie, jeśli pastę nakłada się łatwo, będzie ją nakładać 10 przypadkowych osób, pójdzie im to sprawnie i będą mieli bardzo zbliżone wyniki. Przy trudnej w nakładaniu paście rozbieżność będzie większa ze względu na metodę nakładania i ilość pasty. Przy obecnych procesorach i to bez OC ma to marginalne znaczenie.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do nakładania, to też wszystko zależy od techniki. Jedni wolą malować na ihsie delikatną warstwę, inni wyciskają jakiś krzyżyk, inni dają na sam środek gluta etc. Ja sam zawsze malowałem, głównie Zalmanem STG w dawnych czasach jak wychodził, potem Noctuą dodawaną do chłodzeń. W moim przypadku między malowaniem a glutem nie było żadnych różnic na kręconym sprzęcie, teraz nawet się nie czaje tylko daje tak aby radiator wszystko ładnie wycisnął i był delikatny nadmiar.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za wszystkie odpowiedzi - kupilem MX-2, posmarowalem - wszystko chodzi elegancko poki co (pasta jeszcze nie jest do konca wygrzana oczywiscie, dopiero 3 dni temu, nie mialem czasu wczesniej). Ponadto karta graficzna ktora nie chciala dzialac od jakiegos czasu, rowniez wrocila do łask dzieki posmarowaniu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...