Skocz do zawartości
gronostajo

Dyski 3 TB do NAS

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Wybieram dyski do NAS-a (Synology DS216j). Potrzebuję dwie sztuki 3 TB do RAID1.

 

Uznałem, że nie będę się pakował w dyski dedykowane do NAS-ów - i tak nie będą pracować 24/7 bo Synology je zatrzymuje, a poza tym wygląda na to, że wcale nie są bardziej "padliwe". Chyba, że mnie przekonacie, że jednak warto.

 

Na chwilę obecną typuję Toshibę P300 Performance i Toshibę DT01ACA300. Firma niby ta sama, ale drugi model jest starszy i ma inne parametry katalogowe, więc podejrzewam, że nie trafi się ta sama partia i nie padną równocześnie.

 

Czy może jednak dołożyć do WD? Mógłbym wziąć WD Blue + WD Purple, wolniej się kręcą więc niższa temperatura i mniejszy hałas, ale czy to nie są te same dyski tylko z innym firmware'em? Boję się, że kupię dwa z jednej partii i będzie kiszka.

 

Albo mogę zamienić starszą Tośkę na Barracudę za +50 zł, Seagate wypadł w 2016 nieźle w raporcie Backblaze.

 

NAS ma służyć głównie do trzymania backupów oraz jako zamiennik Dropboksa. Budżet mam raczej elastyczny, jeśli usłyszę dobre argumenty. Jeśli będzie trzeba unieruchomić NAS-a na miesiąc żeby wymienić dysk na gwarancji, to jakoś przeżyję.

 

Co doradzicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałem, nie chcę kupować dysków NAS-owych, chyba, że masz dobre argumenty. Nie chcę dopłacać +30% bez powodu. Moje motywacje są z grubsza takie:

 

1. Jeszcze 3 lata temu, zanim WD przemianowało serię Green na Blue, Redy od Greenów różniły się tylko i wyłącznie jednym ustawieniem w firmware'rze, które możesz sobie sam zmienić oficjalnym narzędziem od WD: klik. No i ceną ;)

 

2. Według raportu Backblaze konsumenckie dyski NAS-owe mają śmiertelność porównywalną z enterprise'owymi: klik. Przypuszczam, że tym bardziej nie ma różnicy między konsumenckimi zwykłymi a NAS-owymi (pkt 1 powyżej to podpiera).

 

3. Moje dyski nie będą działać 24/7 jak w typowym NAS-ie, Synology będzie je zatrzymywać po iluśtam minutach bezczynności. To przypomina raczej pracę w desktopie, niż w NAS-ie z prawdziwego zdarzenia.

 

Poza tym mądrość ludowa mówi, że dyski z jednej partii produkcyjnej lubią umierać w podobnym czasie. Zdaje mi się, że wynikało to nawet z któregoś artykułu naukowego Google'a, ale nie udało mi się go teraz odszukać. Napisałem też, czemu obawiam się mieszać różne WD - to mogą być dyski z jednej partii różniące się naklejkami i firmware'em. Więc 2x Red tym bardziej nie wchodzi w grę, chcę dwa różne i raczej nie NAS-owe, chyba, że mnie czymś przekonasz.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem dwie Toshiby, te które podałem na początku.

 

Głośność: Trochę szumią gdy się kręcą, ale nie na tyle, żeby nie dało się przy nich spać.

Różne partie: Oba dyski są tej samej pojemności, więc talerze pewnie są identyczne, ale obudowa jest inna, więc to nie rebrand tego samego dysku.

Starszy vs. nowszy: Starszy model (DT01ACA300) jest o 2-3 stopnie cieplejszy, ale może to wynikać z tego, że NAS jest niesymetryczny i tamta zatoczka może być gorzej chłodzona. Z drugiej strony P300 ma mieć niższe zużycie prądu, więc powinien się grzać trochę mniej. Głośność itp. ciężko porównać.

 

Poza tym P300 jest w ładnym pudełku z instrukcją obsługi (w której jest napisane "przeczytaj sobie jak to zainstalować w instrukcji komputera" i tyle), a DT w zwykłym worku antystatycznym ;)

 

Trzymam kciuki, żeby nic nie padło. Dzięki za odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.04.2019 o 11:35, Matsu napisał:

I jak tam Twój NAS? Właśnie taką konfigurację planuje zrobić obecnie i ciekawi mnie czy dyski się sprawują dobrze.

Dopiero teraz zobaczyłem Twoje pytanie. Ale może komuś jeszcze się przyda ¯\_(ツ)_/¯

Oryginalne plany nie do końca wypaliły i dyski pracują praktycznie 24/7. W tej chwili mają 21500 godzin na liczniku, czyli prawie 900 dni. Temperatury trzymają się stabilnie na 32°C i 35°C. SMART jest idealny. Jako bonus NAS zaliczył upadek z ponad metra przy przeprowadzce, ale był zapakowany i nie doznał uszczerbku na zdrowiu ;)

Narzekać mogę tylko na to, że to są dyski 7200 rpm, więc trochę je słychać. Na dzień dzisiejszy pewnie wziąłbym 5400 rpm ale 4 TB, szybkości sekwencyjne powinny być podobne, a losowymi się tak nie przejmuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...