Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Sprawdziłem dzisiaj stronkę Asusa i... pojawił się nowy wsad UEFI do mojej płytki Asus Prime X370-PRO.

Wersja 4406

2019/03/11

10.24 MBytes

PRIME X370-PRO BIOS 4406
Update AGESA 0070 for the upcoming processors and improve some CPU compatibility.
ASUS strongly recommends that you update AMD chipset driver 18.50.16 or later before updating BIOS.

Czyżby seria 3000 miała nadejść przed świętami Wielkiejnocy? xD

Edytowane przez udam_u

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tymi prockami to oni celują w HEDT czy w mainstream ?

Bo CPU z 16C/32T może zabić sprzedaż słabszych TR-ek , chyba że obie platformy będą wycenione tak samo a TR-y będą miały dodatkowe ficzery .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje się, że jak to wyjdzie w takiej konfiguracji. To TR w obecnej wersji będzie blado wyglądał.

Aczkolwiek ma więcej lini oraz kontroler quad.

Ciekawie się to zapowiada jaki będzie TR w nowej wersji.

 

Wiadomości morele

Edytowane przez Setnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę napisać iż, MSI mnie wprowadziło w osłupienie ostatnim beta biosem. O ile rozumiem doniesienia PCI-E gen 4 na B450.
O tyle na moim B350 tomahawk pojawiła się regulacja napięciem dla CPU i NB poprzez offset. Przez co nie tracę automatycznego regulacji napięcia. Chyba się pobawię z 3.8, może 3.9.
Ale co chyba najśmieszniejsze pojawiła się opcja Precision Boost Overdrive (PBO), co miało odróżniać płyty serii B350/X370 od 450 i X470.
Interesujące :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, dodali PBO u mnie na B350 Pro Carbon już w poprzednim biosie więc można tego użyć do podkręcania 2600x i 2700x bez utraty 1-core boosta :) I nawet bclk overclock jest dostępny.

Kolejna Agesa ComboPI1.0.0.1 podobno poprawia znowu overclock ramu ale ja jeszcze nie instaluję, czekam aż ten bios wyjdzie z bety o ile w ogóle wyjdzie dla B350 :P A może Agesę 1.0.0.2 dostaniemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba się jakieś kolejne updaty do mobasów szykują, np. z dnia dzisiejszego do Gigabyte

2019/07/05 Update AGESA 1.0.0.3AB

AMD Chipset Driver Win10 ver.1903 supported. For 3rd AMD Ryzen CPU support. [19.10.16] 2019/07/05

 

Wygląda na to że do  "aktywowania" wszystkich funkcji Zen-2, potrzebny jest bios 1.0.0.3AB lub nowszy.

https://www.overclock.net/forum/11-amd-motherboards/1685809-rog-crosshair-vii-overclocking-thread-676.html

B24kLYF.png

kTh1MV4.jpg

Edytowane przez gando

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Kilokush napisał:

No to fajnie bo ceny x570 są srogie

Nie jest aż tak źle jak ktoś chce "bezpiecznie" korzystać ze sprzętu to jest np.

https://www.x-kom.pl/p/504423-plyta-glowna-socket-am4-gigabyte-x570-gaming-x.html

Wiadomo, że do Ryzena 3600 np. wystarczy B450 od MSI czy Gigabyte'a po updacie biosu i będzie cacy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Michikun napisał:

Nie jest aż tak źle jak ktoś chce "bezpiecznie" korzystać ze sprzętu to jest np.

https://www.x-kom.pl/p/504423-plyta-glowna-socket-am4-gigabyte-x570-gaming-x.html

Wiadomo, że do Ryzena 3600 np. wystarczy B450 od MSI czy Gigabyte'a po updacie biosu i będzie cacy.

750 PLN płyta z bardzo starą Integra dźwiękową

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To na poważnie, czekam na rozwiązania zastępujące wiatraczek. X570 nie potrzebuje wiatraczka, jeśli zapełnimy wszystkie linie PCI to pewnie się przyda. 11W to nie straszne w codziennych zastosowaniach dla przeciętnego użytkownika.

 

Edytowane przez KaszaWspraju

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, KaszaWspraju napisał:

To na poważnie, czekam na rozwiązania zastępujące wiatraczek. X570 nie potrzebuje wiatraczka, jeśli zapełnimy wszystkie linie PCI to pewnie się przyda. 11W to nie straszne w codziennych zastosowaniach dla przeciętnego użytkownika.

 

B550 ma mieć obsługę PCI Express 3.0, więc w tej kwestii też wymagania spadają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka postów wyżej pochwaliłem AMD za dotrzymanie słowa co do wstecznej kompatybilności. Być może za szybko. Okazuje się, że nowa AGESA jest "ciężka" i preferuje kości 32MB BIOSu/UEFI. Niestety wiele płyt z serii 3xx ma kość 16MB. No i robi się problem. MSI obchodzi to np. wywalając wsparcie dla BristolRidge i obsługę RAID, czyli okraja BIOS z wg nich najmniej użytecznych funkcji. U ASRocka z kolei nawet topowe modele 3xx mają kości 16MB, ba nawet odświeżone wersje B450 wydane w tym roku (seria Steel Legend) mają kość 16MB! I całe szczęście... Bo gdyby tylko 2 generacje płyt wstecz miały ten problem to pewnie mielibyśmy historię typu, że AMD zwaliłby winę na producentów płyt, producenci płyt by poinformowali, że AMD nie zalecało stosowania kości 32MB i sprawa by się rozmyła, a posiadacze starszych płyt zostaliby delikatnie bez mydełka wydumani. W sytuacji gdy ten defekt dotyka płyt wyprodukowanych w tym roku, czyli nowych produktów, wierzę, że producenci płyt wymuszą na AMD rozwiązanie tego problemu tak, aby wszystko działało jak należy. Choć może jestem zbyt naiwny? 

EDIT: ufff, nawet X570 AORUS ELITE ma jedną kość 16MB, więc chyba AMD musi pogłówkować nad kodem AGESA.

Edytowane przez wino1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wino1 napisał:

Kilka postów wyżej pochwaliłem AMD za dotrzymanie słowa co do wstecznej kompatybilności. Być może za szybko. Okazuje się, że nowa AGESA jest "ciężka" i preferuje kości 32MB BIOSu/UEFI. Niestety wiele płyt z serii 3xx ma kość 16MB. No i robi się problem. MSI obchodzi to np. wywalając wsparcie dla BristolRidge i obsługę RAID, czyli okraja BIOS z wg nich najmniej użytecznych funkcji. U ASRocka z kolei nawet topowe modele 3xx mają kości 16MB, ba nawet odświeżone wersje B450 wydane w tym roku (seria Steel Legend) mają kość 16MB! I całe szczęście... Bo gdyby tylko 2 generacje płyt wstecz miały ten problem to pewnie mielibyśmy historię typu, że AMD zwaliłby winę na producentów płyt, producenci płyt by poinformowali, że AMD nie zalecało stosowania kości 32MB i sprawa by się rozmyła, a posiadacze starszych płyt zostaliby delikatnie bez mydełka wydumani. W sytuacji gdy ten defekt dotyka płyt wyprodukowanych w tym roku, czyli nowych produktów, wierzę, że producenci płyt wymuszą na AMD rozwiązanie tego problemu tak, aby wszystko działało jak należy. Choć może jestem zbyt naiwny? 

EDIT: ufff, nawet X570 AORUS ELITE ma jedną kość 16MB, więc chyba AMD musi pogłówkować nad kodem AGESA.

Tylko przy tym chwaleniu ASRocka od razu warto dopisać, że kości taktowane 3400 czy nawet  3600 trzeba było  zbijać na Steel Legend M do 3000MHz, żeby komputer działał jak należy. A te  X570 póki co wszystkie działają ok, nie widzę żeby ktoś w komentarzach na youtube czy forach narzekał, że kupił 3600 czy 3700X i mu coś nie śmiga na nowym chipsecie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niedawno szła fama że producenci płyt głównych mają tych małych kostek biosów 16MB na tony zakupionych i chcą je użyć. Ale w takim razie powinni dawać po 2 kostki na 1 płycie i problem z głowy. Idę o zakład że przy produkcji płyt B350/X370 nawet się producentom nie śniło że Ryzen osiągnie taki sukces. Oszczędności na B450/X470 już trudno wytłumaczyć.

Póki co ja jestem happy :D Moja płytka B350 ma już Agesę 1003ab więc już 3-cią generację procków mi pociągnie jedna płytka. A Raid mają dodać w next biosie. A to jest płyta główna z czasów kiedy prym wiodły i5 4-ro wątkowe. A tu mogę posadzić 12 jajek na starej płycie.

Ale fakt, jakbym miał kupować teraz płytę główną, to X570 odstrasza, a dobre płyty X470/B450 i tak mają okrojone biosy. Trzebaby grzebać za dobrą płytą 32MB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy co masz na myśli pisząc okrojone biosy, te biosy na B450 spokojnie wystarczają przecież do wykonywania OC itp. czy to płytka Gigabyte Aorus Elite czy MSI Gaming Plus spokojnie sobie radzą z wieloma zadaniami i moim skromnym zdaniem są jak najbardziej okej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też myślę że jest ok, tym bardziej że Ryzen 3000 podkręcają się słabo i nie warto się bawić. Minus dałbym tylko za brak opcji zapisywania profili bo to już przegięcie(nie wiem czy nadal płyty mają to powycinane), chociaż da się bez tego żyć, a przy okazji zauwazyłem że ja i tak nigdy nie używałem profili :D 

edit: No i problem rozwiązany:

https://www.guru3d.com/news-story/msi-launches-new-revisions-of-amd-300-and-400-motherboards-with-32mb-firmware.html

Edytowane przez umcacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, wczoraj zrobiłem upgrade kompa na R5 3600 i MSI B450 Tomahawk. Przez 12h zastanawiają mnie dwie rzeczy:

WinRar (najnowsza wersja), który jakoś wolno (albo mi się zdaje) wypakowuje pliki i używa do tego tylko 1-2% procesora według menadżera zadań.

Druga sprawa to temperatura. W spoczynku jest jakieś 41-47 stopni, ale w stresie już potrafi pokazać nawet 90. Cooler fabryczny, buda dobrze chłodzona, bez OC. Trochę mnie to martwi, ale chyba tego coolera nie można źle założyć... Jakie napięcie powinien mieć Ryzen 3600 i czy w biosie mojej płyty można ustawić granicę temperatury?

Ps. A ogólnie procesor działa aż miło. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można cooler źle założyć jeśli np. nie odkleiłeś folii ze spodu coolera albo miałeś na nim po prostu zaschniętą pastę już. Czy smarowałeś nową?

Przestaw plan zasilania w windowsie na zrównoważony.

Edytowane przez Michikun

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam takie podejrzenie, dlatego pytałem się, jakie tam napięcie powinno iść. Pasta była świeża, pod względem zabezpieczenia z pewnością jest ok.

Wysłane z mojego EML-L29 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.07.2019 o 00:11, Michikun napisał:

B550 ma mieć obsługę PCI Express 3.0, więc w tej kwestii też wymagania spadają.

To i tak spory postęp wzgl. X470, który np. dla złączy PCI-E x1 ma przestarzałe 2.0 (*). W sumie sądzę, że B550 to będzie pod wzgl. transferów B450 x2. Czyli wszelkie PCI-E z PCH przyśpieszą z PCI-E 2.0 do PCI-E 3.0, natomiast PCI-E 4.0 z CPU Ryzen 7nm, nie powinni już blokować do 3.0.

Tak czy inaczej obstawiam, że B550 już nie będzie potrzebował wentylatora.

* - taką informację znalazłem między innymi  w instrukcji do płyty MSI X470 Gaming Pro MAX na stronie 14 i 15 (nr. strony pliku pdf)

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.07.2019 o 12:32, wysio napisał:

Panowie, wczoraj zrobiłem upgrade kompa na R5 3600 i MSI B450 Tomahawk. Przez 12h zastanawiają mnie dwie rzeczy:

WinRar (najnowsza wersja), który jakoś wolno (albo mi się zdaje) wypakowuje pliki i używa do tego tylko 1-2% procesora według menadżera zadań.

Druga sprawa to temperatura. W spoczynku jest jakieś 41-47 stopni, ale w stresie już potrafi pokazać nawet 90. Cooler fabryczny, buda dobrze chłodzona, bez OC. Trochę mnie to martwi, ale chyba tego coolera nie można źle założyć... Jakie napięcie powinien mieć Ryzen 3600 i czy w biosie mojej płyty można ustawić granicę temperatury?

Ps. A ogólnie procesor działa aż miło. 

Męczyłem sie ostatnio z takim zestawem przez dwa popołudnia, w końcu się poddałem. Płyta tylko jak była chłodna to była możliwość uruchomienia kompa, po restarcie nie było zasilania na usb oraz brak sygnału z karty graficznej.

Bios najnowszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie wszystko gra, tylko ta temperatura procesora mnie przeraża. Niby w grach jest do przyjęcia, ale podczas stresu rośnie do wysokich wartości. Póki co, olewam to, bo zestaw działa poprawnie.

Wysłane z mojego EML-L29 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...