Skocz do zawartości
jg777xfx

Dell U2515H Skalowanie z 1440p do 1080p

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zamierzam nabyć przyszłościowo monitor w rozdzielczości 2560x1440 (Dell U2515H, posiadam bon 500 zł do wykorzystania do końca marca, dlatego decyduje dołożyć się do rozwiązania, z którego nie skorzystam aktualnie), moja karta RX 480 nie nadaje się zbyt do tej rozdzielczości i będę grał w 1080p. Czy jakość obrazu będzie znośna przy zejściu na niższą rozdzielczość? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grałem w watch dogs 2 na średniowysokich detalach na monitorze full hd (zepsuł się) i to już niekiedy prowadziło do spadków poniżej 50 fps (deszcz itd). Aktualnie mój rx 480 będzie miał problem z 1440p w nowych produkcjach stąd moje pytanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grałem w watch dogs 2 na średniowysokich detalach na monitorze full hd (zepsuł się) i to już niekiedy prowadziło do spadków poniżej 50 fps (deszcz itd). Aktualnie mój rx 480 będzie miał problem z 1440p w nowych produkcjach stąd moje pytanie.

maiłeś włączony temporal filtering w opcjach grafiki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 moja karta RX 480 nie nadaje się zbyt do tej rozdzielczości

 

Na pewno istnieją gry, do których przy maksymalnych detalach z AA itd. w 2560x1440 model RX480 się "nie nadaje". Jednak jest sporo gier, do których się nadaje jak najbardziej. Przychylałbym się do rozwiązania zaproponowanego przez Dammeron , czyli lepiej pozostać przy 2560x1440, ale zmniejszyć detale (nie sądzę by wówczas istniała gra, przy której RX480 by sobie nie poradził w 2560x1440).

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to ma być monitor do gier to nie lepiej kupić jakiś 144Hz? Moim zdaniem przeskalowany obraz nie wygląda dobrze i z tego co pamiętam nie wpływa też dobrze na żywotność matrycy. Poza tym zakupy na przyszłość są bez sensu, już nie raz się o tym przekonałem :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Moim zdaniem przeskalowany obraz nie wygląda dobrze i z tego co pamiętam nie wpływa też dobrze na żywotność matrycy.

 

Moim też ... ale nie ma to najmniejszego wpływu na żywotność matrycy! Przy czym jak wspomniałem 2560x1440 to nie jest jakiś kosmos dla RX480 i najwyżej w najbardziej wymagających produkcjach obniży się detale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak mnie kręcony HD 7950 starcza do płynnej rozgrywki na max detalach i 1080p w takich grach, jak Metro Last Light itp., to RX 480 spokojnie sobie poradzi w 1440p.

 

A jak nie będzie dawał rady, to wyłączasz najpierw takie rzeczy, jak blur, czy DoF, które do jakości grafiki nic nie wnoszą, a potem możesz spróbować lecieć w dół z detalami, jeśli wciąż byłoby z płynnością źle.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co ma skalowanie do zywotnosci matrycy? 

Jeśli przeskaluje obraz, ale będzie używał pełnego ekranu to nic chociaż kiedyś też coś czytałem o tym że LCD powinien pracować w natywnej rozdzielczości. Natomiast gdyby np. grał na proporcjach tak że miałby czarne nie używane paski na brzegach ekranu to później w tych miejscach może mieć słabsze podświetlanie. Przynajmniej tak było na starych LCD, nie wiem jak to się ma do monitorów LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Natywna rozdzialka, bo obraz staje sie rozmyty po przeskalowaniu - to raczej ochrona oczu, niz sprzetu.

Druga sprawa, to raczej powiedzialbym, ze to obszar czarny swiecilby jasniej - mniejsze zuzycie podswietlenia pikseli, ale pewnie sie myle. No i jednak postep w lcd jest spory od czasu ich wprowadzenia na rynek ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Druga sprawa, to raczej powiedzialbym, ze to obszar czarny swiecilby jasniej - mniejsze zuzycie podswietlenia pikseli, ale pewnie sie myle.

 

Mylisz się. Tak to może być w OLED, ale nie LCD, gdzie nie ważne czy czarny, czy biały, to podświetlenie świeci tak samo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odróżnij matrycę i jej podświetlenie - to 2 zupełnie różne elementy monitora/TV. LCD tylko wyświetla konkretne barwy, a katody/LEDy podświetlają go od tyłu. Co więc miałoby się tu zużywać od czarnych pasów po bokach? To nie plazmy, czy OLED, gdzie matryca sama generuje również światło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwotnie myslalem wlasnie o matry - z tego co wiem to oled cierpia na efekt zapamietywania wyswietlanego obrazu, przez co po jakims czasie taskbar zostaje na nim wypalony. A samo podswietlenie... wiele razy czytalem, ze po x godzinach zaczyna swiecic slabiej, jednak majac juz ze 4-5 lat monitor ips nie widze zadnej roznicy, mimo ze dziennie swieci po ok. 8h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A samo podswietlenie... wiele razy czytalem, ze po x godzinach zaczyna swiecic slabiej, jednak majac juz ze 4-5 lat monitor ips nie widze zadnej roznicy, mimo ze dziennie swieci po ok. 8h.

 

No i tu faktycznie wyczytałeś już prawdę - podświetlenie się z czasem zużywa (całe). Nawet jak tego nie widać (bo proces jest tak wolny) to z pewnością, po kilkunastu tysiacach-kilkudziesięciu tysiącach godzin pracy spokojnie można to wykryć mierząc jasność maksymalną (przy czym trzeba mieć też pomiar z chwili kiedy monitor był nowy).

Jedynie nowe modele i to nie wszystkie wylaczaja fragmenty ekranu.

 

W sumie to słyszałam tylko o jednym modelu monitora (nie mylić z TV), który miał mieć takie coś (miał mieć, bo to była tylko zapowiedź i nie wiem, czy już jest na rynku). Także 99,9% monitorów LCD nie ma lokalnie wygaszanego podświetlenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...