Skocz do zawartości
NeeDiffication

i7 6700K @4.6 GHz, wysokie temperatury, napięcie

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem, ostatnio wygrzewałem komputer programem OCCT i trochę niepokoją mnie podawane przez niego wartości. Na procesorze mam założone chłodzenie SilentiumPC Grandis, w obudowie (SPC Gladius M45W) siedzi 5 wentylatorów.

Fakt, że skrajne wartości odczytane przez program pojawiały się jedynie skokowo - najczęściej temperatury oscylowały w okolicach 84 stopni. Niemniej wydaje mi się, że to i tak sporo. Poza tym nie jestem przekonany, czy nie mam zbyt wysokiego napięcia. W trakcie testu trzymało się ono w okolicach 1.30-1.31, ale jak widać, miał też miejsce skok do 1.35V. W zasadzie i tak jest lepiej niż na automatycznych wartościach, bo wówczas zdarzało mu się przekraczać 1.4V, jednak ciągle nie mam pewności, czy te wartości nie są zbyt wysokie przy ustawionych zegarach?

post-230744-0-62895300-1485777546_thumb.jpg

post-230744-0-99495300-1485777633_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz wyciskać ostatnich mhz z tego procesora na siłe, bo w grach wymagających cpu i tak ograniczy Cie twój ram.

Odnośnie napięcia to do póki nie będziesz przekraczać 1.4v na cpu to będzie wszystko ok, rozsądnie 1.3-1.35v.

A radiator od chłodzenia jest ciepły? Jeśli nie, to za temperatury możesz podziękować intelowi.

Edytowane przez GeMtin1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie sytuacja przedstawia się nieco lepiej w grach. Po pół godzinki w GTA Online na bardzo wysokich ustawieniach + rozszerzone renderowanie i cienie wysokiej rozdzielczości, wszystkie suwaki do oporu, OCCT pokazało takie wartości (screen). O ile temperatury są mniej niepokojące, to jednak napięcie dobiło do 1.4V...

post-230744-0-00828900-1485781313_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

84'C to troszkę sporo jak na to chłodzenie. Powinno być  max 75'C, ale spokojnie ja z moim leciwym chłodzeniem mam  79-82' C w takim Crysis 3. Więc nie ma tragedii.  Spróbuj z niższym napięciem i obniż nieco tatkowanie do 4.4 ghz. Ew zmień pastę na coś lepszego. Np:

 

http://www.ceneo.pl/39314848

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem w BIOSie napięcie na 1.35. W efekcie temperatury nieco spadły, a w stresie napięcie  nie przekracza granicy 1.4. Spróbuję zejść niżej i sprawdzić stabilność, aczkolwiek zastanawia mnie, czy ustawianie napięcia na stałe nie będzie miało przełożenia na żywotność procesora? Nie ma jakiejś możliwości wyznaczenia górnej granicy, przy jednoczesnym zachowaniu zdolności do tego, by napięcie w spoczynku było zmniejszane? 

post-230744-0-41713800-1486140391_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłeś sprzęt do oc i nie natknąłeś się nigdzie na hasło "offset"?

Próbowałem coś z tego ogarnąć, ale nie bardzo rozumiem na jakiej zasadzie to działa. Sądziłem że będzie możliwość ustawienia widełek (minimalna wartość przykładowo 1.20, maksymalna 1.30), jednak wygląda to nieco inaczej. W zakładce CPU Core Voltage Offset wprowadza się wartości od 0.005 do 0.655. Niestety te współczynniki nic mi nie mówią. Wnioskuję że jest to wartość, o którą wymuszane jest podbicie napięcia? 

post-230744-0-96708500-1486144358_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okej, chyba ogarnąłem w czym rzecz. Udało mi się ustawić parametry w taki sposób, że w spoczynku napięcie jest sterowane automatycznie i jest obniżane, zaś w stresie dobija maksymalnie w okolice 1.3V. Dzięki temu temperatury drastycznie spadły i chłodzenie jest znacznie spokojniejsze. Muszę teraz przetestować stabilność na Wieśku 3 i GTA Online. Dzięki serdeczne za nakierowanie mnie!

post-230744-0-26746600-1486147497_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy 1.29V zaliczyłem restart, dlatego podniosłem napięcie do 1.31. W OCCT po 30 minutach wywala mi błąd,  natomiast AIDA przechodzi bez problemu. Poza tym nie miałem żadnych problemów ze stabilnością.
Co ciekawe, odczyty napięć z OCCT odbiegają od tego, co pokazuje mi AiSuite, natomiast wskazania Aidy pokrywają się z tym, co pokazuje soft od mobo.

post-230744-0-59091700-1486201255_thumb.png

Edytowane przez NeeDiffication

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam i6700k na Z170i Pro Gaming - pierwsza rzecz jaką nie polecam, to używanie softu od Asusa, cały ten pakiet Suit Intelligent coś-tam źle wskazuje temperatury i jak dla mnie jest niewygodny przy OC (rzuca napięciami przy obciążeniu do 1.45V lekko, mimo zdefiniowana V jakie byśmy chcieli...). Do tego jest niestabilny przy ustalaniu krzywej wentylatorów - mimo ustalonej wartości czasami sam rozkręca wentyle za wysoko albo zaniża i trzeba od nowa profil załadować. Standardowo - wszystko najlepiej robić z poziomu BIOSu.

 

Używam HWMonitor (plus do porównania kilka innych programików) i w każdym przypadku apka Asusa zawyżała temp średnio o 10 stopni do góry. Podczas, gdy pozostałe aplikacje uruchamiane niezależnie pokazywały temp dużo niższą.

 

Na i6700K przy 1.3V mam 4.7GHz, używam Cryorig R1 Ultimate z 3cim wiatrakiem. Przy OCCT ok. 77stopni - stabilne, przy normalnym użytkowaniu/graniu średnio 60 stopni (+/- 5).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...