Skocz do zawartości
KoVol

Macbook Air prosta modyfikacja układu chłodzenia- zaskakujący efekt.

Rekomendowane odpowiedzi

Już po 3 minutach testu pod obciążeniem obniżyła się temperatura procesora o ponad 23oC (dokładnie jeden rdzeń o 23 stopnie a drugi o 24) a wentylator nie załączył się na wyższy bieg (pracowała z prędkością domyślną 2000RPM). Przed modyfikacją po identycznym okresie czasu pod obciążeniem CPU miał już ponad 2300RPM.

 

uBDUt62BUwRaKw0CSBpp1VX-frzOBLis9fnGvxoT

-9Q3xbWvjputVZUv0Hba1DsdoqCbMJerCL7uhuzTXMUu8ZKJQk1tNY1kg6n8MjyaWvlcBS48I1C1upEG

 

Cały pomysł na modyfikację chłodzenia pojawi się gdy rozkręciłem swojego macbooka aby przeczyścić mu układ chłodzenia i wymienić pastę. Po zdjęciu dolnej klapy mym oczom ukazał się nieduży radiator chłodzący procka i5 1.8GHz, oraz całkowicie goły mostek północy.

 

EUwd0jATCvrn7mHfmoX6MtKSW4QPv7N0Ho6Kwp3H

 

Pojawiła się wtedy pewna myśl, ten mostek przydało by się czymś schłodzić a może i także udało by się obniżyć temperaturę procka? Obudowa jest aluminiowa- czemu by jej nie wykorzystać? Może by tak termopada zamontować? Chwilę pogooglałem i wybór padł na pady firmy Laird 7W 15x15 2.0mm.

Zanim paczka zdążyła do mnie dojść (a list priorytetowy chwilę potrafi iść) miałem wystarczająco dużo czasu aby wygrzać laptopa po wymianie pasty i przeprowadzić pierwsze testy przed modyfikacją chłodzenia.

Zaskoczyło mnie trochę to że w MacBookach wentylator wchodzi na wyższy bieg dopiero gdy temperatura CPU osiągnie 100oC! Niby używam maka kilka miesięcy, ale dopiero teraz to zauważyłem.

 

Paczka dotarła po kilku dniach, pierwsza przymiarka i banan na twarzy, pady pasują idealnie i mają idealną grubość ;)

 

O3bU_A4xCNcEc7P3ikzNIyoivf_wSAECJ1z8bwLN

 

Wyciąłem także otwory w taśmie zabezpieczającej w klapie dolnej aby była lepsza przewodność cieplna i skręciłem całego laptopa. Śruby w okolicy układu chłodzenia zapewniają dodatkowo odpowiedni docisk obudowy.

 

Qvt-POTvviTF6dldFC-NQpLGhEwkLyQBI-GmNDAC

 

Procedura testowa

Do odczytu temperatur użyłem aplikacji: Temperature Guage by Tunabelly Software

Program testowy: Prime95 (uruchomiony na wirtualnej maszynie)

 

Pierwszy pomiar wykonywany był po 3 minutach testu, drugi po 10 minutach, a ostatni po 10 minutach spoczynku.

 

Już po 3 minutach testu pod obciążeniem obniżyła się temperatura procesora o ponad 23oC (dokładnie jeden rdzeń o 23 stopnie a drugi o 24) a wentylator nie załączył się na wyższy bieg (pracowała z prędkością domyślną 2000RPM). Przed modyfikacją po identycznym okresie czasu pod obciążeniem CPU miał już ponad 2300RPM.

 

hRQa2QsnzYz2MbUXyIgtPkXv1flkexy-DGaOy_TH

DZvDwkhEjOi8q0L05qytUSYBMiGBUqy8u9VkPOXwRObh2tp965o3LqHjUyBdTa1T3v6Rq6xmGJjV5bx4

 

Po 10 minutach różnica temperatur nie była już tak duża wynosiła około 10oC, ale obroty wentylatora w dalszym ciągu pozostały na najniższych ustawieniach 2000RPM. Przed zastosowaniem termopadów temperatura sięgała 100oC oraz wentylator pracował na prawie dwukrotnie wyższych obrotach 3722RPM (był już wyraźnie słyszalny).

 

BQkj3BKLjyPq37X1j2xuJVYNwJ8r6_6Ylm7gFtB6

jlkVy-rkDKNKwetUZWJDkgWkUH6WTBO1zn-TRp82eM31D8hYKi-c8bF7hr-timNH7Ia_pQudIvzsQeGJ

 

Całość dopełnia pozostawienie laptopa na 10 minut po zakończeniu testu aby mógł ochłonąć.

Wynik ponownie okazał się zaskakujący bo temperatura obniżyła się o około 10oC na CPU.

 

nqvw2OxzaU6knUFDsCQ1_KxTGljAxNkMeFIuDfLd

nAQnnLkFmZ8ShKUZOca_MBTo-IvtFTILcJvpwoNxAvWD6kBEGo_6EjuygopDxH3QEqWhhYLZxEq8u9ob

 

Podsumowanie

Zastosowanie termopadów spowodowało obniżenie temperatury pracy CPU o ponad 20oC, dokładny pomiar jednak nie jest możliwy ponieważ obecnie wentylator pracuje tylko i wyłącznie na najniższym biegu- co mnie niezmiernie cieszy gdyż jestem fanem ciszy i każdy szmer wydawany przez komputer strasznie mnie drażni. Przed zastosowaniem termopadów wentylator już po 3 mintach zaczynał być słyszalny, obecnie problem ten znikną całkowicie. Oczywiście obudowa dolna laptopa zauważalnie bardziej się grzeje, co może przeszkadzać jeżeli laptopa użytkuje się trzymając go na kolanach- ja tego jednak nie robię.

 

Zalety:

- Dużo niższa temperatura pracy procesora, oraz wnętrza laptopa

- Cichsza praca laptopa (wentylator nie wchodzi na wyższy bieg, pozostaje na najniższym biegu)

- Niska cena termopadów 4.20zł za sztukę + koszty wysyłki

 

Wady:

- Klapa dolna laptopa wyraźnie bardziej się grzeje.

- Modyfikacja klapy macbooka (wycięcie dziury w taśmie) może spowodować utratę gwarancji.

Macbook Air prosta modyfikacja układu chłodzenia.pdf

Edytowane przez KoVol
  • Like 1
  • Upvote 7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...