Jump to content
joorvishoon

WC do małej obudowy - rozważania

Recommended Posts

Witam

Chciałbym poprosić Was o opinię w sprawie pewnego planu, który snuję na temat wymiany chłodzenia powietrznego na WC.

Background:

Generalnie jako cel, jaki chciałbym osiągnąć, to:

- wygląd (ale nie będę się na tym skupiał w tym wątku)

- elastyczność (tzn. żeby dało radę być bardzo cicho, albo bardzo wydajnie na rozsądnych poziomach głośności - czyli dwa duże wentyle maks na 700-800 obr/minutę)

Co ważne, wraz z rosnącymi potrzebami dot. ciszy i wydajności, wzrasta ostatnio u mnie umiłowanie minimalizmu, w efekcie czego planuję montować w WC w małej obudowie absolutnie do tego nie przystosowanej ;). 

I teraz do rzeczy - temat 1:

Jak wspomniałem, obudowa nie jest przystosowana do WC, więc próba upchnięcia w niej chłodnic wymaga trochę kombinowania. W tej chwili wydaje mi się, że jestem w stanie zmieścić w tam dwie chłodnice 180mm (grubość raczej nie większa niż 35mm). Pytanie, czy taki zestaw chłodnic zapewni mi wspomnianą elastyczność? Chłodzić bym chciał na pewno procesor (albo Kaby Lake albo Ryzen - zdecyduję po premierze) i na pewno mosfety, ew jakiś fullcover na GPU z czasem (GF 1070 lub 1080). Oczywiście jeśli te chłodnice to za mało na zestaw o którym wspomniałem, to jest opcja wyprowadzenie chłodnic na zewnątrz, ale wolałbym tego uniknąć, gdyż kłóci się to z moją wizją estetyczną i nie ma wiele wspólnego z minimalizmem. Czyli podsumowując pytanie - 2x180 to jest coś co powinno wystarczyć na CPU+GPU czy może być za mało?

I jeszcze coś co się łączy z tym tematem - czy ma sens pakowanie na chłodnicę 180 wentylatora 200?

temat 2:

Do zestawu jak wyżej - dwie chłodnice, bloki CPU+mofet+gpu - czy pompka EK SPC-60 wystarczy, czy trzeba się ładować od razu w grube i drogie rozwiązania typu D5? Sprzęt który rozpatrywałem uchodzi raczej za niespecjalnie ograniczający przepływ (generalnie zasadzam się na 90% zestawu od EKWB).

Na razie tyle, z góry dzięki za wszelkie porady.