Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Poczekaj na update biosu (Agesa 1.0.0.6 ale nie beta) z tym coś jest nie tak definitywnie. Masz kontrole VDDP (ja nie), jak poprawią tego buga możliwe, że ugrasz więcej niż ludzie na Asusach, w których część ciekawych opcji jest wyłącznie dla ch6 zarezerwowana...

 

 

Niestety teraz to muszę czekać... co ciekawe tak jak pisałem wyżej... rozbudowane opcje dla ramu są ok... bo poprawiły co nie co, ale że OC przestało działać to jest śmiech na sali. Mam nadzieję, że wydadzą nowy bios w miarę szybko a nie za miesiąc lub później... hehehe. Ogólnie jest ciekawie z tym AM4 :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opisałem ten problem już w oddzielnym temacie o Asus PRIME X370-PRO ale powtórzę go tutaj ze względu na większe grono.

Mianowicie, kiedy chcę ustawić napięcie Vcore (u mnie w BIOSie nazywa się VDDCR CPU Voltage) w tryb MANUAL na jakąkolwiek wartość (np. 1,3V lub 1,35V) to procek pod Win 10 Pro ma taktowanie 1546 MHz niezależnie czy pod obciążeniem czy bez, niezależnie jaki dam CPU Core Ratio (34.00, 37.00, 38.00 lub nawet Auto). Próbowałem już wyłączać C-state, próbowałem różnych rzeczy w menu DIGI+ VRM, próbowałem wyłączać PSS, próbowałem zmieniać plany zasilania w Win 10 Pro (zbalansowany, wysoka wydajność, Balanced Ryzen). Ogólnie nic nie pomaga, jeśli VDDCR CPU jest w trybie MANUAL to pod Windowsem procek zawsze chodzi na 1546 MHz. Dodam, że jeśli przełączę VDDCR CPU na tryb Offset to wszystko działa poprawnie i mogę ustawiać sobie mnożnik jak chcę. Poniżej screeny a także dokładniej opisane jest w temacie o Asus PRIME X370-PRO. Ktoś ma jakiś pomysł dlaczego tak jest? Czy jest możliwe, że mam wadliwego procka lub płytę, a może jest to wina moich pamięci Corsair CMK16GX4M2B3000C15?

 

Aha, menadżer zadań i Cinebench raportują częstotliwość CPU jako 3,8 GHz, wszystkie inne programy które próbowałem podają 1546 MHz, które jest raczej autentyczne co widać po wyniku Cinebench'a.

 

QDRyNeU.png2gpmGYz.pngSdiIG9z.pngYu4cWfT.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak czy inaczej już ci pisałem że tryb offset i tak jest najlepszy. Przy sztywnym napięciu nie zmniejsza vcore w zależności od obciążenia, tylko w offsecie. Pisz do supportu asusa jaki masz problem.

 

tu jest coś co przypomina twój problem po szwedzku

http://www.sweclockers.com/forum/trad/1478156-amd-ryzen-5-1600-1546mhz-chillmode

 

jednak coś innego chyba bo pisze że boostuje do 3.4GHz, nie mnniej okresla tam że 1546mhz to u niego taktowanie w idle, może takie ma być.

 

co mi jeszcze przyszło na myśl -  czy masz zainstalowny jakiś program od amd do kontrolowania parametrów przez windowsa ? I co masz ustawione w planie zasilania pod zakładką min/max processor state ? Ja cały czas mam przeczucie że to coś związanego z kontrolowaniem zużycia energii przez jakiś software lub system choć może być to poprostu jakiś bug w biosie.

 

masz to zainstalowane ?

https://www.amd.com/en/technologies/ryzen-master

Edytowane przez Novice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widziałem twój wpis na tamtym forum anglojęzycznym i ciekawe, że nikt inny nie miał takiego problemu. To by mogło wskazywać, że jest to jakiś problem sprzętowy ale nie musi tak być na 100%. Zawsze to może być związane z połączeniem innego hardware + jego software no i każdy ma w Windows jakieś wyjątkowe pliki związane z aplikacjami, które instaluje. Jeżeli korzystasz z UEFI 803 to ja na twoim miejscu zrobiłbym downgrade do 612 i sprawdził, czy problem tam się powtórzy. 803 to beta i jako taki może zawierać poważne błędy. Jeżeli na 612 będzie wszystko ok, to zgłosiłbym to jako bug biosu 803 do Asusa i czekał na finalną rewizje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam zainstalowanego AMD Ryzen Mastera, bo chciałem zobaczyć jak on raportuje częstotliwość ale przed jego instalacją sytuacja była taka sama. Mogę go odinstalować i zobaczyć. Chcę użyć trybu manualnego dla VDDCR CPU, bo ten z offsetem jest dziwny, przekracza to co mam zadane, dla 1,2375V + 0,1125V podchodzi pod 1,4V nie widzieć czemu. Chociaż w HWmonitor pokazuje co innego niż CPU-Z i AIDA64. Wcześniej używałem tylko HWmonitor, bo zapisuje on min i max, ale on zaniża te napięcia w stosunku do CPU-Z i AIDA64 i sam nie wiem czemu wierzyć. Najchętniej właśnie ustawiłbym 1,35V albo nawet 1,4V na sztywno i potestował jaką max częstotliwość mogę przy tych napięciach uzyskać a później bawił się w offset.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą wrzuciłem nowy bios z numerkiem 1401.

 

Takie rezultaty na początek.

 

pam.jpg

 

Dołożyłem do tego okno z planem zasilania.

 

@ neoHannibal może problem z niskim taktowaniem procesora u Ciebie wynika ze źle skonfigurowanego CnQ?

Edytowane przez qqrydza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie próbowałem starszy BIOS w wersji 0612 i tak na szybko to nic nie pomogło, co prawda nie próbowałem wszystkich kombinacji ustawień DIGI+ VRM, C-state i tak dalej. Jednak moje pamięci na BIOSie 0612 nie chcą działać na 2933 MHz, tylko muszę je ustawiać na 2666 MHz, więc wracam do BIOSu w wersji 0803.

 

@qqrydza gdzie się konfiguruje CnQ? Co tam powinno być ustawione?

 

Tak na marginesie to HWmonitor, Asus AI Suite 3 i AIDA64 każdy raportuje inne napięcie VDDVR CPU. CPU-Z raportuje chyba to samo co AIDA64 i teraz czemu wierzyć?

Edytowane przez neoHannibal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o spatki taktowań to u mnie spadało jak miałem w biosie ustawione "overcurrent protection" więc to polecam wyłączyć.

 

Poza tym polecam ufać ustawieniom napięć w Biosie. Ryzen Master u mnie nie potrafi regulować napięcia - widać to na poborze prądu z gniazdka który się nie zmienia, pomimo iż programy jak HWinfo pokazują że napięcie się zmienia - to nie prawda. Tylko to co jest ustawione w Biosie jest święte :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nasze biosy różnią się od siebie. Zobacz czy nie masz czegoś związanego z oszczędzaniem energii. Musi też być włączony zrównoważony plan zasilania.

Edytowane przez qqrydza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jednak są te BIOSy Asusa w miarę podobne. Możesz zapodać screena z Twoich ustawień tego CnQ? W Win 10 Pro mam ustawiony profil zasilania Balanced dla Ryzena, ale próbowałem też wysoką wydajność i nic to nie zmieniało w kwestii Manualnego VDDCR CPU, zawsze jak dam na MANUAL to mam 1546 MHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, gdzie one są?

:)

 

"If AMD Cool’N’Quiet is disabled, then low power c-states will also be disabled."

 

Kręciłeś coś w c-states?

 

https://www.google.pl/search?q=amd+ryzen+cool+n+quiet&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b&gfe_rd=cr&ei=QFFFWab8A7Hi8AfOq6YQ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem z C-state na Auto, Disabled i Enabled i to nic nie zmienia z moim problemem, ciągle 1546 MHz...

 

Teraz zauważyłem, że używałem HWInfo64 zamiast HWMonitor64, ten drugi jednak pokazuje chyba lepiej napięcia.

 

A tak w ogóle to właśnie nie wiem czemu wierzyć z napięciem. W BIOSie mam ustawione 1,2375V + 0,03750V offset i mam wydaje się stabilne 3,75 GHz. Wszystkie programy oprócz HWInfo podają wartość maksymalną jako 1,330V, chociaż na ogół waha się miedzy 1,297V a 1,308V, ale jednak tak czy siak to odbiega od 1,275V jakie jest ustawione w BIOSie, a VDDR CPU Load Line Calibration mam ustawione na Level 1.

 

Jednak skłaniam się do tego, że to co pokazują te wszystkie programy to jest prawda, bo wtedy byłoby to adekwatne do tego, co kolega @umcacz ma w sygnaturce, czyli 3,75 GHz @  ~1,33V. W przeciwnym razie jeśli miałbym ufać BIOSowi i byłoby 3,75 GHz @ 1,275V to znaczyłoby, że trafiłem niezłą sztukę CPU, a w to raczej nie wierzę z moim szczęściem.

Edytowane przez neoHannibal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jest opisany ten BIOS do Asus PRIME X370-PRO, którego używam: "Beta BIOS with AGESA 1.0.0.6" więc z tego co wiem, to to jest najnowsza AGESA.

 

Swoją drogą, to tak się upieram z tym, że chcę używać VDDCR CPU na MANUAL, bo mam nadzieję że wtedy będzie to napięcie zbliżone do tego co ustawiam w BIOSie a nie zawyżać o 0,055V jak w przypadku offsetu. Na 3,75 GHz tak jak mam teraz to tam pal licho, mogę mieć ustawione tak jak teraz 1,2375V + 0,0375V i niech sobie nawet podchodzi pod te 1,33V ale jeśli chciałbym wyżej procka pociągnąć to raczej chciałbym nie przekraczać 1,45V a używając tego offsetu to z tego co widzę nie można być pewnym ile on mu tam zada napięcia. Na necie można znaleźć sporo testów, gdzie wyciągali z R5 1600 4 GHz na 1,4V tylko pytanie czy to było naprawdę 1,4V, też chciałbym spróbować ile mi procek pójdzie na 1,35V i 1,4V ale nie chcę ryzykować że na tym offsecie mi podbije to napięcie do nie wiadomo ilu voltów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może i warte tylko w jakich sytuacjach z tego naprawdę skorzystasz, bo wynika z tego filmiku z Hardware Unboxed, że raczej nie w grach chyba że ktoś ma GTX 1080 i powyżej. Przypuszczam, że różnica między 3000 MHz a 3600 MHz będzie może widoczna dla GTX 1080 Ti. Ciekawe jak w innych zastosowaniach np. renderingu itd.?

Edytowane przez neoHannibal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałeś 3600 ? 

 

Przecież bym się pochwalił.

:)

 

W wildlands wydawało mi się, że ilość fps była większa na 3334 ale to może tylko podświadomość.

:)

 

Tutaj grafika ogranicza wydajność w rozdzielczości 1440p.

 

Na 3466 po kilkunastu minutach gry w gost recon gra złapała zwieche. System normalnie działał. Może więcej prundu trzeba, może wystarczy poluzować timingi. Nie jestem elo pro tłikerem więc to tylko zabawa. Żeby poważnie do tematu podejść trzeba jakieś testy robić i sprawdzać za każdym razem czy jest wzrost wydajności. Najlepiej w kilku programach/grach a to już wiąże się z większym jednak zaangażowaniem niż aktualne moje pitu pitu.

:D

 

GRW_2017_06_17_16_53_39_535.jpg

 

GRW_2017_06_17_16_53_53_186.jpg

 

GRW_2017_06_17_18_35_13_967.jpg

 

Tam gdzie dużo roślinności jest tam najwięcej grafe gniecie.

Edytowane przez qqrydza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam mierzyć napięcie CPU Voltage i SOC Voltage miernikiem. Przykladowo dla Asus PRIME X370-PRO wygląda to następująco:

 

http://www.overclock.net/t/1626011/lightbox/post/26169217/id/3060959

 

Na zachętę powiem, że u mnie jak mam zadane 1,2375V + 0,0375V to miernik pokazuje 1,279V natomiast wszelkie programy łącznie z BIOSem się mylą i podają nawet do 1,34V.

Edytowane przez neoHannibal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z doświadczenia elektronika wiem, że sensory zawsze są analogowe i w pewnym momencie musi nastąpić przetwarzanie A/C (swoją droga przetworniki tez można różnie skonfigurować, to pewnie BIOS robi) i od tego momentu mamy jakąś wartość np od 0 do 4095 (dla przetwornika 12-bitowego) potem jakiś algorytm przelicza tą wartość z zakresu 0-4095 na pożądaną wielkość - w tym przypadku posądzałbym płytę główna, czyli algorytm pewnie zaszyty jest w BIOSie. Może nowe wersje BIOSu coś wniosą w tej kwestii... Możliwe, że software ma dostęp do wartości prosto z przetwornika, czyli liczby od 0 do 4095, więc może każdy soft sobie to sam przelicza. W każdym razie za konfiguracje przetwornika A/C pewnie odpowiada BIOS, no chyba że to jest w ogóle nie do ruszenia i jest zaszyte w jakimś chipie.

 

Tak swoją drogą to na razie udało mi się obniżyć timingi dla tych Corsair CMK16GX4M2B3000C15 z tego co D.O.C.P. przy 2933 MHz puszczało 15-17-17-35, ale CAS podskakiwało do 16. Teraz ustawiłem timingi przy 2933 MHz na 14-16-16-34 na napięciu 1.35V czyli standardowym tym co D.O.C.P. ustawia. Napięcia SOC też nie zmieniałem, jest na AUTO, z tego co mierzyłem miernikiem to 1,1V.

Edytowane przez neoHannibal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekam na dalesze uaktualnienia BIOSu, bo za żadne skarby nie mogłem puścić tych LPXów na 3200 Mhz :/ 3066 MHz dało się puścić ale też jakoś się dziwnie zachowywały. Na razie zostawiłem 2933 MHz 14-16-16-34-1T

Edytowane przez neoHannibal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...