Skocz do zawartości
chudyroot

Długotrwała modernizacja amd phenom ii x4

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, zmagam się ostatnio ze swoim starym komputerem (jeden wątek dt. rozbudowy już pisałem), aktualnie posiadam:

AMD phenom ii x4 945 3.0 GHz (dzisiaj podkręcony na 3.5)

Chłodzenie spc fera 3 v2

RAM 4gb ddr3 1333mhz

Zasilacz (chińczyk) 500w

Płyta gigabyte ma-770t-ud3p

Karta graficzna atiak HD 4850 1 GB gddr3

Na wstępie chciałbym zaznaczyć że być może w następnym miesiącu kupię obudowę i zasilacz (raczej od firmy spc) a za kolejne dwa bądź trzy ms kartę graficzną za ok 700zl i na samym końcu (kilka ładnych miesiecy) płytę, procesor i ram. Myślałem że uda się nazbierac ale w tym wieku ciężko przeznaczyć duża sumę na komputer i jestem zmuszony na "raty" kupować (wiem że nie jest zbyt dobre rozwiazanie). Pytanie dotyczy co byś cie polecali w pierwszej kolejności wymienić i jakich firm. Druga sprawa to taka że głównie jak gram to w wot, po podkręceniu jest trochę lepiej z fps ale mimo wszystko są spore skoki klatek (tzn jak patrzę w miejsca z małą ilością obiektów jak niebo, gory w oddalo, to osiąga ponad 120 klatek a jak spojrzę na więcej obiektów typu kilka czołgów, budynki itp to potrafi zejść poniżej 30 fps) co może go aktualnie tak blokować? Karta graficzna? Aha gram w 1080p, tekstury SD i najniższe możliwe ustawienia grafiki. Jeżeli chodzi o rozdzielczość to niżej nie zejdę bo zbyt bardzo kluje w oczy. Będę wdzięczny za fachowa pomoc i porady. Ps. Jeżeli chodzi o hardware to leżę z wiedzą. Pozdrawiam Janusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no niby mozna to reanimować

ale wszystko zalezy od procka

najlepiej to przejśc na intela

 

ramu też 8 giga by pasowało [teraz masz ram w 2 kościach? czy jednej]

grafa tez lata swietnosci ma za sobą

i pewnie masz jakis wolny dysk

i zasilacz niespodziankę ;)

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ram to 2x 2 GB, jeżeli chodzi o zasilacz to jakiejś firmy logic (montowany orginal bie w obudowie) i tyle co wiem to takajaca bomba, dlatego w pierwszej kolejności myślałem o nowej obudowie i zasilaczu. Jeżeli bym też wymienił kartę graficzną na np rx 470 to na tym co mam (wiadomo że zasilacz nowy) uzyskał bym jakiś wzrost wydajności? Na samym końcu zostało by mono ram i procesor (za jednym razem jak uzbieram trochę funduszy) no ale to dopiero za parę miesięcy i liczę na jest dobre i tanie procesory od amd (a przynajmniej na obniżki cen aktualnych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

budę na razie zostaw 

wymień sam zasilacz https://www.morele.net/zasilacz-silentiumpc-vero-l1-500w-80plus-vl1-500-622218/

 

 

 

karte może używaną cos w ten deseń i raczej nvidia http://allegro.pl/karta-graficzna-geforce-gtx-660-ti-i6699847765.html

jak przejdziesz na intela to i płytę bedzie trzeba nową

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za rady, co do procka to myślałem że jeszcze pociągnie w wocie ale wygląda na to że on też mimo podkręcenia jest kiepski ... ciężki orzech to zgryzienia. Przez jakiś czas zbieralem kasę na kompa nowego i nawet dobrze szło ale jak to w życiu bywa co chwile jakieś wydatki wychodziły i kupa została. Gdybym wcześniej co miesiąc bądź dwa kupił jakiś element (myślałem nad nowymi) to już pewnie jakiegoś średniaka bym miał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) zasilacz (weź coś lepszego niż to vero, do 200zł są zasilacze z 3 letnią gwarą i lepszymi bebechami)

2) g4560 + h110 + 4gb ramu

3) gtx660 (300zl) / hd7850/7870 (300-350zl) / gtx760 (400zl) / gtx1050 (550zl, 5 lat gwary!) - raczej jedyne karty i ceny ktore warto rozwazyc w twoim przypadku, nie kupuj wynalazkow typu 660ti za 400zl jak tu ktos poleca

 

taka kolejnosc, a to przede wszystkim ze wzgledu na komfort korzystania z komuptera w pierwszej kolejnosci bym sie zdecydowal na procesor

 

ewentualnie moglbys sprobowac kupic cos gotowego, nawet mozna sprobowac doslownie na raty na allegro, mowie tu o czyms w rodzaju i5 2400 + 4/8 ramu + jakas karta z wyzej wymienionych albo chociaz podobna 

wtedy masz od razu zasilacz i obudowe jako takie, no ale niestety po wyjsciu g4560 ciezko cebulic w tym kierunku, bo masz podobna wydajnosc za podobna cene ale nowe czesci i gwarancje a nie 6 letnie sandy bridge 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aż z ciekawości sprawdziłem dzisiaj jak mi chodzi wot , 1080p i w detale wysokie , fpsy latały pomiędzy 50-100, rozegrałem 3 walki aby upewnić się czy wyniki są powtarzalne i było ok. Dysponuję identycznym układem mobo+cpu jak Ty (jednak procka kręciłem "tylko" na 3,4GHz) , mam 8GB ramu ddr 3 1333 cl9 (miesiąc temu dokupiłem 4G) oraz GTX 1050Ti (zastąpił wysłużonego Radeona HD 4890). Po wymianie oczekiwałem że w gry: GTA V , Fallout 4, Far Cry Primal zagram w 1080p w średnich detalach , jednak zostałem pozytywnie zaskoczony gdyż w GTAV i Falloucie ustawiłem detale na wysokie i gry śmigają płynnie (Far Cry jeszcze nie był testowany bo nie mogę go nigdzie tanio dorwać :P). 

Przyznam się że nie byłem pewien czy wymiana gpu i dokupienie ramu przyniosą dobry efekt ale teraz jestem zadowolony. Wymiana procka też by mi się pewnie przydała, ale skoro gry chodzą mi dobrze nie widzę powodu aby w tej chwili inwestować. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo hd 4850 to dziś juz padaka tym bardziej że stery amd mocniej obciązają proca


Czemu wszyscy rzucają od razu intelem? Szkoda że płyta główna am3 a nie am3+ czerwony bracie

bo amd to kupa

a nie wszyscy lubia się w tym babrać


taka kolejnosc, a to przede wszystkim ze wzgledu na komfort korzystania z komuptera w pierwszej kolejnosci bym sie zdecydowal na procesor

można by ci odpisac ale po co się wysilać jak gorączkujesz

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz wszystko takie drogie, że na miejscu kupującego zmodernizowałbym/wymienił tylko to co >trzeba< czyli zasilacz (osobiście lubię be quiet! ... ale to nie jedyna dobra firma) i kartę graficzną (choćby tego wyżej polecanego GTX 1050)



 

ramu też 8 giga by pasowało [teraz masz ram w 2 kościach? czy jednej]

 

Tak, pasowało by, tylko RAM to trzeba było kupować jak był 2x tańszy jak obecnie, a nie teraz, jak ceny są oderwane od rzeczywistości. (no chyba, że z drugiej ręki kupi w normalnej cenie)

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za podpowiedzi, wygląda jednak na to że procek jakoś jeszcze da radę więc w pierwszej kolejności zasilacz kupię (mowa o markowym) w drugiej kartę bądź pamięci RAM ale myślę 2 x 4 niż dokładać kolejne dwie kości po 2 GB (poszukam jakiś urzywanych) i na jakiś czas starczy dopóki zaoszczędze na na płytę i procesor ale to już druga połowa roku będzie tak że na rynku tańszych procesorów może być ciekawie, czas pokaże. A jeżeli chodzi o zasilacz to jakiejś mocy? 500w starczy na przyszłość? Procka z odblokowany mnoznikiem raczej nie będę kupował że względu na koszty

Edytowane przez chudyroot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak markowe 500W w zupełności wystarczy, ja mam wiekowego już Be Quieta Pure Power L7 530W i jest to aż nadto dla mojej konfiguracji. Dawniej cała moja platforma (paczka, monitor, głośniki, sprzęt sieciowy) pobierały max w stresie 320W, a w win 220W(pomiar wykonany za pomocą miernika wpinanego do gniazdka) , obecnie te wartości to odpowiednio 220/150(w końcu HD4890 miał TDP na poziomie 180W a GTX1050Ti to 75W, więc na wzrost zapotrzebowania na energię bym nie liczył). Co do ramu miałem 2x2G goodram 1333 cl9 , dokupiłem 1x4G goodram play 1866 cl9 i wszystko działa bez problemu, musiałem tylko w biosie ustawić na sztywno timingi i taktowanie(ale to jest już wskazane przy oc cpu). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do OC procesora to mam aktualnie 3.7, fakt nie testowany w programach ale w wocie chodzi stabilnie z tym że nie za bardzo wiem jakie wartości ustawić poza napięciem na procesor (aktualnie 1.45) ramy mam na ok 1300 MHz plus jakas wartość w dram ustawiłem na 110 ns (korzystałem z poradnika na purepc.pl do oc amd) ale jak wg tego poradnika ruszyłem inne napięcia typu ht itp (ustawiłem bezpieczne napięcia wg nich) to albo komp nie startował albo zawiesza się w wot (gram rzadko ale jak gram to tylko w tą gre). W cpuid mam wartość ht link na ok 2440 MHz (nie za dużo?). Wiem że to nie ten wątek ale tak przy okazji się zapytałem. Druga sprawa to taka że zdaje sobie sprawę że z moją wiedzą nie powinienem wogole w biosie grzebać ale z doświadczenia wiem że najlepiej się uczę na błędach...

Edytowane przez chudyroot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widzę że kręcisz mnożnikiem 

bo to procek bez BE wiec ram też się podnosi i trzeba uważać [nie ma sensu zmieniać opóźnień dopóki nie ustawi się odpowiedniego dzielnika pamięci]

coś mi świta ze ht link to powyżej 2600 to już za dużo 

 

kto się nie bawi ten się nie nauczy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...