Skocz do zawartości
Fattel

Problem po włożeniu 4 kości RAM.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów!

 

Najsampierw moja konfiguracja sprzętowa:

 

procesor/grafika : AMD A10 7890K (APU)

płyta główna: AsRock FM2a88x extreme 4+

RAM: G.SKill RipjawsX rev.2 CL9 2x 4GB DDR3-17000 2133 Mhz (+ 2x4GB nowych kości) F3-2133C9D-8GXL

Zasilacz: SillentiumPC 600W

Dysk: SSD samsung 850 evo

System: Windows 10

 

Dzisiaj zakupiłem dwie dodatkowe kości pamięci, takie same, jakie mam zainstalowane. Po montażu komputer w ogóle nie startował. To znaczy ruszyły wentylatory ale ani bios ani system nie uruchamiał się. Monitor wykazał brak sygnału.

Dobra, może się zdarzyć, że jedna z kości jest uszkodzona. Wyciągnąłem jedną nową pamięć i komputer działa. Próbowałem wszystkich możliwych konfiguracji - 2 stare kości + 1 nowa, 2 nowe + 1 stara oraz tylko 2 nowe, więc mam na 100000% pewność, że nowy RAM jest sprawny. Wkładając 2 nowe kości albo 2 stare w różne sloty efekt jest przewidywalny: bios i windows wykrywa pamięci. Pierwszy problem pojawia się po włożeniu trzeciej kości. Poniżej zamieszczam zrzut z CPU-Z i z menedżera zadań:

ac9dc9bb7f7ce6d8med.jpg

System pokazuje 10GB zarezerwowanej pamięci!!! Pomijam błąd CPU-Z z pokazywaniem przepustowości pamięci, która zamiast PC3-12800 powinna być PC3-17000 oraz błąd w pokazywaniu dual channel przy 3 kościach. W UEFI w sekcji pamięci, mam "ważniejsze" rzeczy ustawione na "auto" tak jak było do tej pory i wszystko jest poprawnie odczytane.

Trzy kości = błędy, 4 kości = brak możliwości uruchomienia PC i biosu.

 

Niech ktoś mądrzejszy się wypowie bo ja wysiadam :)

Edytowane przez Fattel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CPU-Z zakładka SPD pole Ranks. W zrzucie który pokazałeś jest Dual. Dla tych dwóch pozostałych kostek też jest Dual, a nie Single?

 

Przy zainstalowanych 3 kościach (A1,A2 i B2) dual pokazuje tylko dla pierwszej.

 

 

 

A w zakładce memory co widać przy 3 kościach?

 

3820bb3108777963med.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co się dzieje jak ustawisz na sztywno jakieś konserwatywne wartości, np. 1600/CL9/2T?

Jak ruszy to możesz podnosić i sprawdzać do jakich wartości będzie stabilnie...

 

Przy 3 zainstalowanych kościach ustawiłem na 1600Mhz i ruszyło. Dołożyłem czwartą kość i również działa. Wskazania systemu co do wolnej pamięci są ok.

Zaraz będę próbował podnosić taktowanie.

Natomiast w CPU-Z dla dwóch pierwszych slotów pokazuje dual channel, a dla pozostałych single.

Również nie podobają mi się wskazania UEFI na mapie płyty. Chodzi o pierwszą linijkę. To jeszcze przed zmianą taktowania. One fabrycznie mają 2133 i cas latency 9.

 

609e921d457e11ebmed.png

Edytowane przez Fattel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bios jaki stary?

może potrzebna aktualizacja?

 

jak ustawiasz to powinno chyba być dla command rate - 2T 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co się dzieje jak ustawisz na sztywno jakieś konserwatywne wartości, np. 1600/CL9/2T?

Jak ruszy to możesz podnosić i sprawdzać do jakich wartości będzie stabilnie...

 

Maksymalne stabilne taktowanie dla 4 kości to 1866. 2 lub 3 można uruchomić na 2133. Przy opcji ustawionej na "auto" z 4 pamięciami również nie działa.

 

@Tesel

Bios był aktualizowany w październiku. Nie ma nowszego na stronie producenta.

 

EDIT: Bios resetowałem, nie przyniosło to rezultatu.

Edytowane przez Fattel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podnieś napięcie dla chipsetu, napięcie ramu zwiększ [musi być 1,65V - może trzeba dołożyć]

recznie poustawiaj timingi z luzem

nie pamiętam teraz dokładnie tego krecenia z amd

poszukaj poradników

trzeba duzo sie pobawić z ustawieniami

 

 

a i przeczyść sloty ramu i styki pamięci - kiedyś miałem jakiś kurz i nie chiało ruszyć - nie wiem jakim cudem się tam znalazł - ale to było jakieś kuriozum ;) 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podnieś napięcie dla chipsetu, napięcie ramu zwiększ [musi być 1,65V - może trzeba dołożyć]

recznie poustawiaj timingi z luzem

nie pamiętam teraz dokładnie tego krecenia z amd

poszukaj poradników

trzeba duzo sie pobawić z ustawieniami

 

 

a i przeczyść sloty ramu i styki pamięci - kiedyś miałem jakiś kurz i nie chiało ruszyć - nie wiem jakim cudem się tam znalazł - ale to było jakieś kuriozum ;)

 

Sloty przedmuchałem powietrzem tuż przed montażem, poza tym 2 tygodnie temu komputer przechodził gruntowne czyszczenie z wymianą pasty włącznie :) Nie wydaje mi się, żeby to był problem, ponieważ jak napisałem wcześniej, jeśli włożę tylko 2 kości w jakiekolwiek sloty to wszystko działa poprawnie. Pamięć obecnie pracuje na 1.65V i według producenta to jest górna granica.

Edytowane przez Fattel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz: włóż nową parę (w dowolne sloty) i sprawdź dla każdego banku co jest napisane w polu Ranks. Jak tam będzie Single, to tego nie uruchomisz najprawdopodobniej tak jak zamierzasz i koniec historii (wina pisania biosów na odczepnego).

 

Bo rozumiem, że dla starej pary dla obu kości jest Dual. Jak dla nowej będzie także Dual to warto zastanowić się co dalej. Ale widzę, że już daliście sobie radę.

Edytowane przez adashi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i dlatego przy czterech może którejś brakować papu i wali błedami ;)

 

masz wiele opcji do sprawdzenia


i dlatego przy czterech może którejś brakować papu i wali błedami ;)

 

masz wiele opcji do sprawdzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz: włóż nową parę (w dowolne sloty) i sprawdź dla każdego banku co jest napisane w polu Ranks. Jak tam będzie Single, to tego nie uruchomisz najprawdopodobniej tak jak zamierzasz i koniec historii (wina pisania biosów na odczepnego).

 

Bo rozumiem, że dla starej pary dla obu kości jest Dual. Jak dla nowej będzie także Dual to warto zastanowić się co dalej. Ale widzę, że już daliście sobie radę.

 

Dla nowej pary zamontowanej tak jak wcześniej stara jest single. Czyli już nic więcej się na wykombinuje? Dlaczego tak jest, skoro oba zestawy są identyczne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie są zatem identyczne, mają inną organizację banków. Single ranks są potencjalnie w znikomym stopniu szybsze, a do tego tańsze w produkcji. Dobrze, że w ogóle działają we czwórkę. Na niektórych biosach i płytach mogłyby w ogóle nie ruszyć razem albo pomimo widocznosci w biosie być niewidoczne w systemie operacyjnym (notabene sprawdzałeś? ;-).

 

Ogólnie jak się chcesz pozbyc tych problemów, wszystkie cztery powinny być dual (opcja najbezpieczniejsza), względnie wszystkie single.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie są zatem identyczne, mają inną organizację banków. Single ranks są potencjalnie w znikomym stopniu szybsze, a do tego tańsze w produkcji. Dobrze, że w ogóle działają we czwórkę. Na niektórych biosach i płytach mogłyby w ogóle nie ruszyć razem albo pomimo widocznosci w biosie być niewidoczne w systemie operacyjnym (notabene sprawdzałeś? ;-).

 

Ogólnie jak się chcesz pozbyc tych problemów, wszystkie cztery powinny być dual (opcja najbezpieczniejsza), względnie wszystkie single.

 

System poprawnie rozpoznaje pamięci i ich taktowanie. Problemem jest tylko to, że do lepszego działania APU potrzebuję 2133Mhz a nie 1866 :(

Skoro nie są identyczne, to chyba powinna być różnica w jakimś opisie czy coś. RAM kupowałem w tym samym sklepie co stare kości. Wszystkie numery fabryczne na kościach są takie same.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zazwyczaj w kodzie producenta jest uwzględniona organizacja banków. Opisy na stronie sklepu są bez znaczenia. Jeżeli opisy na stronie producenta także są identyczne to nie wiem dlaczego tak jest. Nie powinno tak być.

 

Ogólnie na bezbłędnie zrobionym biosie nie byłoby tych wszystkich problemów z łączeniem single z dual. Ale rzeczywistość jest taka, że biosy zazwyczaj nie są bezbłędne. Nie wiem jak jest w przypadku Twojej płyty, ale nie można niestety wykluczyć tego, że nawet po podmianie na inne kości to nie zadziała, tak jak chcesz, bo może problem powstawać gdzie indziej. Gdybyś mógł "na chwilę" pożyczyć inne kostki po prostu byś sprawdził czy to rozwiązuje problem czy nie. Gdybanie nic tu nie da, może ktoś będzie umiał to rozstrzygnąć, ale ja nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niestety - mimo że moduły mają takie samo oznaczenie, to kostki mogą siedzieć w nich różne...

 

 

Napiszę nieco ogólnie - od dawna wiadomo, że 2 kości = brak problemów, 4 kości = może być problem, no może nie problem, ale więcej zabawy. Niezależnie od platformy.

Często przy czterech modułach trzeba nieco zluzować timingi, czy też ustawić 2T, czy też delikatnie podnieść napięcie, czasem 4 moduły mogą ograniczać OC - różne tego typu historie...

 

Dlatego zawsze z przymrużeniem oka traktowałem rady - bierz płytę z czterema gniazdami, a nie dwoma. Bo teraz weźmiesz 2x 4GB, potem bezproblemowo dołożysz drugą parę i będzie śmigać. Otóż nie - nie zawsze, a często i z problemami...

Świadomy użytkownik sobie poradzi lub pogodzi się z nieco niższą wydajnością - a ten mniej świadomy? Stwierdzi że dostał złe kości, będzie walczył, zamieniał, wymieniał i męczył się do upadłego ;) A i tak zapewne skończy na mniej problemowych 2x 8GB :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za pomoc. Cały czas na 1866 działa ładnie i stabilnie, wiele wydajności nie straciłem a jednak potrzebna mi była większa pamięć, więc skoro nie da się nic wykombinować to zostawiam tak jak jest i żyję dalej :) Nauczka dla mnie na przyszłość żeby brać więcej w mniejszej ilości modułów :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

leniwiec ;)

pobaw się ustawieniami - walcz - jak jakis głupek napisł - póki walczysz jesteś zwycięzcą  :ploom:

 

a tak ogólnie to skąd był pomysł aby kupić apu? bo szału toto nie robi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

leniwiec ;)

pobaw się ustawieniami - walcz - jak jakis głupek napisł - póki walczysz jesteś zwycięzcą  :ploom:

 

a tak ogólnie to skąd był pomysł aby kupić apu? bo szału toto nie robi

 

Trochę kombinowałem :P Zmiana napięć itp. Za każdym razem kiedy na sztywno ustawię 2133 albo wybiorę opcję "auto" komputer nie rusza na 4 pamięciach. Może za jakiś czas wpadnę na coś nowego ;)

Jeśli chodzi o wybór APU, to podyktowany on był chęcią zbudowania budżetowej platformy i zamiany 11 letniego PC z AMD x64 i GF 7600GT na coś nowszego, umożliwiającego zwykłe, codzienne "przeglądanie internetu" + proste gry :) Z racji, że przez ostatnie 6 lat totalnie nie interesowałem się i nie czytałem o nowinkach technicznych, to kiedy rzucił mi się w oczy topowy A10 i kiedy przejrzałem testy, to stwierdziłem, że to akurat dla mnie i zaoszczędzę na dedykowanej karcie. No, integra daje radę, ale niestety apetyt rośnie w miarę jedzenia :P APU nie żałuję, ale przyszłościowo poczekam do premiery i testów Ryzen'ów ;)

Edytowane przez Fattel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trening czyni mistrzem

ale czasami nie warto kopać się z koniem

możesz jeszcze zwrócic nowe kości? 

 

proste gry i internet to równiez wybór powinien być skierowany na intela bo niezła kaskę i tak w to włozyłeś

 

na razie to pompowanie bańki z ryżenem - więc zapowiada się raczej rozczarowanie chyba że bedą sensowne ceny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

możesz jeszcze zwrócic nowe kości? 

 

proste gry i internet to równiez wybór powinien być skierowany na intela bo niezła kaskę i tak w to włozyłeś

 

Może być ciężko, ale się postaram.

 

Cóż, dopiero spory czas po fakcie uświadomiłem sobie, że w tej samej cenie mógłbym znaleźć coś lepszego. Przynajmniej przy następnej konfiguracji oszczędzę na dysku SSD bo już mam :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej!

Nie dałem za wygraną i wciąż kombinowałem i szukałem. Fakt, dokształciłem się z zakresu pamięci działania RAM i ich podkręcania i odkryłem zasadniczy błąd w mojej konfiguracji. Otóż na samym początku aktywowałem profil XMP. Działało dobrze. Niby nic, ale mobo zainstalowane u mnie jest z chipsetem AMD. Producent twierdzi, że obsługuje XMP ( w sumie dziwne skoro te płyty posiadają chipset AMD). GUZIK! Wyłączyłem XMP, zresetowałem ustawienia RAM, i zacząłem ręcznie ustawiać parametr po parametrze poczynając od DDR3-800Mhz. Finalnie doszedłem do taktowania 2133 i CL9-11-11-31. Więc pomimo single/dual rank zwyciężyłem :) Nakierowała mnie na to informacja z jakiejś angielskiej strony.

 

Dla potomnych; na chipsecie AMD ustawiajcie wszystko RĘCZNIE.

Edytowane przez Fattel
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

my by na to nie wpadli

bo wiemy ze xmp to technologia intela [raczej nie przyszłoby nikomu włączanie tego  :ploom:  ] - amd ma też niby jakięs tam swoje technologie [identyko co intel] ale nie chce mi sie nawet szukać

 

http://pclab.pl/art41568-6.html

 

 

 

pogratulowac wytrwałości ;)

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

my by na to nie wpadli

bo wiemy ze xmp to technologia intela [raczej nie przyszłoby nikomu włączanie tego  :ploom:  ] - amd ma też niby jakięs tam swoje technologie [identyko co intel] ale nie chce mi sie nawet szukać

 

http://pclab.pl/art41568-6.html

 

 

 

pogratulowac wytrwałości ;)

 

Sęk w tym, że przy 2 kościach XMP działało. Jak napisałem wcześniej, AsRock twierdzi, że moja płyta obsługuje XMP. Fakt, dziwne samo w sobie. Paradoksalnie żadna technologia AMD nie chce u mnie działać :)  Na samym początku po złożeniu kompa miałem problem z prawidłowym ustawieniem RAM więc aktywowałem XMP. Taka pierdółka, że aż wstyd :) Lamersko wyszedłem z założenia, że jeśli 2 kości działają na danych ustawieniach, to 4 też powinny :)

Edytowane przez Fattel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...