Skocz do zawartości
M'cin

[HDD] Jak sprawdzić, z czyjej technologii korzysta talerzowy HDD?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Szukam sobie właśnie dysku twardego do backupu. Już zdecydowałem, że 2,5'' o pojemności 2 GB z interfejse w zupełności wystarczą, do tego nie godzą zbyt mocno w moje skąpstwo. Jako, że sprzęt dedykowany do backupu, zależy mi przede wszystkim na niezawodności. Przeglądam sobie różne źródła informacji i widzę, Artykuł na PPC: https://www.purepc.pl/pamieci_masowe/test_przenosnych_2_tb_dyskow_twardych_z_interfejsem_usb_30

 

Można się stamtąd dowiedzieć, że jest trzech producentów technologii, a reszta dostawców pakuje cudze dyski we własne ciuszki i oferuje dodatkowe bajery:

 

Koncernów wytwarzających dyski talerzowe, dostarczających technologię, posiadających własne linie produkcyjne jest zaledwie trójka - Western Digital, Seagate i Toshiba. Uprzedzając pytania o ewentualne alternatywy pragnę poinformować, że Western Digital wchłonęło Hitachi, natomiast Seagate dawno temu przejęło dział Samsunga odpowiedzialny za talerzowce. Pozostałe marki korzystają wyłącznie z gotowych rozwiązań, montując nośniki w obudowach własnego projektu.

 

Z artykułu dowiaduje się, że Trascend 25M3 ma w sobie na przykład bebechy z linii Samsunga, a więc produkowany jest obecnie przez Seagate:

 

Wewnątrz obudowy znajdziemy 2,5-calowy dysk twardy Samsung Spinpoint M9T ST2000LM003 HN-M201RAD o pojemności 2 TB, który mieliśmy okazję spotkać w nośnikach Seagate Backup Plus Slim 2 TB i Seagate Expansion Portable 2 TB

 

I tu moje pytanie, gdzie da się tego typu informacje zdobywać? Bez rozkręcania sprzętu oczywiście. Gugluje po różnych stronach, wchodzę na rożne sklepy, także na strony producenta i nic. Żadnego tropu, gdzie takie techniczne szczegóły można wydębić.

A chcąc kupić dysk do backupu, chętnie zestawiłbym wyniki danej linii technologicznej z dostępnymi danymi, np. Statystykami BackBlaze i wybrał taki o możliwie najmniejszej awaryjności. Wiem, jak na dysk, co nie wisi non stop pod obciążeniem, to jak walenie z armaty do muchy, ale skoro mogę coś zrobić lepiej...

Także tego, jak ktoś coś wie, to poproszę.

Jeżeli gadam zupełnie od rzeczy, to też proszę o sprowadzenie na dobrą drogę.

Także

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bez sensu komplikujesz sobie życie
weź dysk renomowanej firmy 2tb za kwotę którą posiadasz i tylę
nawet jeśli będziesz szukał info która firma jaki dysk robi to i tak nic ci nie da
Na przykład (z pupy wzięte)

segate i hitachi oba produkowane w fabryce samsunga ale segate chce 10tys hdd dziennie hitachi 5000 hdd dziennie w teorii hitachi ma większą jakość bo mniejszy pośpiech w praktyce nie będą się niczym różnic
teraz gdzie została osiągnięta granica dysków hdd w określonym przedziale cenowym żaden wydajnością się nie będzie różnił wszystkie są te same
popatrz sobie na ten test i wybierz najwydajniejszy dysk w twoim budżecie
a jeśli już chodzi ci o tą awaryjność dysków to ja polecam WD i Segate hitachi i toshiba padają średnio po 4 latach widzę według swoich obserwacji a sporo dysków mi się przewinęło w łapach sam mam wd 80gb i ma narobione prawie 45k h i dalej działa hitachi 500gb ma jakieś 9 i zaczyna piszczeć podczas pracy jakby był nienaoliwiony
takie są moje obserwacje z przenośnych 1tb mogę ci polecić https://www.morele.net/dysk-zewnetrzny-silicon-power-armor-a65-1tb-sp010tbphda65s3k-731810/
kupiony na allegro za 280zł nie sprawia problemów a i upadł mi parę razy z szafki (jakieś 1,5m) a tym raz z biurka podczas pracy i nadal działa

Edytowane przez tobexor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hitachi ma swoje fabryki, nie wiem skąd wziąłeś te bzdury o produkcji w zakładach seagate. generalnie widać, że opowiadasz kompletne bajki polecając seagate lol.

 

Jeśli chcesz dyski do backupu to albo bierzesz mainstream i jakaś dobrą/wyższą linie od WD albo inwestujesz dużo więcej w HGST, które jest wyraźnie droższe i jest liderem niezawodności na rynku hdd.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Claud dobrze wiem że Hitachi ma własne farby to był przykład

Adashi dysk spadł z szafki gdzie mam uochnięte różne części śmieci a podczas pracy upadł mi z biurka 75cm bo go strąciłem z biurka dał dysk nadal działa

Co w tym dziwnego

PS HGST to nic innego jak Hitachi i nie wiem czy są takie niezawodne mieli kilka słabych serii tak jak np Samsung z bodajże hd160j można poczytać na forach że padały kontrolery

Edytowane przez tobexor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne jest w tym to, że o ile przy dużym farcie i odpowiednim kącie uderzenia w podlogę można sobie wyobrazić, że dysk nie doznaje szkody przy upadku z półtora metra (co oznacza prędkość przy spotkaniu z podłogą na oko pomiędzy 15 a 20 km/h), jak głowica jest zaparkowana i talerz sie nie kręci, o tyle niestety nie brzmi nadmiernie realnie przetrwanie upadku z 75 cm z pracującą głowicą (bo to zapewne jakieś 10-12 km/h).

 

Może i nie jest to niemożliwe, ale nie wygląda prawdopodobnie. Zresztą smart tego dysku prawdę powie o jego historii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Dołożę kilka spostrzeżeń od siebie:

 

1. HGST (dawne Hitachi) jest od 2015 marką WD i należy w całości do WD - technologia została, nadal robią swoje dyski, w większości na rynek OEM i Enterprise. Konsumenckich dużo nie tworzą, ale są niezawodne.

 

2.

 

takie są moje obserwacje z przenośnych 2tb mogę ci polecić https://www.morele.n...da65s3k-731810/

 

Od kiedy sprzęt z tego linka ma pojemność 2TB?

 

3. Dysk 2,5" w tej pojemności przeznaczony do "backupu", tfu, archiwum to moim zdaniem słabe rozwiązanie. Mniejsza obudowa, mniejsze odległości między ruchomymi podzespołami, większa wrażliwość na upadki i awarie. Jak zależy Ci na danych, to duplikuj i zgrywaj w wiele miejsc.

 

https://forum.qnap.net.pl/threads/co-to-jest-kopia-zapasowa-czyli-backup-i-jak-powinna-wygl%C4%85da%C4%87.6819/

 

Jakbym kupował do trzymania istotnych danych, to bym wziął jednak 3,5". 2,5" świetnie nadaje się na dysk roboczy ze względu na mobilność i brak wymogu osobnego zasilania - backup/archiwum niekoniecznie.

 

pzdr,

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za porady. Artykuł przeczytam.

Nad NASem (lub jakąkolwiek inną zaawansowaną formą backupu/archiwum) też się zastanawiałem, ale to wymaga czasu i pieniędzy, a pewnie także sporo wiedzy i cierpliwości. I chętnie się w takie coś zaopatrzę, jak zrobię inne rzeczy, które chce lub muszę zrobić. 3,5" w jakiejś kieszeni też rozważałem, ale to jednak oznacza dodatkowe problemy z kablem zasilającym... I tak mógłbym zastanawiać się w nieskończoność. I padło na to, że "na razie" lepiej mieć takie zabezpieczenie niż żadne, a potem pewnie popróbuję walk z bardziej zaawansowanymi rzeczami.
Naprawdę ważne pliki i tak mam w ten czy inny sposób zabezpieczone - chałupniczo, ale lepsze to niż nic.

 

Wciąż jednak nie mam odpowiedzi na podstawowe zadane przeze mnie pytanie - jeśli kupię sobie dysk firmy trzeciej, np. AData, to jak (jeżeli w ogóle) mogę sprawdzić, z której linii technologicznej on pochodził? Nawet jeśli, jak ktoś to już sugerował, nie ma to praktycznego znaczenia, to po prostu ciekawość mnie zżera :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już kupisz dysk to po podłączeniu do kompa odpalasz np. CrystalDiskInfo - tam będziesz miał dokładny model zastosowanego HDD.

Jak chcesz sprawdzić przed zakupem to szukasz po necie testów konkretnego dysku - tam najczęściej jest opisane jaki użyty był HDD.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady. No niestety, z tego, co pisze Leon166, producenci/dystrybutorzy dysków trzymają się współczesnych standardów i podają jak najmniej informacji się da na temat swojego produktu. Z przenośnych HGST, miałem problem ze zlokalizowaniem dysku 2TB (0,5 i 1TB aż za dużo widziałem), finalnie stanęło na Transcend 25M3 i liczę trochę na to, ze różnice między producentami w segmencie domowym są niewielkie i nie odbije mi się czkawką, jeśli przypadkiem coś źle wybiorę ;)

 

Aha, czapla_pl, przeczytałem temat podlinkowany, i przy zastosowaniach które planuję to to wciąż podchodzi pod backup, przynajmniej względem w. w. tekstu ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...